Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

فرماندار دنتسک اوکراین: امکان مداخله در دنتسک مانند کریمه وجود ندارد

فرماندار دنتسک اوکراین: امکان مداخله در دنتسک مانند کریمه وجود ندارد
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

ساختمان پارلمان شهر دنتسک اکنون آرام است. در روزهای گذشته اینجا صحنه یکی از شدیدترین اعتراضات طرفداران روسیه از جمله یورش به ساختمان پارلمان در این شهر شرقی اوکراین بوده است.

تظاهر کنندکان از ساختمان اداری بیرون رانده شدند و رهبرشان پاول گوباروف به دستور فرماندار تازه منصوب شده منطقه سرگئی تروتا تاجر و شانزدهمین مرد ثروتمند اوکراین دستگیر شد.

انتصاب یک گروه از افراد بانفوذ به ریاست منطقه معدنی شرق اوکراین یک گام مناقشه انگیز برای دولت جدید در کی یف است. برای فعالان معترض در میدان، ممکن است انتصاب یک تاجر بعنوان مقام سیاسی هدفی نباشد که برای آن مبارزه کرده اند.

اما بسیاری از اقلیت حاکم که ثروت شان را از این منطقه بدست آورده اند و دوباره آنرا در اینجا سرمایه گذاری کرده اند و سطح بالایی از زندگی را دارا هستند، از احترام مردم منطقه برخوردار هستند. در حال حاضر اطمینان از ثبات سیاسی و کنارگذاشتن رقبای روس از این منطقه برای آنها منافع گسترده ای در پی دارد.

آنجلیا کاریاکینا خبرنگار یورونیوز درباره مسائل این منطقه از اوکراین با سرگئی تروتا فرماندار جدید منطقه دنتسک گفتگو کرده است.

یورونیوز: در حال حاضر چه اتفاقاتی در منطقه دنباس اوکراین در حال رخ دادن است؟ از نظر شما علاقتمندی به رفراندوم یا حتی الحاق به روسیه چقدر گسترده است؟

سرگئی تروتا: این لفاظی ها برای بی ثبات کردن اوضاع اینجاست. من می فهمم که این سناریویی است که برای کریمه نوشته شده است. در حال حاضر، این دشوارترین شرایط در سناریوی کریمه است. اما این چیزی نیست که دنباس نیاز دارد. مردم اینجا قدرت بیشتری می خواهند، آنها خواستار عدم تمرکز قدرت هستند. در اینجا حزب مناطق و رئیس جمهوری پیشین یانوکوویچ، حمایت زیادی بدست آورده بودند زیرا سیاست عدم تمرکز قدرت را به مردم قول داده بود. یانوکوویچ چیزهای بسیار زیاد دیگری را هم وعده داده بود اما متاسفانه عملی نشدند. ساکنان اینجا آرزو دارند که با دست خودشان شادی و سعات شان را بسازند. این خواسته واضح است و من معتقدم که درست هم هست، اما ما باید بر اساس قانون عمل کنیم و قانون می گوید که برگزاری رفراندوم تصمیمی است که باید در سطح دولت گرفته شود.

یورونیوز: آیا شما بر این باورید که روسیه می خواهد در شرق و جنوب اوکراین مداخله کند؟

سرگئی تروتا: من به این سناریو اعتقاد ندارم. من فکر می کنم اینجا کریمه نیست. ۹۷ تا ۹۸ درصد مردم محلی می دانند که هر مداخله ای واقعا خطرناک است و می تواند زندگی مردم منطقه را بی ثبات کند. این مداخله می تواند جنگ و تضاد دراز مدتی ایجاد کند. من معتقدم که طرف روسی متوجه این موضوع هست. همچنین معتقدم این سناریو نوعی جنگ روانی برای تحریک مردم است. در حال حاضر بر اساس اطلاعاتی که دارم تهدیدی دیده نمی شود، ما ابزارهای کافی برای حفاظت از منطقه مان را داریم.

یورونیوز: وضعیت در میان نیروهای پلیس محلی چگونه است؟ آیا ممکن است که آنها جانب معترضان را بگیرند؟

سرگئی تروتا: پلیس در حال حاضر گرفتار چیزی است که «سندرم پس از وقایع میدان» نامیده می شود. آنها می ترسند که همچنانکه بخاطر استفاده از ابزار ها و سلاح هایشان در طول ناآرامی های میدان در کی یف علیه معترضان، محکوم شدند، در اینجا هم، حتی بخاطر استفاده قانونی از اقتدارشان مورد محاکمه قرار بگیرند. در طول روزهای اول کارمان، موفق شدیم روسای پلیس و سرویس های امنیتی در دونتسک را تغییر دهیم و به سرعت تفاوت را احساس کردیم. اکنون پلیس موثرتر است. هر چند ما کارها و تغییرات زیادی در پیش داریم. ما امیدواریم که شرایط در هفته های آینده کاملا متفاوت باشد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

چرا روسیه در حمله به شهرهای اوکراین از بمب‌های قدیمی ارتقا یافته استفاده می‌کند؟

خانواده‌های سربازان اسیر در کی‌یف؛ «اسارت می‌کُشد؛ اسرای جنگی را آزاد کنید»

جدال میراژها با سوخوها؛ آیا جنگنده‌های فرانسه به سلطه هوایی روسیه در آسمان اوکراین پایان می‌دهند؟