آینده سیاسی برلوسکونی

آینده سیاسی برلوسکونی
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

سیلویو برلوسکونی که از روز چهارشنبه رسما عنوان سناتوری خود را از دست داده، قصد دارد همچنان بعنوان یک مهره سیاسی به فعالیت خود ادامه دهد.

نخست وزیر سابق ایتالیا که امکانات و ابزار لازم را برای تاثیرگذاری در اختیار دارد، در بین خیل طرفداران خود با «کودتا» خواندن این اقدام سنا و اعلام «روز عزا» برای ایتالیایی ها، اکنون قصد دارد خارج از ساختار رسمی قدرت، اپوزیسیون را هدایت کند.

یکی از شهروندان ایتالیا در واکنش به تصمیم سنا می گوید: «اگر دولت بتواند راهی برای برطرف کردن مشکلات کشور بیابد، اتفاق مثبتی است. امیدوارم که انتخابات جدیدی در راه نباشد برای اینکه همین مشکلات دوباره پیش می آیند.»

دیگری می گوید: «قطعا باید دورانی از شک و تردید را انتظار داشت که البته به نظرم پایان دنیا هم نخواهد بود.»

اما با وضعیت پیش آمده آیا تغییری در آینده سیاسی سیلویو برلوسکونی که پرونده های مفتوح قضایی اش با لغو مصونیت سیاسی، آبستن احکام جدیدی است پیش می آید؟ سرنوشت راست میانه ایتالیا به کجا خواهد انجامید؟

آیا سیلویو برلوسکونی واقعا از بازی کنار گذاشته شده است؟ تبعات این وضعیت برای رهبر حزب «ایتالیا به پیش» چه خواهد بود؟ آیا واقعا پایان دوران او فرا رسیده است؟ در این خصوص با استفانو فولی، سردبیر یکی از روزنامه های معتبر اقتصادی در ایتالیا گفتگو می کنیم.

یورونیوز: با سلام. در سرمقاله امروز « این سوله بیست و چهار ساعته» اشاره کرده اید که پرونده برلوسکونی باید از طریق یک عمل سیاسی یا انتخابات بسته شود و نه یک حکم قضایی. آیا این به این مفهوم است که هیچکس نباید وضعیت پیش آمده را یک «پیروزی» تصور کند؟

استفانو فولی: «این یک پیروزی نیست… برای هیچکس. این فقط پایان تناقضات است. برلوسکونی طی سالهای اخیر به دلیل درگیر شدن در منافع گوناگون و همچنین دادگاهی شدن، تبدیل به یک سوژه متناقض
بزرگ شده بود. اما این واقعیت که او بلحاظ سیاسی در یک انتخابات شکست داده نشد برای دمکراسی نشانه خوبی نیست.»

یورونیوز: برلوسکونی از این به بعد چه نقشی می تواند در دنیای سیاست ایفا کند؟

استفانو فولی: «به نظرم برلوسکونی خارج از پارلمان کار زیادی نمی تواند انجام دهد. البته او برای هدایت طرفدارانش سر و صداهایی به پا خواهد کرد ولی نمی تواند یک شبه به یک مهره «مخالف نظام» که بسیار قوی تر از یک نیروی اپوزیسیون است، تبدیل شود.»

یورونیوز: آیا ثبات دولت «لِتا» به خطر افتاده؟ آیا باید انتظار برگزاری یک انتخابات زودهنگام را داشت؟

استفانو فولی: «نه من احتمال برگزاری انتخابات پیش از موعد را نمی دهم. به نظرم دولت باید از اکثریت فعلی اش استفاده بیشتری بکند منظورم استفاده از این انسجام برای پاسخ دادن به مشکلات جاری کشور و تحقق بخشیدن به اصلاحات وعده داده شده ای است که همیشه به تاخیر افتاده اند.»

یورونیوز: تبعات خروج برلوسکونی از سنا برای وجهه بین المللی ایتالیا چه خواهند بود؟

استفانو فولی: «برلوسکونی در سطح بین الملل عملکرد بیش از اندازه متناقض و دو سویه ای داشت. بنابراین فکر می کنم دنیا در کل ترجیح بدهد در ایتالیا طرف حساب دیگری داشته باشد.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

همه فرزندان نخست وزیر اسبق ایتالیا میلیاردر شدند

تقسیم ثروت ۶ میلیارد یورویی‌ برلوسکونی؛ دوست دختر ۳۳ ساله ۱۰۰ میلیون یورو به ارث برد

تشییع تابوت برلوسکونی:‌ ایتالیا برای آخرین بار به نخست وزیر سابق خود ادای احترام کرد