نقش پارلمان اوکراین در موقعیت حساس کنونی این کشور

نقش پارلمان اوکراین در موقعیت حساس کنونی این کشور
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

ادامه تظاهرات در برابر پارلمان اوکراین در کی یف، حکایت از این واقعیت دارد که فعالان میدان استقلال، مراقب عملکرد و رفتار سیاستمدارانی اند که اکنون در قدرت قرار گرفته اند. آنها خواهان شفافیت در هه چیز و عملی شدن وعده ها هستند.

برخی از تظاهر کنندگان همچنین خواهان برگزاری همزمان انتخابات ریاست جمهوری و پارلمان در ماه مه اند. اما دیگران که شاهد ادامه بحران در بخش هایی از شرق و جنوب اوکراین و آماده باش و مانور نظامی روسیه در مرزهای شرقی این کشورند، بر این نظر نیستند. آنها انتخابات همزمان را عاقلانه نمی دانند، زیرا موجب محرو شدن اوکراین از قدرت اداره کشور طی چند ماه آینده خواهد شد.

نمایندگان پارلمان اوکراین روز پنجشنبه ۲۷ فوریه اعضای دولت موقت و آرسنی یاتسنیوک ۳۹ ساله را به عنوان نخست وزیر این دولت انتخاب و معرفی کردند. پس از سه ماه ناآرامی در اوکراین که به سرنگونی رئیس جمهوری متمایل به روسیه ویکتور یانوکوویچ انجامید، اکنون اوکراین باید آینده سیاسی اش را بسازد. در این رابطه، آن دووینو، خبرنگار یورونیوز با پیوتر اسمولار، روزنامه نگار لوموند در کی یف، گفتگو کرده است:

یورونیوز: بعنوان روزنامه نگار نشریه لوموند و متخصص مسائل بعد از شوروی، واکنش مسکو به این رویدادها چیست؟

پیوتر اسمولار: آنها یک واکنش دو مرحله ای دارند. یکی از واکنش های نسبتا قابل پیش بینی این بود که کرملین از نیروهای نظامی اش خواسته برای وضعیت های دشوارتر در آماده باش باشند. همچنین در این هفته آنها اظهاراتی تندتری از جانب نخست وزیر آقای دیمیتری مدودیف داشته اند که گفته است مقامات جدید در کی یف واقعا مشروعیت ندارند. اما ولادیمیر پوتین ساکت بود. می شود گفت این رویدادها اصلا به مذاق او خوش نیامده اما به نظر می رسد او خویشتندار خواهد بود تا ببیند این رویدادها به کدام سو می رود.

یورونیوز: همانطور که می دانیم اوکراین با مشکلات جدی اقتصادی مواجه است آیا این کشور می تواند با پشت کردن به همسایه قدرتمندش روسیه با مشکلات آینده مواجه شود؟

پیوتر اسمولار: باید گفت نمی شود. روسیه همیشه در مرز اوکراین خواهد بود. روابط اقتصادی بین دو کشور برای اوکراین بسیار مهم است و خصوصا برای مناطق صنعتی و بویژه برای اقلیت بانفوذی که نقش و تاثیربسیار مهمی در کشور دارند. نکته دوم اینکه باید در اتفاقاتی که در روزهای اخیر در بازار افتاده دقت کنیم. این یک شاخص مهم است. گریونا واحد پول اوکراین از ابتدای ژانویه تاکنون ۱۸ درصد ارزش خود را از دست داده است. این به آن معنی است که مقامات جدید اوکراین که از میان اپوزیسیون آمده اند با چالش بزرگی برای بازگرداندن ارزش پول کشور روبرویند. از طرف دیگر مشکل آنها راضی کردن معترضان میدان استقلال درباره هویت نخبگان و سیاستمداران جدید و از سوی دیگر، نجات دادن یک اقتصاد طوفان زده است.

یورونیوز: علاوه بر این برخی می گویند باید شعارهای ضد روسی بیشتری در خیابان های کی یف داده شود، نظر شما چپست؟

پیوتر اسمولار: این اصلا چیزی نیست که من احساس کردم . نباید به این اشتباه افتاد. ما با یک طرح کاریکاتوری و دو قطبی از جامعه اوکراین روبروییم. مواجهه ای میان بخش غربی طرفدار اروپا و ناسیونالیست و بخش شرقی طرفدار روسیه. مسائل در اوکراین بسیار ظریف تر و پیپچیده تر از این است. در ارتباط با احساسات ضد روسی، حساسیت شدیدی از سوی مردمی که در میدان هستند نسبت به هر گونه دخالت روسیه وجود دارد. خصوصا سوالاتی در ارتباط با تک تیرانداز هایی که بر روی معترضان شلیک کرده اند و موجب مرگ دهها نفر شدند. در میدان پشت سر من خون جاری شده بود. تعدادی از سیاستمداران و مردم معمولی معتقدند که دست روسیه پشت این تک تیراندازها بوده ولی هنوز آنها شناسایی نشده اند.

یورونیوز: آخرین پرسش. رئیس جمهوری موقت اوکراین از نشانه های خطرناک تجزیه طلبی مخصوصا در کریمه سخن گفته است. به نظر شما سناریوی تجزیه طلبی طرفداران روسیه واقع بینانه است؟

پیوتر اسمولار:این جدایی طلبی یک موضوع قدیمی بویژه در کریمه است که اخیرا در سال ۱۹۵۴ توسط خروچف به اوکراین محلق شده است. در واقع امروز تنش های قابل ملاحظه ای در این منطقه وجود دارد اما نباید درباره این سناریوی فاجعه بار مبالغه کرد. این نکته مسلم نیست که چنین جدایی طلبی ای در واقع به نفع روسیه باشد، مسائل بسیار پیچیده تر از آن چیزهایی هستند که در خیابان دیده می شود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

زلنسکی خواستار شتاب در روند اجرایی شدن مصوبه کمک نظامی آمریکا به اوکراین شد

ده‌ها کشته و زخمی در حمله موشکی به چرنیهیف؛اوکراین:روسیه برای پاکسازی سنگرها گاز اشک‌آور بکار می‌برد

حملات شدید روسیه به تاسیسات انرژی اوکراین؛ مسکو: پاسخی به اقدامات خرابکارانه کی‌یف بود