آزاروف: سیاستهای اروپا محور را در اوکراین گسترش داده ایم

آزاروف: سیاستهای اروپا محور را در اوکراین گسترش داده ایم
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

اوکراین و اتحادیه اروپا در گذر تاریخ

گزارش تحلیلی

معترضان اوکراینی انتظار داشتند کشورشان به اروپا نزدیک شود، اما زور ابرقدرت روس چربید و دوباره مانع از تحکیم روابط فیمابین شد. دولت اوکراین که روسیه را متحد اصلی خود می داند با طرح امضای توافقنامه های تجاری میان اروپا و اوکراین مخالفت کرد.

توافقنامه های یاد شده، پای اوکراین را به بازار اروپایی که بیشتر از پانصد میلیون جمعیت دارد باز می کردند. حالا با توقف مذاکرات آیا می توان گفت که پیوستن اوکراین به اروپا برای همیشه متوقف خواهد شد؟

بی شک جواب این سوال منفی است. مثال مشخص در این باره، کرواسی است. بیست و هشتمین عضو اتحادیه اروپا، کشوری که بیست و دوسال پس از استقلال به عضویت اتحادیه اروپا درآمده است. این در حالی است که اروپا با یکی از دشوارترین بحرانهای مالی و اقتصادی دست و پنجه نرم می کند.

از سال 2004 میلادی به این طرف سیزده کشور جدید به اتحادیه اروپایی ملحق شده اند. دو کشور از جنوب اروپا و هشت کشور دیگر که از اروپای شرقی می آیند. در میان نامزدهای الحاق هم می توان به آلبانی، بوسنی و کوزوو اشاره کرد. سرعت روند الحاق به اتحادیه اروپا افزایش زیادی در ده سال اخیر پیدا کرده است. در قرن بیستم در 35 سال تنها پانزده عضو به اتحادیه پیوستند و در چهارده سال آغازین قرن بیست و یکم، سیزده کشور جدید به این لیست اضافه شده اند.

برخی سرعت بالای روند الحاق را تایید نمی کنند. این در حالیست که اغلب اهالی کشورهای نامزد الحاق، امیدوارند تا با پیوستن به اتحادیه اروپایی دست کم وضعیت صلح و دموکراسی در کشورشان بهبود یابد. هر چند امید چندانی به ترمیم وضعیت اقتصادی با وجود اروپای بحران زده ندارند.

خبرنگار ما در اوکراین موفق شده است با میکولا آزاروف، نخست وزیر اوکراین گفتگو کند.

یورونیوز:
آقای نخست وزیر، آیا از واکنش معترضان نسبت به عدم پذیرش دولت زیر نظر شما با توافقنامه های اروپایی شگفت زده اید؟

میکولا آزاروف: البته که متعجب نشده ام چرا که در طول سه سال گذشته هردوی ما، من و رییس جمهوری اوکراین، از تحکیم روابط تجاری با اروپا استقبال کرده ایم و گفته ایم به چه دلیلی اینکار را انجام می دهیم. به نظرم کاملا طبیعی است زمانی که ما روند نزدیکی با اتحادیه اروپایی را متوقف می کنیم، عده ای کثیری از مردم به خیابان بیایند.

آمدن مردم به خیابان نشان می دهد که سیاستهای ما برای نزدیکی و تحکیم روابط با اروپا کاملا درست بوده است.

یورونیوز: آقای نخست وزیر آیا امکان دارد توضیح دهید چرا شما در آخرین لحظه تصمیم به تعلیق طرح اماده سازی توافقنامه ها گرفتید؟

میکولا آزاروف:
می توانیم با این ضرب المثل که همیشه باید بهترین راه حتی اگر دیر باشد انتخاب کرد پاسخ این سوال را بدهیم. ما زمانی تصمیم می گیریم که شروط طرف مقابل روشن باشد. زمانی که منافع ما درنظر گرفته شوند. در غیر این صورت می دانید چه اتفاقی خواهد افتاد. می دانید نگاه موسسات نظرسنجی به اوکراین چه هستند. ما نمی توانیم دوباره اشباهاتمان را تکرار کنیم. اما می توانیم بهترین راه حل را هر چند خیلی دیرتر از موعد انتخاب کنیم تا کشور را از بحران مالی نجات دهیم.

یورونیوز:
آیا روسیه پیشنهاد کاهش قیمت گاز وارداتی به اوکراین را مطرح کرده است، چرا که این موضوع می تواند به اوکراین کمک کند تا آسانتر از صندوق بین المللی پول درخواست کمک مالی کند؟

میکولا آزاروف:

این سوال سختی است. روسیه برای حل این معضل میلیاردها دلار پول از دست می دهد و ما میلیاردها دلار کسب می کنیم. سوال دشواری است، چرا که قرارداد به گونه ای است تا به ضرر ما نوشته شود و به همین ترتیب برای روسیه مفید باشد حالا این ترتیب را بهم زدن به نظر عجیب می رسد. با این وجود من همیشه خوش بین بوده ام و گفته ام که این قرارداد وضع نه تنها اقتصاد و روابط تجاری دو کشور را بهبود نمی بخشد بلکه علیه ما و روسها عمل خواهد کرد. باید در تنظیم این قراردادها مرور و تجدید نظر صورت بگیرد.

یورونیوز: شما از صندوق بین المللی پول گله می کنید، اما چگونه بر این باورید که اتحادیه اروپایی می تواند بر این سازمان که وابسته به بازارهای جهانی بورس است، تاثیر بگذارد؟

میکولا آزاروف: صندوق بین المللی پول، سازمانی مالی است که توسط افرادی اداره می شود که وابستگاه قدرتهای قدیمی جهان هستند. نمایندگان فرانسه، آلمان، بریتانیا و ایالات متحده. به این ترتیب این کشورها هماهنگی فوق العاده ای با این سازمان بین المللی دارند. تصمیمات صندوق بین المللی موازی با اراده این کشورهاست. به همین دلیل شاید بتوان از این سازمان خواست تا شروطش را درباره گاز وارداتی روسیه حذف کند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آیا اتحادیه اروپا همسان آمریکا به اوکراین کمک مالی، نظامی و بشردوستانه می‌کند؟

نتایج نظرسنجی: تنها ۱۰ درصد اروپایی‌ها باور دارند که اوکراین می‌تواند روسیه را شکست دهد

جنگ اوکراین؛ اتحادیه اروپا با یک تیر دو نشان می‌زند