خشونت در کی یف به شهادت امدادگران و پزشکان داوطلب

خشونت در کی یف به شهادت امدادگران و پزشکان داوطلب
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

اولسیا ژوکوفسکا، دختر جوان اوکراینی و یکی از امدادگران داوطلبی بود که روز پنجشنبه در حوالی میدان استقلال کی یف از ناحیه گردن مورد اصابت گلوله قرار گرفت ولی با تلاش تیم پزشکی تا این لحظه از خطر مرگ نجات پیدا کرده است.

در گفتگویی تلفنی با دکتر اوله موسی، مسئول بیمارستان حال او را جویا شدیم. او گفت: «باید صبر کنیم تا به اتاق عادی منتقل شود. امیدوارم بتوانیم او را همین جا بطور کامل درمان کنیم و دیگر خطری جان او را تهدید نکند. به هر حال جراحت او در ناحیه گردن، جدی بود. چیزی که مشهود است این است که هم در مورد اولسیا و هم در مورد زخمی هایی که متاسفانه فوت شدند، این بود که مورد اصابت گلوله قرار گرفته بودند. نمونه های اجساد را به آزمایشگاه فرستادیم و در هفتاد، هشتاد درصد موارد، دلیل مرگ گلوله هایی بوده که به سر یا گردن اصابت کرده اند.»

از ماه دسامبر تاکنون، حدود هزار و پانصد پزشک، پرستار و امدادگر بصورت داوطلبانه در مراکز پزشکی میدان استقلال به فعالیت مشغولند. شیف های کاری هشت تا ده ساعته در هفت درمانگاه موقت که در اطراف این میدان برپا شده است.

یکی از پزشکان مستقر در ساختمان پست می گوید: «از ساعت هشت و نیم صبح، زخمی های بدحال و اجساد را به اینجا می آورند. تقریبا اکثر زخمی ها از ناحیه سر مجروح شده اند. الان درست همین کنار ما، ده جسد روی زمین است. دو تا از آنها را وقتی آوردند نیمه جان بودند ولی کاری از دست ما ساخته نبود و آنها فوت شدند.»

لابی هتل اوکراین از صبح پنجشنبه به سالن اورژانس بیمارستان تبدیل شده است. قربانیان تک تیراندازها را به اینجا می آوردند. تیم پزشکی حاضر با دیدن این همه مجروح و جسد دست پاچه شده بود.

ناتالیا، یکی از پرستاران می گوید: «من در بیمارستان خیلی بزرگی کار می کنم که معمولا مراجعه کننده زیاد دارد. ولی الان واقعا وحشت کرده ایم. هرگز در زندگی ام چنین وضعی ندیده بودم و امیدوارم در آینده هم نبینم.»

از شروع تجمعات در کی یف تاکنون دستکم بیست نفر از اعضای تیم های پزشکی هم با باتون و گاز اشک آور و حتی گلوله مورد بی مهری نیروهای ضد شورش قرار گرفته اند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

حملات شدید روسیه به تاسیسات انرژی اوکراین؛ مسکو: پاسخی به اقدامات خرابکارانه کی‌یف بود

گروهی از نیروهای روس هوادار اوکراین به مناطق مرزی در روسیه حمله کردند

ماکرون خطاب به متحدان اوکراین: بزدلی را کنار بگذارید؛ باید با درک شرایط شجاعت داشته باشیم