سوچی، از نگاه یک روزنامه نگار روس

سوچی، از نگاه یک روزنامه نگار روس
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

المپیک زمستانی سوچی پس از دو هفته روز یکشنبه به پایان رسید، بازی هایی که پرهزینه ترین المپیک تاریخ لقب گرفته است.

پیش از آغاز این بازی ها مسائل مختلفی در مورد آن مطرح می شد، مسائلی همانند چالش های امنیتی، قوانین مخالف تبلیغ همجنسگرایی و حتی آماده نبودن هتل های محل اسکان خبرنگاران. حال پس از پایان این بازی ها، آندری بلکویچ، خبرنگار یورونیوز مصاحبه ای را با دیمیتری شوگرویف، خبرنگار حاضر در سوچی انجام داده و نظرات او را در این موارد جویا شده است.

یورونیوز: دیمیتری شوگرویف، روزنامه نگار روس از سوچی با ماست. دیمیتری، بازیها پس از دو هفته تمام شد، قبل از آغاز بازیها هیجان و ترس زیادی از میزبانی سوچی در روسیه وجود داشت، درباره نوع سازماندهی بازیها، حالا در پایان بازیها، آیا دلایل محکمی برای این ترس و نگرانی از میزبانی روسیه وجود داشته است؟

دیمیتری شوگرویف: بستگی دارد ترس را چه بنامیم، باید بین ترس واقعی و توهم تفاوت قائل شد. تفاوت این دو اهمیت زیادی دارد. آنچه که درباره سازماندهی بازیهای المپیک باشد باید بگویم که توهمی توجیه ناپذیر همیشه وجود داشته است. ورزشکارانی که به سوچی آمده اند می دانند که این توهمات بی معنی است. اما درباره تجهیزات و استادیومها تازه تاسیس به عنوان روزنامه نگار و همچنین با توجه به نگاه ورزشکاران باید بگویم، اغلب نظرات راجع به سوچی کاملا مثبت بوده است.

مسلما برخی مدال بردند و دیگرانی را که نصیبی نبوده است. این قانون ورزش حرفه ای است، همیشه برنده و بازنده دارد. اما در مورد سازماندهی من در مقام روزنامه نگار راحتی فوق العاده ای برای کار داشتم. ورزشکاران مستقر در دهکده هم از بهترین امکانات بهره مند می شدند.

یورونیوز: امنیت، موضوعی بود که قبل از بازیها زیاد درباره آن سوال شد، خصوصا پس از عملیات انتحاری ولگاگراد، آیا این بازیها با تهدید همراه شدند، ورزشکاران آیا با مشکلی روبرو شدند، روزنامه نگاران چطور؟

دیمیتری شوگرویف: تدابیر امنیتی در همه بازیهای المپیک با شدت و حدت غیر قابل تصوری ایجاد می شوند. رفت و آمد به دهکده بازیها واقعا دشوار است. طبیعتا این موضوع زندگی ساکنان شهر میزبان را تحت تاثیر قرار می دهد. اینجا برای ورود به دهکده نیازمند کارت الکترونیکی بودید. همه المپیک ها اینگونه بوده است، اما درباره امنیت باید گفت، وزشکاران و روزنامه نگاران در آرامش کامل بودند. حتی یکبار هم شنیده نشد که بخشی از سیستم امنیتی به خطر افتاده باشد، چه در استادیومها، مقر سکونت روزنامه نگاران یا در محل استقرار داوطلبان. در تک تک مکانها امنیت دلپذیری برقرار بود.

یورونیوز: اگر بخواهم سوچی را برایمان خلاصه کنید، تصویری متفاوت از سوچی و المپیکهای قبلی بدهید، چه خواهید گفت؟

دیمیتری شوگرویف: تفاوت این بازی با بازیهای دیگر همان حلقه المپیکی است که روشن نمی شود، این به بازیها، چهره ای خودمانی می دهد. تفاوت دیگر، مکانی است که بازیها در آن اجرا می شوند. جایی که مستقیما به دریا راه دارد و کوه و دریا کمترین فاصله را دارند. دسترسی به هر دو امکان پذیر است بدون کمترین مشکلی.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

واکنش مسکو به کمک ۶۱ میلیارد دلاری به اوکراین: جنگ ترکیبی آمریکا تحقیری به سبک ویتنام به دنبال دارد

اوکراین: برای نخستین‌بار بمب‌افکن راهبردی روسیه را سرنگون کردیم

اولین مصاحبه یولیا ناوالنایا همسر الکسی ناوالنی؛ از چگونگی شنیدن خبر مرگ او تا انتقاد از غرب