Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

اظهارات هاشم تاچی، نخست وزیر کوزوو در برنامه گفتگوی جهانی یورونیوز

اظهارات هاشم تاچی، نخست وزیر کوزوو در برنامه گفتگوی جهانی یورونیوز
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

کوزوو، سرزمینی کوچک با واکنش های جهانی زیاد. کوزوو حدود پانزده سال پیش از یک مناقشه خونبار و شدید با همسایه خود صربستان سر برآورد و از آن زمان پای در مسیر دشوار اصلاحات گذاشته با امید به اینکه روزی توسط جامعه بین المللی بعنوان یک کشور کاملا مستقل به رسمیت شناخته شود.

هاشم تاچی، نخست وزیر کوزوو همواره برای استقلال و حاکمیت کوزوو تلاش می کند و برای مبرا کردن خود و هم حزبی هایش از اتهاماتی نظیر ارتکاب وحشتناکترین جنایات به مبارزه می پردازد.

وی در گفتگویی با یورونیوز ابراز امیدواری کرد تا کوزوو در آینده به استقلال کامل دست یابد و توسط جامعه جهانی و سازمان ملل متحد و حتی صربستان به رسمیت شناخته شود. به اعتقاد او به رسمیت شناخته شدن کوزوو توسط صربستان راه را برای کشورهایی چون روسیه، چین، هند و پنج عضو دیگر اتحادیه اروپا باز می کند تا موضعی مشابه اتخاذ کنند.

فساد مالی و جرایم سازمان یافته در کوزوو

آقای تاچی در پاسخ به سئوالی در زمینه وجود معضل فساد مالی در کوزوو و جرایم سازمان یافته تاکید کرد که مبارزه علیه این معضلات ادامه دارد و انعطاف پذیری در این موارد وجود ندارد.

وی ضمن قبول این موضوع که وجود فساد روند توسعه و رشد اقتصادی کوزوو را با کندی مواجه کرده است می گوید: «اکنون در حال حرکت مثبت با هدف ریشه کن کردن فقر و جبران عقب ماندگی یک قرن گذشته که بدلیل اشغال صربها بوجود آمده هستیم. شش سالی می شود که مستقل هستیم و طی این مدت نمی توان معجزه کرد. اما اکنون در حال ساخت پایه و مبنایی مستحکم و پرثبات برای کوزوو هستیم.»

انتخابات در کوزوو

هاشم تاچی در ادامه ابراز امیدواری کرد حزب دموکرات کوزوو حزب متبوعش پیروز انتخابات سال ۲۰۱۴ باشد.

موضع تاچی درباره اتهامات مطرح شده علیه وی و اعضای حزبش

نخست وزیر کوزوو در پاسخ به سئوال خبرنگار یورونیوز مبنی بر اینکه آیا تاکنون او شخصا مجبور به ارتکاب قتل شده است می گوید: «مبارزه ما جنگی برای پیروزی کوزوو بود نه برای به قتل رساندن مردم.» وی در ادامه می گوید: «ما با قدرت از نیروهای سرمایه گذار و نهادهای جمهوری کوزوو حمایت می کنیم. اطمینان زیادی به دستگاه قضایی داریم و چیزی برای پنهان کردن هم نداریم. باید تصریح کنم همانطوریکه پیشتر این موضوع را مطرح کردید من پشت هیچ دستور و یا عملیاتی که بر ضد قوانین و قواعد بین المللی باشد نبوده ام. بله ما قوانین اسلوبودان میلوشویچ را زیر پا گذاشتیم زیرا آنها قوانین عادلانه ای نبودند بلکه قوانینی برای سرکوب، نسل کشی و تبعیض نژادی بودند. به همین خاطر به دستگاه قضایی تکیه داریم و اطمینان کاملی به آن داریم. و در نهایت به همکاری خود با دادگستری ادامه می دهیم.»

موضع آقای تاچی درباره اتهام قاچاق اعضای بدن انسان که متوجه اعضای ارتش آزادی بخش کوزوو است: «این موضوع را با اعتقاد درونی می گویم. اولین بار این موضوع را در گزارش دایک مارتی دیدم. هرگز نمی توانم باور کنم که کسی مرتکب این عمل شده باشد. هیچگاه در زندگی ام نمی توانم باور کنم که یک سرباز آزادی بتواند مرتکب چنین عملی شود. اما باید به دستگاه قضایی فرصت، فضا و امکانات لازم را بخشید تا بتواند نسبت به شفاف سازی این شک و تردیدها اقدام کند. من نمی توانم این داستانهای تخیلی را باور کنم، هیچ کسی آنها را باور نمی کند. هیچ کس نمی تواند مرتکب این اعمال شود و اعتقاد دارم که این اعمال اتفاق نیافتاده است.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سرنوشت شهرداران آلبانیایی در همه‌پرسی چهار ناحیه صرب‌نشین شمال کوزوو رقم می‌خورد

کوزوو برای توسعه «نیروی نظامی رسمی» از آمریکا تسلیحات مدرن دریافت می‌کند

سفر بدون نیاز به روادید اتحادیه اروپا برای شهروندان کوزوو اجرایی شد