Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

بحران در خانواده سلطنتی اسپانیا با احضار کریستینا به دادگاه

بحران در خانواده سلطنتی اسپانیا با احضار کریستینا به دادگاه
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

یورونیوز: برای فهم بهتر اتهام وارده به خاندان سلطنتی اسپانیا، فرناندو والِسپین، کارشناس مسائل سیاسی با ماست.

آقای والِسپین، اتهامی وارده قاضی به شاهدخت بدین معنی است که همه در برابر قانون برابرند، حتی خاندان سلطنتی؟ دفتر دادستانی با تمام توان سعی کرد تا از تنظیم کیفرخواست علیه پرنسس ممانعت ورزد!

فرناندو والِسپین: بله، این حکایت از برابری همگان در برابر نظام قضایی دارد.شکی نیست که دفتر دادستانی برای یک شهروند معمولی این همه فعال نمی بود. اما قابل فهم است که دادستانی بخاطر اعتبار و جایگاه شخص مورد بحث در این پرونده، موضعی متفاوت داشته باشد. اما قاضی پرونده حقیقتا و به تنهایی و در این شرایط، استقلال عمل حیرت انگیزی از خود نشان داده است. اما این نیز مهم است که تمام کارت ها بخاطر احترام به افکار عمومی بر روی میز باشد. این موضع برای افکار عمومی حائز اهمیت فراوان است و در این مورد خاص همانند خاندان سلطنتی خواهان شفافیت عمل در هر مرحله از این پرونده است.

یورونیوز: خاندان سلطنتی می گوید لحظات عذاب آوری را از سر می گذراند. تاثیر تمام این موضوعات بر پادشاه چیست؟ آیا او را، با توجه به جنجال سفر شکار فیل و اتهامات واردۀ خیانت احتمالی وی به ملکه، خصوصا اکنون که در شرایط جسمی مناسبی به سر نمی برد، خرد و له نمی کند؟

فرناندو والِسپین: این به چند دلیل بزرگترین جنجال برای خاندان سلطنتی است. اساسا به این دلیل که پایه هایی که به نظام مشروطه مشروعیت می بخشد را هدف می گیرد و این باور که از راس و پادشاه کشور کار نادرست سر نمی زند را به چالش می کشد. خاندان سلطنتی در انتظار حکم نهایی است تا این پرونده بسته شود چرا که در حال حاضر سیمای نهاد سلطنتی همانند نهادهای دیگر ذره ذره به چالش کشیده می شود.

یورونیوز: آینده خاندان سلطنتی نامطمئن به نظر می رسد. این خاندان چگونه می تواند با حفظ متانت و وقار از این بلوایی که بپا شده بیرون آید؟

فرناندو والِسپین: در صورت صدور حکمی شفاف و روشن که نشان بی طرفی قاضی خواهد بود. پیام چنین حکمی برای عموم این خواهد بود که همه در برابر قانون برابرند و در این صورت حتی بخشی از آسیب وارده به خاندان سلطنتی هم ترمیم خواهد شد. شرایط فعلی نتیجه تمام رسوایی ها و دغدغه هایی است که عموم مردم را نگران می کند، این که آیا پادشاه هنوز هم می تواند از اختیارات مندرج خود در قانون اساسی بهره مند باشد یا نه!

یورونیوز: بنظر شما آیا پادشاه به فکر کناره گیری از تخت سلطنت است؟

فرناندو والِسپین: بعید می دانم و به شخصه فکر می کنم که به دلایل زیاد تصمیمی عاقلانه نخواهد بود، بزرگترین دلیل هم موضوع استقلال کاتلانهاست. دیر یا زود قانون اساسی باید در اسپانیا اصلاح شود. تا زمانی که این کار انجام نشده است کناره گیری پادشاه منطقی نخواند بود البته اگر شرایط جسمی وی مانع نشود.

این اولین مراسم رسمی برای پادشاه اسپانیا بعد از عمل جراحی لگن خاصره در ۲۱ نوامبر سال گذشته است.آغاز سال جدید در اسپانیا با سخنرانی پادشاه برای ارتشی ها آغاز می شود. خوان کارلوس که مراسم ۷۶ سالگی اش را روز یکشنبه جشن گرفت، در این مراسم خسته به نظر می رسید.

سال جدید برای پادشاه سال سیاهی است.محبوبیت او به شدت افت کرده است. ۶۲ درصد اسپانیای ها خواهان کناره گیری او از قدرت هستند. همچنین مشکلات قضایی برای دختر او کریستینا بر محبوبیت او تاثیر گذاشته است.

کیفرخواست برای کریستینا، جوانترین دختر پادشاه، بخاطر فرار مالیاتی و احتمال پول شویی ، خانواده سلطنتی را درگیر مسئله شهادت دادن در این باره کرده است. این دومین بار است که قاضی خوزه کاسترو، کریستینا را احضار کرده است. او اولین بار در آوریل ۲۰۱۳احضار شده بود.

این تصمیم بدنبال درخواست تجدید نظر دادستان مبارزه با فساد پدرو اورک، در نزد دادگاهی در پالما اسپانیا لغو شده است. مشکلات کریستینا ناشی از تحقیقاتی است درباره فساد، که علیه شوهرش ایناکی اوردانگارین، قهرمان پیشین هندبال المپیک مطرح است که متهم به اختلال ۶.۱ میلیون یورو از اموال عمومی است. پول های مورد نظر از موسسه نووس که پیش از این توسط دیگو تورس و اوردانگرین بنا شده بود به شرکت ایزون که توسط کریستینا و شوهرش بنا شده منتقل می شده است. موسسه ایزون متهم است که دست به پول شویی می زده است.

در پالما، آندرو مانرسا روزنامه نگاری که از نزدیک تحقیقات را از زمان آغازش در سال ۲۰۱۰ دنبال کرده می گوید: “کریستینا در موسسه ایزون شریک است که در آن شوهرش اوردانگارین شخصا دریافت و پرداخت هایی را انجام داده که او برای آنها متهم به جرایم مالیاتی شده است”

این اتهام کمی بیشتر از آن است که قاضی کاسترو، یک قاضی سرسخت و مشهور به ضد فساد بودن میخواهد کریستینا از او بشنود. نه ماه است که او زندگی مالی و حساب های مالیاتی آنها را جستجو کرده است. قاضی کاسترو گفته است که او علائم جرم را در این پرونده مشاهده کرده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سوسیالیست‌ها در انتخابات کاتالونیا پیروز شدند اما برای تشکیل دولت نیاز به آرای جدایی‌طلبان دارند

رئیس سابق دولت خودمختار کاتالونیای اسپانیا: در آستانه بازپس‌گیری کنترل منطقه هستیم

روبیالس در پرونده بوسه اجباری با خطر محکومیت به دو سال و نیم زندان روبرو است