Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

درگذشت علیرضا سیلمانی، کشتی گیری که پهلوانی و اخلاق را یکجا داشت

درگذشت علیرضا سیلمانی، کشتی گیری که پهلوانی و اخلاق را یکجا داشت
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

علیرضا سلیمانی، کشتی گیر پیشکسوت و دارنده مدال طلای سنگین وزن جهان، بامداد روز چهارشنبه، ۳۱ اردیببهشت ماه، پس از یک دوره بیماری، در سن پنجاه و هشت سالگی، بر اثر ایست قلبی درگذشت.

خبر درگذشت این قهرمان اسبق کشتی بسرعت در رسانه‌های ایرانی منتشر شد و موج پیام‌های تسلیت و همدردی از سوی علاقمندان، مقامات ورزشی و بویژه همقطاران وی در جامعه کشتی ایران را به همراه داشته است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا، قهرمانان و پیشکسوتان کشتی از جمله رضا سوخته سرایی و ابراهیم جوادی و نیز تعداد زیادی از شهروندان برای تسلیت به منزل وی در شهر کرج رفتند.

علیرضا سلیمانی، برنده مدال طلای فوق سنگین وزن کشتی آزاد جهان و دارنده شش بازوبند پهلوانی است و به همین سبب «پهلوان باشی» لقب یافته بود. او در جامعه ورزشی ایران به داشتن اخلاقی خوش، معروف بود.

وی در رقابت‌های جهانی کشتی سال ۱۹۸۹ میلادی در مارتینی سوییس، با شکست دادن حریف قدر خود، بروس بومگارتنر از ایالات متحده آمریکا، مدال طلای فوق سنگین کشتی جهان را بر گردن آویخت و بر شادی ایرانیان در حالی که تنها حدود یک ماه از پایان جنگ ایران و عراق می گذشت، افزود. افتخار قهرمانی فوق سنگین وزن در تاریخ کشتی ایران تاکنون تکرار نشده است.

سلیمانی، همچنین دارنده مدال طلای ۱۳۰ کیلوگرم در بازی‌های آسیایی سال ۱۹۸۶ سئول، مدال طلای بالای صد کیلوگرم در مسابقات قهرمانی آسیا در لاهور در سال ۱۹۸۱ و نیز دارنده مدال طلای قهرمانی آسیا در وزن فوق سنگین در سالهای ۱۹۸۷، ۱۹۸۹ و ۱۹۹۱ میلادی بود.

علیرضا سلیمانی که حضور جهانی‌اش با شرکت در المپیک مونترال سال ۱۹۷۶ در وزن نود و هفت کیلوگرم آغاز شد، در المپیک بارسلون در سال ۱۹۹۲، پرچمدار تیم ورزشی ایران بود.

مراسم تشییع این پیشکسوت ورزش ایران قرار است بامداد جمعه از مقابل شورای شهر کرج برگزار شود. وی سپس در آرامگاه امامزاده محمد در همان شهر به خاک سپرده خواهد شد.

گزارش از ماریا سرسالاری
عکس از ایسنا

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ایران برای از سرگیری مذاکرات هسته‌ای با آمریکا اعلام آمادگی کرد

وزارت اطلاعات از دستگیری طراح انفجارهای کرمان و انتقال او به داخل ایران خبر داد

پیام پزشکیان، رئيس جمهوری منتخب ایران به «جهان جدید»: برای گفت‌وگوی سازنده با اروپا آماده‌‌ام