Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

برزیل در زمینه آموزش گل نمی زند

برزیل در زمینه آموزش گل نمی زند
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

برزیل، ششمین اقتصاد بزرگ دنیا، برای برگزاری جام جهانی فوتبال متحمل هزینه های سنگینی شده است. این در حالی است که منتقدان می گویند که خدماتی مثل آمورش و بهداشت در این میان ضرر دیده اند. در سه بخش این گزارش وضعیت آموزش در این کشور را مرور می کنیم.

نابرابری های اجتماعی در آموزش

تبعیض های اجتماعی در مدارس، بودجه کم آموزش برای دبستان و دبیرستان و دسترسی محدود به آموزش عالی، کمبودهایی هستند که در برزیل به چشم می آید. آیا این ضعفها می تواند رشد اقتصادی کشور را کُند کند؟

سائوپولو آسمان خراشهای زیبا دارد و حومه هایی که جان انسان در آنها در خطر است. در برزیل اقتصاد رونق گرفته، اما آموزش هنوز از نقاط ضعف کشور است. اختلاف کیفیت بین مدارس دولتی و مدارس خصوصی بسیار زیاد است و تنها ۴۳ درصد کل جمعیت به دبیرستان می روند.

مدارس دولتی برزیل با مشکلات بسیار مواجه هستند: به منابع اقتصادی و پول دسترسی ندارند، تعداد دانش آموزان کلاس ها زیاد است و آموزگارها حقوق کافی نمی گیرند، و به علت شهرت بد مدارس دولتی پدرومادرهای ثروتمند ترجیح می دهند فرزندان شان را به مدارس خصوصی بفرستند. از زمان دیکتاتوری نظامی سال های دهه ۱۹۶۰ وضعیت مدارس دولتی بهبود نیافته است. در برزیل اینک ۹۳ درصد بچه ها در مدارس دولتی درس می خوانند و ۵.۵ درصد تولید ناخالص ملی که برای این مدارس هزینه می شود هنوز کافی نیست.

از زمان اعتراضات اخیر در برزیل، مردم بر دولت فشار می آورند تا اختلاف بین مدارس دولتی وخصوصی را از بین ببرد و بهبود آموزش یکی ازاولویتهای خود قرار دهد.

آموزش عالی در برزیل

افزایش تعداد دانش آموزان دبستانی و افزایش نام نویسی ها خبر خوشی است. اما وضعیت در مراحل بالاتر تحصیلی چگونه است؟ هنوز برای بهبود آموزش عالی در برزیل راه درازی باید پیموده شود. تنها هشت درصد برزیلی ها مدرک دانشگاهی دارند. دانشگاه روستایی فدرال ریودوژانیرو، یکی از قدیمی ترین دانشگاههای برزیل است. قبلا نام این دانشگاه مدرسه عالی کشاورزی بود و در سالهای اخیر رشته های آن متنوعتر شده است. این نشان می دهد که این دانشگاه رشد بی سابقه ای را از سر می گذراند. در طول هشت سال شمار دانشجوها دو برابر شده و به ده هزار نفر رسیده است. شمار دروس ارائه شده هم در این دانشگاه زیاد شده و از۲۳ درس به۵۷ رسیده است. بینانگذاران این دانشگاه هیچوقت پیش بینی نمی کردند که دانشگاه به این اندازه بزرگ شود. اینک این دانشگاه می خواهد بهترین دانشگاه برزیل باشد.

در برزیل تقریبا ۷۵ درصد مؤسسات آموزش عالی خصوصی هستند. دولت برزیل امیدوار است با سرمایه گذاری در دانشگاهها و حمایت شرکت های خصوصی این عدم تعادل را از بین ببرد.

آموزش فوتبال، روشی برای مبارزه با قاچاق مواد مخدر در زاغه نشینهادر زاغه نشین مورو دو پرزرش که یکی از فقیرترین محله های ریووژانیرو است فوتبال همه گیر شده است. این واقعیت حاصل برنامه اجتماعی «ورزش سالم» است که با حمایت شورای فرهنگی بریتانیا ، مقامات محلی، و پلیس برزیل که در فرایند آموزش محلی همکاری می کند، اجرا می شود. سه سال پیش دیدن چنین صحنه هایی ممکن نبود زیرا اکثر زاغه ریودوژانیرو تحت الشعاع قاچاق مواد مخدر بود.

«پلیسیا پاسیفیکادورا» نیروی ويژه ای است که در سال ۲۰۱۱ با توجه به برگزاری جام جهانی در برزیل شکل گرفت و هدفش مبارزه با قاچاق مواد مخدر در زاغه نشینها و کاستن از آمار جرم وجنایت است . در طرح «ورزش سالم» اینک ۲۰۰ نفر می تواند تحت حفاظت پلیس فوتبال بازی کنند و آموزش مشترک ببینند.

بعنوان مثال در طرح «ورزش سالم» کودکان از پلیس یاد می گیرند که دیوارهای محله شان را رنگ کنند، گل کاری کنند و محیط هر روزه شان را تغییر دهند.

Learning World Facebook

Learning World Twitter

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ضرب طبل‌ها و رقص تن‌ها در کارناوال ۲۰۲۴ ریودوژانیروی برزیل

رقص و آواز مردم برزیل در «روز ملی سامبا»

سقوط هواپیمای ریو‌-پاریس؛ ایرباس و ایرفرانس از اتهام قتل تبرئه شدند