ممنوعیت فروش دخانیات به افراد زیر ۲۱ سال در نیویورک

ممنوعیت فروش دخانیات به افراد زیر ۲۱ سال در نیویورک
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

شورای شهر نیویورک در پایان جلسه رای گیری روز چهارشنبه خود جهت تعیین حداقل سن قانونی برای خرید دخانیات، آنرا از هجده سال به ۲۱ سال افزایش داد.

در سایر نقاط ایالات متحده آمریکا حداقل سن خرید فرآورده های دخانی هجده سال است. تنها شهر نیدهام واقع در حومه بوستون پیش از نیویورک و در سال ۲۰۰۵ حداقل این سن را به ۲۱ سال افزایش داده بود.

تصمیم مذکور شامل خرید هر نوع دخانیات و حتی سیگار الکترونیکی نیز می شود و تا شش ماه آینده لازم الاجرا خواهد شد.

کاهش تعداد نوجوانان و جوانان سیگاری

هدف از تصویب چنین محدودیتی مبارزه با مصرف دخانیات بین جوانان و نوجوانان است. مطابق آمارها حدود نوزده هزار نوجوان کمتر از هجده سال در نیویورک مصرف کننده دخانیات هستند و ۸۰ درصد سیگاری ها پیش از سن ۲۱ سالگی به کشیدن سیگار و مصرف دخانیات مبادرت می کنند.

بدین ترتیب شورای شهر نیویورک امیدوار است با بالا بردن حداقل سن قانونی برای خرید دخانیات تعداد نوجوانان مصرف کننده دخانیات را تا دو سوم کاهش دهد.

پیش از این محدودیتهایی برای مصرف دخانیات در رستورانها، بارها و پارکهای نیویورک وجود داشت.

در ایران مطابق قانون جامع کنترل و مبارزه ملی با دخانیات فروش هر نوع از فرآورده های دخانی به افراد زیر هجده سال ممنوع است. ماده ۱۲ قانون فوق الذکر می گوید: “فروش یا عرضه به افراد زیر ۱۸ سال یا به واسطه این افراد، علاوه بر ضبط فرآورده های دخانی کشف شده نزد متخلف، وی به جزای نقدی از ۱۰۰ هزار ریال تا ۵۰۰ هزار ریال محکوم می شود، تکرار یا تعدد تخلف، مستوجب جزای ۱۰ میلیون ریال مجازات است.”

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

طرح آمریکا برای گسیل گروه ضربت به دریای سرخ؛ سالیوان: مسئول نهایی حمله به کشتی‌ها ایران است

دایناسورها احتمالا مقصر «عمر کوتاه» انسان‌ها هستند

آژانس‌های فدرال آمریکا از نفوذ هکرهای وابسته به سپاه خبر دادند