ارزشیابی کلاسیک یا مدرن، کدامیک برای پیشرفت دانش آموزان موثر است؟

ارزشیابی کلاسیک یا مدرن، کدامیک برای پیشرفت دانش آموزان موثر است؟
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

ارزشیابی دانش آموزان چگونه باید باشد؟ در بسیاری از کشورهای جهان ساختار ارزشیابی نمره دادن است و شکلی کلاسیک دارد. اما آیا این روش ارزشیابی مفید است؟ روشهای دیگر چطور؟

در دبستانهای اروگوئه، مانند بسیاری دیگر در جهان، گرفتن نمره های خوب اهمیت زیادی دارد و آسان نیست. این موضوع عامل اصلی نگرانی دانش آموزان و والدین آنهاست، حتی معلمها نیز در این سیستم تحت فشار قرار می گیرند.

در مونته ویدئو، پایتخت اروگوئه، سیستم ارزشیابی بسیار سختگیرانه است. ارزشیابی با نمره ای که به دانش آموزان تعلق می گیرد، ارزشهای واقعی یک دانش آموز را نشان نمی دهد اما این روش کاملا جدی در این کشور دنبال می شود.

در این میان، یک دانش آموز ۱۴ ساله، از روش نمره دادن و ارزشیابی کلاسیک راضی است و او هیچ مشکلی با این روش ندارد: “فکر می کنم روش ارزشیابی کلاسیک موثر است، عادلانه است. ما نمرات زیادی به نسبت مواد درسی می دهیم، این موضوع مهم و تاثیرگذار است. نمرات به دانش آموزان انگیزه های لازم برای کار کردن می دهند. در واقع باعث تلاش بیشتر آنها می شود.”

در این روش که از سال ۱۸۷۹ در این کشور مورد اجرا قرار گرفته است دانش آموزان علاوه بر دریافت نمره با نظرات و ملاحظات معلمشان نیز آشنا می شوند.

ماریسا معلمی در اروگوئه است و به نظرش، ارزشیابی کلاسیک منافع و مضرات خودش را دارد. اما او معتقد به اجرای روشهای کلاسیک است.

ماریسا می گوید: “نمرات منافع زیادی برای سیستم های آموزشی دارند. در درجه اول، تعبیر درست و فوری از این سیستم این است که دانش اموزی که نمره ۶ یا ۸ می گیرد دیگر می داند مشخصا باید چه کاری برای آینده انجام دهد. دوم اینکه معلمان آزادی کامل دارند تا با نمره دادن و نظر دادن، دانش آموزان را ارزشیابی کند. این کاری است که همیشه انجام می دهم. این ساختار ارزشیابی موثر است.”

در این مساله که تنها یک نمره نمی تواند ارزش واقعی دانش آموزان را توصیف کند، شکی نیست. در دانمارک، مدارس متعددی هستند که روشهای ارزشیابی مدرن را انتخاب کرده اند.

در این روشها والدین مرتبا در جریان پیشرفت دانش آموزان قرار می گیرند، با تمام نقاط قوت و ضعف فرزندانشان آشنا می شوند.

برای دانش آموزانی که کمتر از ۱۳ سال دارند، نمره ای در کار نیست. ساختاری که دهه هاست در مدارس دانمارک استفاده می شود. در مدرسه دولتی، در کپنهاگ، آموزشهای اجتماعی از سنین پایین آغاز می شود. بدین معنی که به جز ریاضی و یا انگلیسی، دانش آموزان از سنین پایین فرا می گیرند که چگونه باید در جامعه رفتار کنند و ارزشهای مهم جامعه در چیست.

یکی از معلمان مدرسه در دانمارک می گوید: “چیزهایی زیادی هستند که بچه ها باید فرا بگیرند. موضوعاتی که نمره دادن به آنها کاریست دشوار، نمی توانیم با یک نمره ارزش خوب و یا بد یک دانش آموز و همکلاسی اش را تعیین کنیم. سوال هایی که در ذهن دانش آموزان مطرح می شود کمک می کند تا انگیزه آنها در یادگیری افزایش یابد. برای جوانان نمره آنچنان برای تشویق و انگیزه دادن اهمیت ندارد. اما در ساختار جدید شما می توانید نقاط قوت دانش آموزان را پررنگ تر کنید.”

ساختار آموزشی در مدارسی چون فولک اسکول دانمارک متفاوت است و دیگر از امتحانات آخر ترم کلاسیک خبری نیست. ارزشیابی بر اساس نمرات صورت نمی گیرد اما برغم عدم استفاده از روش کلاسیک ارزشیابی، دانش آموزان پیشرفت عمده ای در درسهایشان کرده اند. در این روش تمامی جنبه های عملکرد دانش آموزان مورد بررسی قرار می گیرد.

یک استاد دانشگاه می گوید: “این روش بیشتر ملاحظه دانش آموزان را می کند، بهتر می تواند اشتباهات دانش آموزان را تصحیح کند. در واقع در این روش ارزشیابی عمیق تر و مهمتری ارائه می شود. “

ارزشیابی مدرن به فرم و مدل دانمارکی، پایه ای است برای ارائه راهنمایی به دانش آموز، برای اینکه بتواند برنامه ریزی بیشتر و بهتری داشته باشد. همچنین به عنوان یک ابزار می توان از آن برای ارتباط با والدین بهره برد، و پدر و مادرها اینگونه اطلاع کامل از نتایج یادگیری فرزندانشان خواهند داشت.

Learning World Facebook

Learning World Twitter

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سبقت هند از چین در صدر؛ چند دانشجوی ایرانی در آلمان مشغول به تحصیل هستند؟

طرح دولت کانادا برای محدود کردن صدور ویزای دانشجویی و اجازه کار؛ چه کسانی تحت تاثیر قرار می‌گیرند؟

وداع غمبار دختران صنف ششم افغان با مکتب در دو سالگی ممنوعیت طالبان