Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

اروپا بر سر اوکراین با روسیه چانه نمی زند

اروپا بر سر اوکراین با روسیه چانه نمی زند
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

در آستانه نشست روز پنج شنبه اتحادیه اروپا در ویلنیوس پایتخت لیتوانی موسوم به اجلاس «مشارکت شرقی»، ساختار کلی تجارت اتحادیه اروپا بیش از هر زمان دیگری از سوی مسکو تهدید می شود.

در حالی که اتحادیه اروپا برای جلب کی یف به یک توافق تجاری سال ها تلاش کرده بود، ویکتور یانوکوویچ، رئیس جمهور اوکراین، با تعلیق آماده سازی مقدمات برای امضای این توافق نامه، اروپایی ها را شگفتزده و مایوس کرد.

وضعیت بد اقتصادی، ادامه بازداشت یولیا تیموشنکو، نخست وزیر سابق و نیز اعتراضات خیابانی اخیر، وضعیت سیاسی شکننده ای را در اوکراین به وجود آورده است.

به نظر می رسد ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه، این شکنندگی را به خوبی احساس کرده و در آستانه ی نشست ویلنیوس و شروع فصل سرما، با تشویق اوکراین و با تهدید بالقوه افزایش قیمت فروش گاز، قصد دارد این کشور را جذب کند.

آندره بکتوف، خبرنگار یورونیوز، در این زمینه با اشتفان فوله، کمیسر توسعه اتحاد اروپا گفتگو کرده است.

یورونیوز: ما در روسیه شاهد تبلیغات گسترده رسانه ای، جلسات در سطح بالا، و نشست های پی در پی رؤسا برای دلسرد کردن اوکراین از چرخش به سمت غرب هستیم. چرا این احساس فوریت در بروکسل وجود ندارد؟

اشتفان فوله، کمیسر توسعه اتحادیه اروپا: «من فکر می کنم احساسی که ما داریم، احساس مسئولیت و تعهد است، در حالی که ممکن است دیگران طی هفته های گذشته احساس فوریت کرده باشند. از زمان استقلال اوکراین ما بزرگترین کمک کننده به این کشور بوده ایم. از سال ۱۹۹۱ تاکنون ما معادل ۳/۳ میلیارد یورو به این کشور کمک کرده ایم.»

یورونیوز: آیا اتحادیه اروپا می تواند کمی بیشتر کمک کند؟

اشتفان فوله: «این یک مسابقه نیست که بگوییم چه کسی بیشتر پول می دهد یا چه کسی در لحظه آخر پول بیشتری روی میز می گذارد. برای سال اول اجرای توافق نامه با اوکراین در مجموع نیم میلیارد دلار صرفه جویی در هزینه های گمرکی برای صادرکنندگان اوکراینی پیش بینی شده بود. سودی که ما برای تولید ناخالص ملی اوکراین پیش بینی کرده بودیم تنها با اجرای توافق نامه ۶/۲ درصد افزایش می یافت. دوستان ما در کی یف بهتر می دانند که ما نمی خواهیم وارد یک بازی مثل بازی چانه زدن در بازار بشویم و بگوییم که اتحادیه اروپا یا روسیه، کدامیک پول بیشتری می آورد.»

یورونیوز: فرصت بعدی برای برداشتن گامی بزرگ در این مسیر چه زمانی خواهد بود؟

اشتفان فوله: «ما کوشش زیادی کردیم تا این اتفاق بیفتد و توافق نامه در نشست ویلنیوس امضا شود. و من گمان می کنم که نیاز به تلاش هایی هست تا دوباره چنین فرصتی ایجاد شود. اما تا جایی که به ما مربوط می شود، احساس تعهد از طرف ما بطور کامل وجود دارد.

یورونیوز: کشورهایی هستند که به اروپا تعهد دارند و آینده خود را در آن می جویند، اما از انجام اصلاحات دردناک در درون خود واهمه دارند. یا این که به حد کافی مایل به مدرن شدن، آنگونه که شما می خواهید، نیستند. صحبت شما برای اینگونه کشورها چیست؟

اشتفان فوله: «صحبت ما این است که هیچ راهی به جز اصلاحات وجود ندارد. بدون عبور از مسیر اصلاحات هیچ راه میانبری برای رسیدن به رفاه نیست. فقط لهستان و اوکراین را با هم مقایسه کنید. در سال ۱۹۹۱ میزان تولید ناخالص ملی این دو کشور تقریبا برابر بود. حالا ببینید لهستان کجاست و اوکراین کجا. این نخستین حرف من است. صحبت دومم با آن کشورها این است که شما همیشه می توانید روی پشتیبانی ما حساب کنید.»

آیا شما همچنان به برنامه مشارکت شرقی باور دارید در حالی که تنها دو کشور یعنی گرجستان و مولداوی متعهد به پیوستن به آن شده اند؟

اشتفان فوله: «من مشارکت شرقی را باور دارم و معتقدم که مشارکت شرقی می تواند به مانند یک طرح همیاری میان ما و شش کشور دیگر عضو آن باشد، کشورهایی که در عین حال هر کدام آرمان ها، بلندپروازی ها و نیز تجربیات تاریخی خود را دارند. ما هم از طرف خود تلاش می کنیم که با اعمال برخی سیاست های کلی، همه آن کشورها سود ببرند و همکاری منطقه ای میان خود را محکم تر سازند. همزمان برنامه های متناسب و فعالیت های حمایتی را روی میز می گذاریم تا به آنها کمک کنیم. در این مسیر، نشست ویلنیوس اتفاق بسیار مهمی خواهد بود.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ادامه تصرفات روسیه در خاک اوکراین؛ نیروهای پوتین آتش جنگ را بر جبهه‌های شرقی متمرکز کردند

اوکراین از نابودی یک کشتی جنگی روسیه خبر داد؛ مسکو رزمایش با سلاح‌های هسته‌ای تاکتیکی را آغاز کرد

حمله روسیه به خارکیف؛ زلنسکی: اوضاع بسیار دشوار اما تحت کنترل است