Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

کاوشگر سازمان فضایی اروپا، در مسیر یک ستاره دنباله دار

کاوشگر سازمان فضایی اروپا، در مسیر یک ستاره دنباله دار
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

سازمان فضایی اروپا، کاوشگر اکتشافی روباتیک «روزتا» با ماموریت تحقیق در مورد ستاره های دنباله دار را، ده سال قبل به فضا فرستاد. این کاوشگر که از سال ۲۰۱۱ به مدت سه سال در خواب زمستانی فرورفته و تجهیزات الکترونیک و گرم کننده های آن خاموش شده، اکنون باردیگر فعال می شود.

آندریا آکومازو، مدیر عملیاتی سفینه روزتا می گوید: “ما یک سیگنال را به عنوان یک علامت مشخص دریافت می کنیم. زمانی که آنرا بشنویم، به معنای آنست که کاوشگر ماموریت خود را تا نقطه آخر انجام داده است. ما زمان بسیار اندکی داریم که پس از دریافت این سیگنال، کاوشگر را در موقعیت بعدی قرار دهیم. چالش اصلی ما هنگام خروج از خواب زمستانی کاوشگر همین مسئله است.”

برنامه زنده یورونیوز

کاوشگر روباتیک روزتا، ماموریت خود را در دوم ماه مارس ۲۰۰۴ آغاز کرد و با راکت آریان ۵ از گویان فرانسه به اطراف مدار سیاره مشتری پرتاب شد. این کاوشگر که دارای ماموریت اکتشافی در مورد مدار و سطح یک ستاره دنباله دار به نام شوریما گراسیمنکو است، تا کنون مسافتی معادل پنج میلیارد کیلومتر را پیموده و پس از نظاره شهاب های آسمانی در طول مسیر خود، داده های مربوط به آنها را به زمین فرستاده است. ستاره دنباله دار شوریما گراسیمنکو، چهار میلیارد و ششصد میلیون سال عمر دارد.

ماتیو تیلور، یکی از دانشمندان فعال در ماموریت روزتا می گوید: “نکته کلیدی اینست که برای اولین بار ما ملاقاتی خواهیم داشت با یک ستاره دنباله دار که آنرا در مسیرش تا نزدیکترین حالت به خورشید بدرقه می کنیم. این ستاره دنباله دار سپس مسیر رفته را باز می گردد و برای اولین بار است که انسان یک کاوشگر را در مسیر آن قرار می دهد.

کاوشگر روزتا، در ماه مه امسال با سرعتی نسبی حدود سه و نیم کیلومتر در ساعت به هدف خود نزدیک می شود و دو زوبین مخصوص خود را به طرف آن پرتاب می کند. تجهیزات مربوط به کنترل از راه دور، از مسافتی حدود ۷۰۰ میلیون کیلومتر، اطلاعات مربوط به این رویارویی را مخابره می کنند.

آنگونه که توسط سازمان فضایی اروپا طراحی شده، زمان اولین رویارویی کاوشگر روزتا با این ستاره دنباله دار، ماه اوت سال جاری خواهد بود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بازگشت اروپا به فضا با آریان۶؛«بر سر میز با کشورهای موفق در عرصه هوافضا باید ظرفیت‌هایی داشته باشید»

توطئه‌پردازان: «فرود ناسا بر ماه ساختگی است، ماه‌نورد در آپولو جا نمی‌شد»؛ حقیقت چیست؟

پیچیده‌ترین مأموریت؛ آژانس فضایی اروپا ماهواره‌ای برای کاوش درباره ابرها به مدار زمین فرستاد