Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

کارنامه پاپ فرانسیس پس از گذشت یک سال

کارنامه پاپ فرانسیس پس از گذشت یک سال
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

یک سال پس از انتخاب پاپ فرانسیس، بسیاری به سبک رفتار او علاقمند شده اند. از نظر ظاهری او شیوه ارتباطی کلیسای کاتولیک را تغییر داده اما واقعا او بدنبال چیست؟ نگاهی خواهیم داشت به یک سال نخست انتخاب او بعنوان پاپ و چشم انداز فعالیت او در سال ۲۰۱۴میلادی.

چه تفاوتی بین پاپ فرانسیس و اسلاف او بعد از یک سال زعامت کلیسای کاتولیک وجود دارد. کریستیان تیرس سردبیر مجله مذهبی گلیاس در این باره می گوید: “اکنون شیوه ای وجود دارد که تغییرات مهمی را به ارمغان آورده است و به انتخاب پاپ جدید مربوط است. خورخه برگوگلیو با این هدف انتخاب شد که اعتبار مخدوش شده کلیسا را به آن بازگرداند. تحولات بزرگی که منجر به استعفای بندیکت شانزدهم شد. یک استعفای سودمند که به اعتبار پاپ جدید انجامید.”

در بهار گذشته فرانسه به جمع کشورهایی در اروپا پیوست که ازواج همجنسگرایان را به رسمیت شناخت. در اسپانیا دولت جدید پروژه محدودیت سقط جنین را به بحث گذاشته است. دو موضوع برای پاپ جدید.

کریستیان تیرس می گوید: “پاپ فرانسیس نباید همانند پیشینیانش عمل کند. او نباید ازمحل اقامتش در رم در ارتباط با ازدواج برای همه و سقط جنین این پیام را به فرانسه و اسپانیا بفرستد که “این کار خوبی نیست.” او باید اجازه می دهد که کنفرانس های محلی برای اتخاذ سیاست هایی که آنها موافق انجام دادنش هستند برگزار شود. در ارتباط با فرانسه نوعی زورآزمایی با دولت اولاند وجود دارد و در ارتباط با سقط جنین این موضوع تمام بنیادگرایان و شخصت های کاریزماتیک در اسپانیا را به خیابان کشید که می خواستند حساب شان را با دولت سوسیالیست قدیم که از مسئله سقط جنین در اسپانیا حمایت کرده بود تسویه کنند. بنابراین باید رویکرد تاکتیکی بیشتری پیش گرفته شود که فقط به مسئله همجنسگرایی خاتمه پیدا نکند همچنانکه او نمی گوید “همجنسگرایی مخالف طبیعت” است. او می گوید: “من کی هستم که درباره همجنسگراها قضاوت کنم.” همزمان او نباید اعلام کند که: “من مخالف ازدواج برای همه هستم.” او نباید بگوید که دولت اولاند باید به پایه های تمدن و فرهنگی بازگردد که اروپای مسیحی را بنیان نهاده است. این نباید گفتمان و رویکرد او باشد.”

درباره کارنامه پاپ فرانسیس در یک سالی که از انتخاب او گذشته است گفتگویی داریم با کاردینال فیلیپ بارباران، اسقف اعظم شهر لیون فرانسه.

یورونیوز: کاردینال فیلیپ بارباران شما اسقف اعظم شهر لیون هستید و در آخرین نشست محرمانه انتخاب پاپ شرکت داشتید، از نظر شما نتیجه یک سال نخست زعامت پاپ را چگونه ارزیابی می کنید؟

کاردینال فیلیپ بارباران: ما هرگز تصور نمی کردیم که او چنین انرژیی داشته باشد. وقتی او انتخاب شد، می دانستیم که تغییراتی خواهیم داشت چرا که او از آمریکای لاتین می آمد. شما می دانید که در حال حاضر۴۰ درصد کاتولیک های جهان در آمریکای لاتین زندگی می کنند. بنابراین طبیعی است که یک پاپ از آنجا داشته باشیم.

یورونیوز: آیا این سبک و شیوه او فقط نوعی روابط عمومی است یا بخشی از شخصیت پاپ فرانسیس است؟

کاردینال فیلیپ بارباران: زندگی او ساده است. او گفت چرا سوار مرسدس های زیبای شوم که به پاپ هدیه شده در حالی که من به یک خودرو نیاز دارم. خودرو ساخته نشده که زیبا باشد، بلکه ساخته شده که ما را جا به جا کند. بهتر است که این چیزها را ساده تر کنیم.

یورونیوز: فراتر از سبک و فرم، مطئمنا اصولی در کلیسا وجود دارد، آقای کاردینال به نظر شما آیا می توان تصور کرد که از یک سال پیش کلام کلیسا بوسیله پاپ فرانسیس تغییرات اصولی کرده است؟

کاردینال فیلیپ بارباران: در اصول و در آیین های کلیسا، نه. می دانید که ما تنها یک خدا یک ایمان و یک غسل تعمید داریم. بعضی اوقات ما مورد انتقاد هستیم. به ما می گویند: شما چیزهایی را تغییر داده اید. من می گویم نه، نگاه کنید، پاپ بندیکت شانزدهم اینطوری است، پاپ فرانسیس کاملا متفاوت است و پاپ ژان پل دوم هم کاملا چیز دیگری بود. در اصول هیچ چیز تغییر نکرده است. اما اصول چیست؟ اینکه عیسی مسیح نجات دهنده جهان است و انجیل نوری است برای همه ملت ها و منبع قابل توجهی از شادی است.

یورونیوز: بطور مشخص آیا ما می توانیم شاهد اصلاحاتی باشیم؟

کاردینال فیلیپ بارباران: نه. ببینید او خیلی مصمم است. او تصمیم های کمی اتخاذ کرده است. به اولین تصمیم اش که انتخاب وزیر خارجه واتیکان بود نگاه کنید. او یک فرد خیلی جوان با ۲۵ سال سن را انتخاب کرد. پرولن، کسی که شناخت خوبی از روابط خارجی، وزارتخانه های خارجی و غیره دارد. بعد از آن تصمیمی که گرفته شد مربوط به کارهای اقتصادی بود. هدف این است که امور مالی شفاف باشد. امور مالی همیشه کار مشکلی است. همین که پول در میان باشد، دست هایی از همه جا پیدا می شود.

یورونیوز: موارد آزار جنسی کودکان در کلیسا فراوان است، سازمان ملل متحد گفته است که واتیکان اقدامات کافی در ارتباط با موضوع حساس آزار جنسی کودکان را انجام نداده، نظر شما چیست؟

کاردینال فیلیپ بارباران: می خواهم به شما بگویم، یک بازرس عمومی مدارس روزی به من گفت: دوست دارم که آموزش ملی همانقدر شفاف باشد که کلیسا. بخاطر اینکه کارهای فراوانی در این مورد وجود دارد. در کلیسا، این یک فاجعه است. همه جا این یک فاجعه است. البته شاید که این رسوایی در داخل کلیسا بزرگتر باشد. زیرا که اینها افرادی هستند که کلام خدا را موعظه می کنند و قسم یاد کرده اند اما مخالف آنرا انجام می دهند. بهر حال ما بسرعت اقدام کرده ایم. برای من حتی یک مورد از این دست همانند یک هیولاست. من با شما موافقم. من بسیار خوشحالم که این موارد گفته شود و باید با تمام انرژی با آنها مبارزه کرد. اینکه سازمان ملل متحد از ما خشمگین است برای ما بسیار خوب است زیرا با بصیرتی که ژان پل دوم و سپس پاپ بندیکت شانزدهم و پاپ فرانسیس به ما داده اند، ما مجبور به مبارزه علیه این پدیده هستیم. درباره این موضوع هیچ شک و تردیدی وجود ندارد. من علاقمندم که دیگران هم به مبارزه با این معضل که محدود به کلیسا نیست و در تمام جامعه وجود دارد، اقدام کنند.

یورونیوز: آیا پاپ فرانسیس بعنوان آخرین جانشین ژان پل دوم و بندیکت شانزدهم هم مانند آنها امیدوار است؟

کاردینال فیلیپ بارباران: بله. او یک مرد مسن است که فورا به این موضوع اشاره کرد. پاپ قبلی به من گفت خوشحالم. بزودی خواهم مرد اما من جانشیم را می بینم. ژان پل دوم، پاپ امید و بعد از او پاپ بندیکت، پاپ ایمان بود که به ما ایمان را آموزش داد و حالا پاپ فرانسیس پاپ دوست داشتن و عشق است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

چرا تاجیکستان با اکثریت مسلمان حجاب را ممنوع کرد؟

تصویب قانون منع پوشش بیگانه در تاجیکستان؛ جشن‌های اعیاد مذهبی و حجاب به سبک خاورمیانه ممنوع شد

هشتادمین سالگرد «روز دی»؛ بازآفرینی فرود دومین گردان ساحلی نیروی دریایی آمریکا در نرماندی