Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

گفتگوی اختصاصی یورونیوز با محمدعمر داوودزی، وزیر امور داخله افغانستان

گفتگوی اختصاصی یورونیوز با محمدعمر داوودزی، وزیر امور داخله افغانستان
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

در دور اول انتخابات ریاست جمهوری افغانستان که در روز ۱۷ فروردین ماه برگزار شد، حدود هفت میلیون شهروند افغان برغم تهدیدهای طالبان به پای صندوق های رای رفتند.

دور دوم این انتخابات در روز شنبه ۲۴ خرداد ماه برگزار می شود و طالبان بار دیگر تهدید کرده اند که به مراکز اخذ رای حمله خواهند کرد.

در جریان سفر اخیر محمد عمر داوودزی، وزیر داخله افغانستان به شهر لیون فرانسه برای دریافت جایزه ویژه ای که اینترپل برای نیروی پلیس این کشور در نظر گرفته بود، ماریا سرسالاری مدیر بخش فارسی یورونیوز با او درباره موضوع برقراری امنیت در انتخابات، ارتباط این کشور با ایالات متحده آمریکا و برنامه وزارت داخله افغانستان برای آموزش افسران پلیس زن به گفتگو نشست.

یورونیوز: جناب آقای داوودزی وزیر محترم داخله افغانستان به یورونیوز بسیار خوش آمدید. دور اول انتخابات در افغانستان با موفقیت برگزار شد. می دانیم که این بیشتر بخاطر عملکرد وزارت کشور در تامین امنیت بود. آیا انتظار دارید دور دوم هم به همین ترتیب انجام بشود؟

محمد عمر داوودزی: بسم الله الرحمن الرحیم. واقعا که دور اول انتخابات، پیروزی بزرگی برای همه مردم افغانستان و خصوصا برای نیروهای امنیتی افغانستان بود که قهرمانانه امنیت انتخابات را حفظ کردند. همچنین برای جامعه جهانی یک پیروزی بود زیرا این پیامی به آنها بود که سرمایه گذاری دوازده ساله شان به هدر نرفته است و ما تجربه دور اول را پشت سر داریم. با استفاده از تجربه دور اول، انشالله دور دوم هم در فضای امن و خوب برگزار خواهد شد.

یورونیوز: صحبت از فعال سازی مراکز دیگر رای دهی شده بود تا احیانا مشکلاتی که در دور اول انتخابات بود پیش نیاید. چه اقدامات بیشتری در این مورد در نظر گرفته شده است؟

محمد عمر داوودزی: خوب، به گفته کمیسیون انتخابات، تعداد سایتها همان است که بود، اما محلات رای دهی زیاد شده است. از نظر امنیتی زیاد اثراتی نخواهد داشت بجز اینکه در هر سایت تعداد پلیسها را اضافه خواهیم کرد تا امنیت دروازه های این مکانها را تامین کنند.

یورونیوز: بحث پلیس ملی شد. موضوع آموزش پلیس ملی که شما شخصا علاقه خاصی به آن دارید، اکنون در چه مرحله ای است؟

محمد عمر داوودزی: پلیس فعلا در جنگی دخیل است که اصلا کارش نیست. برای اینکه کشور دچار مشکل است و پلیس در خط اول قرار دارد و مجبور است که این وظیفه را انجام دهد. برای برگشت به وظیفه اصلی خود که تمرکز روی کشف و مبارزه با جرم و جنایت و تمرکز بر تطبیق قانون باشد، پلیس ما به آموزش نیاز دارد. این تربیت الحمدالله در داخل کشور به شکل بسیار خوب صورت می گیرد و برای همین دلیل ما آکادمی پلیس داریم، مراکز تربیت پلیس در ولایات داریم و “استاف کالج” داریم، مرکز تربیت کماندانی (فرمانده) امنیت در کابل داریم و عنقریب انشاالله که ما شاهد افتتاح اولین آکادمی پلیس زن در ولایت بامیان با همکاری یوروپل خواهیم بود. در خارج از کشور هم، امر آموزش بخوبی جریان داشته و دارد.

یورونیوز: بله بخصوص حضور هزاران هزار پلیس زن در تامین امنیت انتخابات نشان می داد که ظاهرا نگرش خاصی و یا تصمیم خاصی به تقویت حضور زنان هست یا فقط وزارت کشور تا این حد اهمیت می دهد؟

محمد عمر داوودزی: یکی از سه اولویت کاری من در هشت ماه گذشته، ازدیاد حضور زنها در وزارت امور داخله در سطوح مختلف بوده، نه تنها در سطح پایین. مثلا ما رییس امور زنان را به رتبه ژنرالی ارتقا دادیم تا بتواند در جلسات رهبری اشتراک کند. معاون ریاست دفتر یک خانم است. برای اولین بار آمر حوزه شماره یک کابل، یک خانم است. معاون کماندانی (فرماندهی) سرحدی میدان هوایی کابل یک خانم است و همینطور یک طرحهایی داریم که در سطوح مختلف تعداد زنها زیاد شود.

یورونیوز: به مرزهای شرقی افغانستان می رویم جایی که حملات راکتی بوده از سوی خاک پاکستان بویژه به ولایت کنر افغانستان، مقامات افغانستان به هر حال واکنش شدید نشان داده اند. قضیه چه هست؟

محمد عمر داوودزی: خوب یک دلیل این می تواند باشد که طرزالعمل سه جانبه بین افغانستان، پاکستان و ناتو در سال ۲۰۱۴ به پایان می رسد. پاکستانی ها می خواهند که جایگزین آن طرزالعمل (مذاکرات) یک طرزالعمل دو جانبه باشد به افغانستان و پاکستان. امکان دارد که این فشاری باشد که بتوانند در سر میز مذاکره موضع قوی تری داشته باشند که این اشتباه است. ما به هیچ صورت تنش نمی خواهیم. می خواهیم با همسایه خود در هر دو طرف در صلح و آشتی زندگی کنیم و از آنها هم توقع داریم که با همین نیت با ما برخورد کنند.

یورونیوز: چرا افغانستان در امضای توافق امنیتی با آمریکا تعلل می کند؟ دلیل چه هست؟

محمد عمر داوودزی: ایالات متحده آمریکا نتوانست به پاکستان فشار لازم وارد کند که رهبر طالبان را به میز مذاکره بیاورد، برای همین رییس جمهوری افغانستان گفت خوب، باشد، رییس جمهوری آینده امضا کند ولی بالاخره انتخابات رسید و هر دو کاندید تعهد کرده اند که هر کدام که رییس جمهور شدند در هفته اول (این پیمان را) امضا می کنند و من یقین دارم که تشویش ایالات متحده آمریکا و جامعه غربی، اروپایی ها از این ناحیه رفع خواهد شد.

یورونیوز: از طریق ویکی لیکس افشا شد که تمام مکالمات شهروندان افغان توسط آمریکا شنود می شده، واکنش منفی دولت افغانستان را شنیدیم. در این مورد پاسخ رسمی از مقامات آمریکایی گرفتید؟

محمد عمر داوودزی: یقینا که دولت آمریکا موقف خود را خواهند داشت و روشن خواهند کرد ولی مردم افغانستان ناراحت شدند که اگر واقعا به همه مکالماتشان گوش داده شده، این خلاف قانون اساسی افغانستان است.

یورونیوز: سه چهارم خشخاش جهان از افغانستان تامین می شود و این باعث نگرانی جهانی است. برای جایگزین سازی این کشت که در مراحلی تبدیل به تجارت جهانی شده، چه اقداماتی صورت گرفته و آیا امیدی هست؟

آگهی

محمد عمر داوودزی: واقعا این لکه بزرگی هست برای مردم افغانستان که ما بزرگترین تولید کننده خشخاش هستیم. تروریسم و تریاک به یکدیگر کمک می کنند. جاهایی که تحت کنترل ما نمی باشد در آنجا تریاک زیاد کشت می شود، طبیعی است که فایده آن عاید طالبان می شود و طالب را ثروتمند می کند، تروریسم را ثروتمند می کند. به عقیده ما وقتی به افغانستان صلح بیاید، این مشکل هم همزمان با آمدن صلح سراسری و پایدار انشاالله حل می شود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

هزار روز دوری از مدرسه؛ یونیسف: دختران افغان سه میلیارد ساعت درسی را از دست داده‌اند

سیل در افغانستان؛ طالبان می‌گوید دست‌کم ۱۷ نفر جان باخته‌اند

سازمان ملل متحد: بیش از ۳۰۰ نفر در سیل ناگهانی افغانستان جان باختند