Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

ورزش؛ درس خواندن یا هر دو با هم؟

ورزش؛ درس خواندن یا هر دو با هم؟
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

اخیرا شمار بیشتری از مدارس و دانشگاه ها، دانش آموزانی و دانشجویانی را که مایل به وارد شدن به دنیای ورزش حرفه ای هستند، تشویق می کنند تا تحصیلات عالی خود را ادامه دهند. اما چگونه ورزشکاران حرفه ای می توانند هم خوب درس بخوانند و هم تمرین های سخت ورزشی را دنبال کنند؟ آیا می توان در هر دو بخش موفق بود؟ در برنامه جهان دانش با بررسی سه نمونه موفق، نشان می دهیم که «عقل سالم در بدن سالم» قرار دارد.

باشگاه زسکا مسکو در روسیه

باشگاه ورزشی مرکزی ارتش در مسکو، معروف به «زسکا»، یکی از نامدارترین مدارس ورزشی در این کشور است. مقررات انضباطی در این جا جدی است و تمرین های ورزشی هم بشدت دنبال می شود.

این باشگاه نامدار پایتخت روسیه برای این که ورزشکاران نوجوانش از محیط درس و کلاس دور نشوند، آنها را به یک مدرسه در نزدیکی خود می فرستد. تقویم آموزشی این مدرسه، مطابق با برنامه های تمرینی ورزشکاران نونهال و نوجوان تغییر می کند.

دانشگاه سنت لوییس آمریکا

در این دانشگاه، تحصیل و اشتغال به ورزش حرفه ای همزمان دنبال می شود.

این سازوکار هم برای دانشجویان و هم برای دانشگاه سود دارد. از یک سو ورزشکاران حرفه ای با اخذ بورس تحصیلی، می توانند همزمان با ادامه فعالیت های ورزشی حرفه ای، مدرک دانشگاهی خود را دریافت کنند و از سوی دیگر، دانشگاه ها با داشتن ورزشکاران نام آور، علاوه بر جذب سرمایه گذاران جدید، برای خود تبلیغ هم می کنند.

یک تجربه شخصی موفق: قهرمان شنای اروپا و المپیک از مجارستان

درس خواندن و همزمان با آن کسب مقام قهرمانی در رشته شنا در المپیک، آن هم بدون برخورداری از یک سیستم آموزشی ویژه، یک رویا نیست.

«لِسلِو چه» که امروز در مجارستان یک قهرمان ملی است، الگوی بسیاری از کودکان این کشور به شمار می رود. وی پنج بار در المپیک مدال گرفته و ۲۷ بار در مسابقات اروپایی به مقام قهرمانی رسیده است. او از زمان کودکی تاکنون، ورزش را همزمان با تحصیل ادامه می دهد.

«لِسلِو چه» در باره انگیزه خود از تحصیل همزمان در دانشگاه با وجود اشتغال به ورزش حرفه ای می گوید: «دوست ندارم هنگامی که دوره شناگری حرفه ای ام تمام می شود، هیچ تصویری از آینده نداشته باشم و بهتزده به اطرافم نگاه کنم. ممکن است از وضعیت حال حاضر برای مدتی لذت ببرم، اما باید اهداف بلند مدت تری را در نظر داشته باشم.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

افسر ارتش آمریکا تایید کرد: هواپیمای آواکس روسیه با «موشک پاتریوت» سرنگون شد

آمریکا روسیه را به استفاده از «سلاح شیمیایی» در اوکراین متهم کرد

دادستان‌های آمریکا: خبرچین اف‌بی‌آی اطلاعات دروغین درباره بایدن‌ها را از روسیه دریافت کرده بود