خبرنگار یورونیوز از فضای حاکم بر مراسم هفتادمین سالگرد نبرد نرماندی می گوید

خبرنگار یورونیوز از فضای حاکم بر مراسم هفتادمین سالگرد نبرد نرماندی می گوید
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

ششم ژوئن 1944، روز بزرگی در تاریخ محسوب می شود. هفتاد سال پیش در این روز، نیروهای متفقین وارد نرماندی شدند. به همین مناسبت مراسم زیادی در این منطقه برگزار شده است.

آگهی

از استودیوی یورونیوز در شهر لیون فرانسه با لورانس الکساندرویچ، خبرنگار یورونیوز که برای پوشش این مراسم ویژه اعزام شده، گفتگویی انجام داده ایم:

استودیوی لیون: نخست کمی به ما درباره تزئین این منطقه بمناسبت سالگرد نبرد نرماندی بگویید؟

لورانس الکساندروویچ: بله اولیویه، در این منطقه، خانه ها و شهرداریها با پرچمهای آمریکا، بریتانیا و کانادا متناسب با مکانهایی که نیروهای متفقین در آن وارد شده اند، تزئین شده است. همچنین همه جا این جمله که “ما همگی هفتاد ساله هستیم” نوشته شده است. ما یک خانم جهانگرد آمریکایی را دیدیم که قلبا خود را به این جمله نزدیک می دانست. موزه ها مملو از جهانگردان است. رستورانها و هتلها از ماهها پیش رزرو شده اند. جاده های نرماندی هم مملو از خودروهای نظامی آن زمان همانند جیپ با نظامیانی است که لباسهای آن زمان را به تن کرده اند. کلکسیونرهایی از سراسر جهان از جمله، فرانسه، بلژیک و بریتانیا هم به اینجا آمده اند. تعدادی روس نیز با جیپ از مسکو به اینجا آمده اند.

یورونیوز: لورانس، شما در روزهای اخیر کهنه سربازان آمریکایی، بریتانیایی و کانادایی زیادی را ملاقات کرده اید. آنها اکنون بیش از هشتاد سال سن دارند. چرا آنها به این مراسم آمده اند؟

لورانس الکساندروویچ: این مراسم استثنایی است زیرا برای بعضی از آنها این آخرین باری است که در آن شرکت می کنند. آنها از این که اینجا هستند خیلی احساس خوشحالی و افتخار می کنند و هنگامی که با آنها مصاحبه می کنیم، اشک در چشمانشان جاری می شود زیرا به یاد دوستانشان می افتند که در اینجا کشته شدند. جهانگردانی که با این پیشکسوتان ملاقات می کنند، به آنها خیلی ابراز علاقه می کنند. هزار و هشتصد سرباز آن دوره با جهانگردان عکس می گیرند. مردم آنها را می بوسند. ما یک گروه سه نفره آمریکایی را دیدیم که یکی از آوازهای دهه 1940 را برای یکی از سربازان سابق 94 ساله می خواندند. او به آنها می گفت: من همه چیز را برای شما تعریف نکرده ام زیرا آن را برای هشتادمین و نودمین سالگرد این مراسم گذاشته ام. آنها همچنین نگران از وقوع یک جنگ دیگر هستند و ابراز تاسف می کنند که فداکاریهای آنها نتواند صلح را در اروپا و جهان به ارمغان آورد.

  • استودیوی یورونیوز: مراسم بزرگداشت نبرد نرماندی توریست های فرانسوی و خارجی زیادی را به این منطقه کشانده، چرا آنها به این منطقه آمده اند؟*

لورانس الکساندروویچ: باید گفت که امسال، سال استثنایی است، زیرا در اوائل ماه ژوئن هفتادمین سالگرد ورود نیروهای متفقین به نرماندی جشن گرفته می شود و در اواخر این ماه نیز مراسمی به مناسبت یکصدمین سالگرد آغاز جنگ جهانی اول در سارایوو برگزار خواهد شد. من فکر می کنم که مردم در این شرایط بحران اقتصادی، به ارزشهایی وفادار هستند که این سربازان جوان برای آزادی فرانسه و اروپا خلق کردند. بسیاری از جهانگردان آمریکایی به ما گفتند که بزرگداشت کشته شدگان برایشان بسیار مهم است. همانطور که به شما گفتم ممکن است تا ده سال دیگر هیچ یک از این سربازان پیشکسوت زنده نباشند، برای همین هم امسال تعداد زیادی از مردم در این مراسم شرکت کردند. همچنین انتظار می رود که در فاصله ماههای ژوئن تا سپتامبر، چهارصد مراسم دیگر با حضور هشت میلیون جهانگرد در نرماندی برگزار شود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

انتقال مقبره نخستین کمونیست بیگانه نهضت مقاومت به مدفن مشاهیر فرانسه؛ مانوشیان به پانتئون می‌رود

پایین‌ترین نرخ زاد و ولد در فرانسه در سال ۲۰۲۲ پس از جنگ جهانی دوم ثبت شد

ماندگارترین معماهای هیتلر؛ کاربران اینترنتی معتقدند پناهگاه نازی‌های آلمان را در قطب جنوب پیدا کردند