Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

نخست وزیر جدید گرجستان در سوچی حضور نخواهد یافت

نخست وزیر جدید گرجستان در سوچی حضور نخواهد یافت
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

قرار است بازیهای المپیک سوچی از روز جمعه رسما آغاز شود. گرجستان هم پس از تردیدهای اولیه و علیرغم اینکه اراضی اش در درگیریهای نظامی پنج سال پیش به اشغال روسیه در آمد، ورزشکارانش را به المپیک سوچی خواهد فرستاد.

در این عملیات، بخشهایی از گرجستان، ابخازی و اوستیای جنوبی به اشغال روسیه درآمد و سپس اوستیای جنوبی و ابخازی اعلام استقلال کردند. روسیه چند کشور هم پیمان روسیه از جمله نیکاراگوئه و ونزوئلا این کشورهای مدعی استقلال را برسمیت شناخته اند.

نخست وزیر جدید گرجستان که روز دوشنبه و سه شنبه از بروکسل دیدار کرد، ضمن اشاره به فشارهای روسیه، اظهار امیدواری کرد که اتحادیه اروپا به حضورش در گرجستان ادامه دهد. ایراکلی گریباشویلی، تنها سه ماه پیش در سمت نخست وزیری گرجستان قرار گرفت.

ناتالیا ریچاردسون، از یورونیوز با آقای ایراکلی گاریباشویلی به گفتگو نشسته است.

آقای گاریباشویلی، آیا گرجستان حقیقتا روابطش را با روسیه عادی می کند؟

ایراکلی گاریباشویلی: ما از سال 2012 و انتخابات پارلمانی، و طبق توصیه اتحادیه اروپا، آمریکا و دیگر دوستانمان، تلاش خود را برای عادی ساختن روابط با روسیه بکار برده ایم. دولت پیشین گرجستان در مورد روسیه موضع سخت گیرانه ای داشت. حال روسیه هم بتدریج، بازار خود را بروی محصولات گرجستان از جمله شراب و آب معدنی می گشاید. ما همچنین روابط میان شهروندان و ارتباطات و ترابری را بهبود داده ایم، اما در عین حال، شاهد تحریکها و مشکلاتی مرزی هستیم که از طرف روسیه ایجاد می شود. تعبیه چهل و پنج کیلومتر سیم خاردار در مرز، مشکلات عمده ای برای شهروندان ما ایجاد کرده است.

یورونیوز:گفتید که مسئله اراضی اشغال شده، مسئله ای بنیادی برای گرجستان است. آیا انتظار دارید که روسیه در این مورد امتیازهایی قائل شود؟

ایراکلی گاریباشویلی: این بزرگترین مشکل میان دو کشور است. در درجه اول، ما از هنگام جنگهای سال 2008 با آنها روابط دیپلماتیک نداشته ایم. باید برای مسئله اراضی اشغالی راه حلی اعمال شود که آن، تخلیه اراضی اشغال شده ای است که متعلق به ماست. ما می خواهیم با برادران ابخاز و اوستیای جنوبی همزیستی داشته و در منافعی که از آینده ای روشنتر سرچشمه می گیرد، شریک باشیم.

سال گذشته، سلف شما گفت که ورزشکاران گرجستان در بازیهای المپیک سوچی شرکت خواهند کرد، اما چند ماه پیش دولت گرجستان در این مورد اظهار تردید کرد. موضعتان چیست؟

ایراکلی گاریباشویلی:ما تصمیم گرفته ایم که ورزشکارانمان را به سوچی بفرستیم. تصمیم دشواری بود زیرا نه تنها با روسیه روابط دیپلماتیک نداریم، بلکه بازیهای سوچی در اراضی اشغال شده گرجستان و در همسایگی اراضی اشغالی ابخازستان برگزار می شوند. با وجود این، به این نتیجه رسیدیم که رقابتهای ورزشی را باید از سیاست جدا کرد و سرانجام ورزشکارانمان را به سوچی خواهند رفت.

یورونیوز: شما هم در آنجا حضور خواهید داشت؟

ایراکلی گاریباشویلی: خیر. هیچیک از مقامات دولت هم در سوچی حضور نخواهند یافت؛ تنها ورزشکاران خواهند رفت.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ورود رئیس جمهور گرجستان به قانون جنجالی رسانه‌ها با استفاده از حق وتو؛ حزب حاکم کوتاه نمی‌آید

رئیس جمهور گرجستان: مصوبه «عوامل خارجی» را وتو می‌کنم؛ مسیر تفلیس «عضویت در اتحادیه اروپا» است

ناآرامی‌های گرجستان؛ جایی که «نسل زد» جلودار اعتراضات علیه لایحه جنجالی دولت است