Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

مجله فوتبال؛ آغاز مرحله حذفی جام جهانی

مجله فوتبال؛ آغاز مرحله حذفی جام جهانی
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

همه چیز برای آغاز مرحله حذفی جام آماده است. در نخستین دیدار مرحله یک هشتم نهایی میزبان جام، برزیل، در استادیوم مینرائوی شهر بلو هوریزونته به دیدار شیلی می رود.

برزیل – شیلی

برزیلی ها که به حکم میزبانی مستقیما به مرحله نهایی جام جهانی راه یافته بودند، پس از قرعه کشی، خود را در گروه A مسابقات در کنار مکزیک، کرواسی و کامرون دیدند. در دیدارهای مرحله گروهی، از برزیلی که بیشترین حضور در جام جهانی و پنج بار فتح آن را در کارنامه دارد، شاید انتظار نمایش بهتری می رفت، اما به هر ترتیب، زرد پوشان میزبان با هفت امتیاز و به لطف تفاضل گل بهتر از مکزیک، صدرنشین گروه شده و به مرحله حذفی پا گذاشتند.

در این مرحله تیم دوم گروه B در انتظار برزیل نشسته است. شیلی، تیمی دیگر آمریکای جنوبی بی تردید از شگفتی های این جام است و در مرحله گروهی با ارائه بازی های خوب، خود را شش امتیازه و عازم دور حذفی کرد. فراموش نکنیم که سایه سنگین اسپانیا، مدافع قهرمانی و هلند، تیم دوم دور گذشته، گروه B مسابقات را به یکی از گروه های مرگ بدل کرده بود. شیلی اما از این سایه نهراسید و ماتادورها را با شکست دو بر صفر روانه خانه کرد. بهترین نتیجه شیلی در جام های جهانی، کسب مقام سومی در جام جهانی ۱۹۳۰ میلادی اروگوئه بوده است. این تیم دو بار در سال های ۱۹۹۸ و ۲۰۱۰ میلادی به جمع شانزده تیم راه یافت که هر دو بار هم توسط برزیل حذف شد.

دو تیم ۶۸ بار با هم دیدار کردند. برزیل ۴۸ بازی را برده، ۱۳ بازی مساوی شده و سهم شیلی ۷ پیروزی بوده است.

کلمبیا – اروگوئه

استادیوم افسانه ای ماراکانا میزبان دیداری دیگر میان دو تیم دیگر از آمریکای جنوبی خواهد بود. کلمبیا که بی شکست بالا آمده، به مصاف اروگوئه ای می رود که در دقایق آخر و با عبور از ایتالیا به این مرحله راه یافت.

کلمبیا در شرایطی تمام ۹ امتیاز ممکن در گروه C را کسب کرد که تیم هایی چون یونان، ساحل عاج و ژاپن برای تک تک این امتیازات کمین کرده بودند. کلمبیایی ها اما با جدیت و پشتکار و البته به لطف ۹ گل زده، در صدرنشینی این گروه بی رقیب ماندند. برای کلمبیا شاید به یاد ماندنی ترین بازی مرحله گروهی، شکست ۴-۱ ژاپن در آخرین بازی باشد. کلمبیا که پنجمین حضورش در جام جهانی را تجربه می کند، در رده بندی کنونی فیفا تیم هشتم جهان است. کلمبیا یک بار دیگر در جام جهانی ۱۹۹۰ میلادی ایتالیا هم به یک هشتم نهایی راه یافته بود.

در سوی دیگر این دیدار اروگوئه قرار دارد، نخستین قهرمان تاریخ جام. تیمی که در گروه D، با حضور انگلیس، ایتالیا و کاستاریکا، کار دشواری برای صعود داشت. تکلیف آبی پوشان اروگوئه برای صعود تا روز آخر مرحله گروهی هنوز معلوم نبود. آنها برای دفاع از فوتبال قاره شان، ایتالیایی های لاجوردی را در برابر داشتند. در نهایت با تک گل گودین، اروگوئه خود را در مرحله بعد دید و ایتالیایی ها به هتل رفتند تا چمدانشان را بسته و به خانه بروند. اروگوئه تاکنون دو بار قهرمان جام جهانی شده است.

کلمبیا و اروگوئه پیش از این ۳۸ بار با هم بازی کرده اند. ۱۸ مسابقه را اروگوئه برده، ۱۱ مسابقه را کلمبیا و ۹ دیدار هم مساوی تمام شده است.

امشب لوئیز سوارز در زمین نخواهد بود. این ستاره اروگوئه ای پس از مجازات سنگین فیفا، برزیل را ترک کرده و به مونته ویدئو، پایتخت اروگوئه بازگشته است. او به خاطر گاز گرفتن جورجیو کیه لینی محروم شده است. البته مدافع ایتالیایی به گفته خودش سوارز را “بخشیده” و جریمه فیفا را بیش از حد سنگین دانسته است.

رسیدن اروگوئه به جمع شانزده تیم برتر رقابت های جام جهانی شاید از آرزوهای لوئیز سوارز، مهاجم بیست و هفت ساله این تیم بود. او اما خیلی زود از همبازی هایش خداحافظی کرد و به پایتخت کشورش بازگشت. هرچند هواداران تیم ملی اروگوئه در فرودگاه استقبال خوبی از ستاره خود به عمل آوردند، اما تلخی حکم سنگین فیفا با این چیزها شیرین بشو نیست. شماره ۹ اروگوئه، در دیدار نهایی از مرحله گروهی مقابل ایتالیا و در شرایطی که هر دو تیم برای کسب جواز صعود نیازمند پیروزی بودند، در برخوردی با جورجیو کیه لینی، شانه حریف خود را گاز گرفت. هر چند این صحنه از دید داور پنهان ماند و شکایت کیه لینی که جای دندان بر شانه اش را نشان می داد کار به جایی نبرد، اما دوربین های فراوان ورزشگاه صحنه را شکار کردند. فیفا هم اتفاق را دید و سوارز را از ۹ مسابقه ملی محروم کرد. او همچنین به مدت چهار ماه از انجام هر فعالیت مربوط به فوتبال منع شده است.

پیش بینی ما

و اما پیش بینی خبرنگاران ورزشی یورونیوز از دو بازی نخست مرحله یک هشتم نهایی. شما هم می توانید در شبکه های اجتماعی در مورد پیش بینی ما نظر بدهید و یا پیش بینی خودتان را برایمان بفرستید. از هشتگ #TheCornerScores استفاده کنید.

به نظر من و همکارانم دیدار برزیل و شیلی با نتیجه ۳-۱ به سود برزیل پایان می یابد و کلمبیا هم ۲-۱ اروگوئه را پشت سر می گذارد.

هرچند در طول رقابت ها، پیش بینی های ما لزوما درست از آب در نیامده اند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بازگشت روماریو به زمین فوتبال؛ ستاره برزیلی هم‌بازی پسرش می‌شود

شگفتی‌سازی تیم ملی نوجوانان ایران ادامه می‌یابد؟ انگلستان دومین حریف ایران در جام جهانی

واکنش‌ها به اسطوره فوتبال جهان؛ «پله رفته است اما جادویش باقی می‌ماند»