بهترین کشور اروپایی از نظر برابری زن و مرد کجاست؟

بهترین کشور اروپایی از نظر برابری زن و مرد کجاست؟
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

نتایج گزارش جهانی شکاف جنسیتی در سال 2013، نشاندهنده آنست که کشورهای اروپای شمالی در صدر فهرست «بهترین مکان برای زندگی کردن زنان» قرار دارند.

دراین میان کشور کوچک «ایسلند» از نظر برابری جنسیتی، بهترین است و پس از آن کشورهای دیگر اسکاندیناوی، بترتیب فنلاند، نروژ و سوئد قرار می گیرند.

اما کشورهای جنوبی تر اروپا، وضعیت بسامانی ندارند. بعنوان نمونه ایتالیا از نظر شکاف جنسیتی در رتبه هفتاد و یکم دنیا قرار دارد، فرانسه چهل و پنجم است و اسپانیا سی ام.

با اینحال در بین بیست کشور برتر دنیا، سیزده کشوراروپایی دیده می شود. آلمان و بریتانیا بترتیب سیزدهم و هفدهم هستند.

طبق آمارهای منتشر شده در این گزارش ایسلند موفق شده شکاف جنسیتی را تا هشتاد درصد از بین ببرد.

توانایی کشورها در مرتفع کردن شکاف جنسیتی در چهار حوزه زیر محاسبه شده است: – مشارکت اقتصادی و فرصت سازی – دستاوردهای آموزشی – بهداشت و سلامتی – قدرت و حضور در صحنه سیاسی

طبق نتایج این گزارش، دو حوزه فرصت سازی اقتصادی و مشارکت سیاسی در کل دو عامل اصلی تشدید این شکاف در سراسر جهان بشمار می روند.

کلاوس اشواب، بنیانگذارو مدیر فروم اقتصاد جهانی در این مورد معتقد است: «کشورها باید به توانایی های بشر نگاه متفاوتی داشته باشند. اینکه چگونه می توان زنان را وارد حوزه های مدیرتی کرد و به آنها مسئولیت سپرد. تغییر در طرز تفکر، نیاز فردا نیست بلکه لازمه امروز ماست.»

سعیدا زهیدی، یکی از نویسندگان این گزارش و رییس «برنامه زنان رهبر و برابری جنسیتی» بیشتر در مورد آن توضیح می دهد: «هم در داخل کشورها و هم در بین کشورها دو آهنگ مجزا برای رسیدن به برابری جنسیتی و اقتصادی دیده می شود که در آن آموزش نقشی شتاب دهنده دارد. برای کشورهایی که در مسئله آموزش سرمایه گذاری می کنند، ادغام زنان در محیط های کار، دیر یا زود فرا می رسد. اما کشورهایی که روی آموزش زنان سرمایه گذاری نکرده اند، برداشتن این مانع برایشان ضرورت دارد. مانعی که هم بر شرایط زندگی بانوانشان تاثیر منفی می گذارد، هم بر روی قدرت اقتصادی شان.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پس از فوران آتشفشان ایسلندی‌ها فقط برای پنج دقیقه اجازه یافتند به خانه‌هایشان برگردند

تصاویر دیدنی از فوران آتشفشان در ایسلند

ویدئوی فروریختن دکل فرستنده امواج رادیویی ۲۱۸ متری