Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

اولویت های اتحادیه اروپا در مبارزه با تروریسم

اولویت های اتحادیه اروپا در مبارزه با تروریسم
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

حملات اسلام گرایان در پنج سال نخست قرن بیست و یکم در نیویورک، مادرید و لندن به توسعه استراتژی اروپایی برای مبارزه با تروریسم سرعت بخشید.

در ژوئن ۲۰۰۲ میلادی اتحادیه اروپا تعریف مشترکی از جرائم تروریستی و مجازات های هماهنگ در میان کشورهای عضو و همچنین یک حکم بازداشت اروپایی را تصویب کرد. حکم بازداشت اروپایی به ایتالیا اجازه داد که در تابستان سال ۲۰۰۵ میلادی یکی از متهمان بمب گذاری ۷ ژوئیه در لندن را دستگیر وسپس به بریتانیا مسترد کند.

بمب گذاری در مادرید در ماه مارس ۲۰۰۴ میلادی شورای اروپا را به وضع یک سیاست مشترک برای مبارزه با تروریسم تشویق کرد که به ایجاد یک پست جدید بعنوان هماهنگ کننده مبارزه با تروریسم در بروکسل انجامید.

این پست به خییس دووریس از هلند واگذار شد. ماموریت او هماهنگ کردن اقدامات مقامات کشورهای عضو برای جلوگیری از اقدامات تروریستی، حفاظت از شهروندان و زیرساخت های حیاتی بود.

از سوی دیگر اتحادیه اروپا گذرنامه های بیومتریک را تصویب کرده است. این بخشی از مبارزه علیه جعل اسناد هویتی و تقویت امنیت در سفرهای برون مرزی است.

اتحادیه اروپا اقدامات گوناگونی برای کتترل دسترسی به سلاح گرم، موادمنفجره و دیگر موادی که می تواند برای ساخت بمب مورد استفاده قرار گیرد را در نظر گرفته است. همچنین آنها تقویب پلیس اروپا و پلیس جنایی بین دولتی در اروپا را در نظر گرفته اند.

تقویت مبارزه با تروریسم سایبری، روند استخدام تروریست ها و شبکه مالی آنها مورد توجه اتحادیه است اما به نظر می رسد اراده سیاسی لازم برای پیگیری این مسائل وجود ندارد. همچنین آژانس های اطلاعات ملی کشورها تمایلی به تطابق خود با الزامات اروپایی برای به اشتراک گذاشتن اطلاعات حساس ندارند. اتحادیه اروپا هنوز قادر به ایجاد یک اف بی آی یا سازمان سیای اروپایی نیست با این حال دولت های عضو در اتحادیه اروپا همکاری های دو جانبه را ترجیح می دهند. چنین مشکلاتی سبب شد که خئیس دووریس از مسوولیت خود در سال ۲۰۰۷ کناره گیری کند. کمیسیون اروپا بعد از شش ماه ژیل دوکرکوف بلژیکی را بعنوان جانشین او انتخاب کرد کسی که مسوولیت هماهنگی در مبارزه با تروریسم را تا به امروز برعهده دارد. برای بحث درباره اینکه موقعیت اروپا در مبارزه با تروریسم چگونه است در بروکسل با ژیل دوکرکوف گفتگو کرده ایم.

یورونیوز: شما هماهنگ کننده اتحادیه اروپا در مبارزه با تروریسم هستید، پستی که در پی بمب گذاری در مادرید ایجاد شد. در حال حاضر اولویت اتحادیه اروپا در این زمینه چیست؟

ژیل دوکرکوف: اولین اولویت ما مسئله جوانان اروپایی است، اما نه فقط جوانان اروپایی بلکه همچنین جوانان شمال آفریقا و جوانانی از خاورمیانه که برای آنچه جهاد نامیده می شود به سوریه می روند تا در آنجا بجنگند و به گروههای تروریستی ملحق شوند.

یورونیوز: برای مبارزه با این پدیده چه کرده اید؟

ژیل دوکرکوف: کار ما در مرحله اول پیشگیری است. ما باید بهترین روش ها را برای جلوگیری از سفر جوانان به جایی مانند سوریه پیدا کنیم. این اولین اولویت ماست. همچنین شناسایی کسانی که به سوریه می روند و ما هنوز آنها را شناسایی نکرده ایم. در این زمینه اروپایی های زیادی هستند که هنوز برای سرویس های اطلاعاتی و پلیس شناخته شده نیستند. در مرحله بعد همکاری با کشورهای مانند ترکیه که این افراد از آن طریق به سوریه می روند. همچنین همکاری با دیگر کشورهایی که بسیاری از جنگجویان از آنجا به سوریه می روند مانند تونس و کشورهای دیگر منطقه مانند مصر، مراکش و دیگر کشورها.

یورونیوز: ده سال پس از حملات مادرید آیا هراس از حملات جدیدی به همان گستردگی در اروپا وجود دارد؟

ژیل دوکرکوف: سرویس های اطلاعاتی ما بر این باورند که تهدید جدی است و تا حد زیادی با موضوع جنگجویان اروپایی که برای جنگ به سوریه می روند مرتبط است. به نظر من تهدید بسیار پراکنده تر، متنوع تر و در نتیجه پیچیده تر است. پس از حملات ۱۱ سپتامبر ما با القاعده مواجه شدیم، سازمانی که ساختاری چند ملیتی دارد و به همین خاطر شاید شناسایی افرادی که به این سازمان می پیوستند ساده تر بود اما امروز ما شاهد نوعی تکثیر شعبه های آن هستیم. ما یک یا دو شعبه از این سازمان در سوریه و عراق داریم ولی هنوز مرکز القاعده در افغانستان است. ما همچنین القاعده را در عربستان سعودی، ساحل عاج و شمال آفریقا داریم و به همین دلیل اکنون پیچیدگی های بیشتری وجود دارد. در عین حال اگر تهدید ها پیچیده تر شده، واکنش ما هم دقیق تر و موثر تر شده است. از زمان حملات مادرید و لندن، حملات مشابه در مقیاس بزرگ در اروپا رخ نداده است اگرچه موارد کوچک و دراماتیکی رخ داده اما مانند حملات گذشته بزرگ نبوده اند. بنابراین من فکر می کنم که ما آماده تر و شاید هم موثر تر هستیم اما تهدید همچنان جدی است.

*یورونیوز: آیا در همکاری میان کشورها پیشرفتی حاصل شده است؟

ژیل دوکرکوف: بخش بزرگی از کار ما و بیشتر کار شخص من، همکاری با کشورهای ثالث و کشورهایی است که با تروریسم مواجه اند. موضوعی که ما دنبال می کنیم اطمینان یافتن از این موضوع است که این کشورها چهارچوب قانونی مناسبی داشته باشد، نه یک تعریف بسیار گسترده از تروریسم که به دولت ها اجاز دهد مخالفان سیاسی را به این بهانه سرکوب کند که متاسفانه اغلب اینگونه است. موضوع دیگر بهبود جریان مبادلات اطلاعات است. این درس بزرگی برای ماست که بررسی کنیم چه چیزی به خوبی کار نکرد که باعث وقوع ۱۱ سپتامبر شد. این موضوع به بهبود فعالیت سرویس های اطلاعاتی، پلیس، دادگاه ها و به اشتراک گذاری اطلاعات منجر شده است.

یورونیوز: در موضوع جمع آوری اطلاعات ما شاهد برخی از انحرافات از سوی دولت ها به نام سیاست ضد تروریستی هستیم. به نظر می رسد دولت ها نه تنها در ایالات متحده آمریکا بلکه همچنین در اروپا کمتر از گذشته در مورد نقض حریم خصوصی شهروندان حساس اند، نظر شما چیست؟

ژیل دوکرکوف: ما دقت زیادی به کار می بریم تا مطئمن شویم برای جمع آوری اطلاعات مورد نیاز تعادل رعایت می شود. کسی نمی گوید که نباید مانع یک حمله تروریستی شد و البته همزمان باید به حریم خصوصی احترام گذاشت. بنابراین ما پروژه های زیادی برای تقویت سیستم اروپایی حفاظت از داده ها در دست انجام داریم. بعد از آن با یک کار بین المللی مواجه ایم. بعد از افشاگرهای اسنودن یک بحث دشوار با ایالات متحده و همچنین با کشورهای ثالث داریم. برای ما حفاظت از داده شرط مهم همکاری هاست.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

واکنش‌ها به تروریستی اعلام شدن سپاه پاسداران در کانادا؛ ایران اقدام اتاوا را «مشمئز کننده» خواند

کانادا سپاه پاسداران را سازمان تروریستی اعلام کرد

یک شبکه رسانه‌ای منتسب به داعش در اسپانیا متلاشی شد