Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

عربستان سعودی عضویت در شورای امنیت را رد کرد

عربستان سعودی عضویت در شورای امنیت را رد کرد
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

عربستان سعودی با انتقاد از روش شورای امنیت سازمان ملل برای حل تنش های موجود در جهان، عضویت در این شورا را رد کرد. وزارت امور خارجۀ عربستان سعودی در بیانیه ای، سیاست های دوگانۀ شورای امنیت در برابر کشورهای مختلف از سوی این شورا را غیرقابل قبول خوانده و با اشاره به بحران سوریه و ناتوانی شورای امنیت در حل این بحران، اعلام کرده است این رفتار متناقض شورای امنیت، موجب تداوم ناامنی در جهان، تجاوز به حقوق بشر و در گیری در مناطق مختلف شده است. وزارت امور خارجۀ این کشور اعلام کرده تا زمانی که سیاست های شورای امنیت اصلاح نشود، عضویت در این شورا را نخواهد پذیرفت.

این کشور در رای گیری روز پنجشنبه، هفدهم اکتبر، توسط اعضای مجمع عمومی سازمان ملل به عضویت غیردائم شورای امنیت انتخاب شده بود و از میان 193 کشور عضو مجمع عمومی سازمان ملل، 176 کشور به عضویت غیردائم عربستان سعودی در شورای امنیت رای مثبت داده بودند. این نخستین بار است که یک کشور عرب به عضویت شورای امنیت سازمان ملل در می آید و همچنین نخستین باریست که یک کشور از پذیرش عضویت در این شورا سرباز می زند.

چهار کشور چاد، شیلی، لیتوانی و نیجریه نیز در این رای گیری به عنوان عضو غیردائم شورای امنیت انتخاب شدند. فعالیت این کشورها قرار است در این شورا از اول ژانویۀ سال آینده و برای مدت دو سال آغاز می شود و به نظر می رسد با عدم پذیرش کرسی عضو غیردائم شورای امنیت توسط عربستان، رای گیری دیگری برای انتخاب کشور پنجم برگزار شود.

این کشورها قرار است جانشین کشورهای آذربایجان، گواتمالا، مراکش، پاکستان و توگو در شورای امنیت سازمان ملل می شوند که بعد از دو سال، دورۀ عضویت آنها در پایان ماه دسامبر به اتمام می رسد.

شورای امنیت از عضویت پانزده کشور تشکیل شده است که 5 کشور از این تعداد، عضو ثابت و 10 کشور دیگر اعضای غیر دائم این شورا هستند. آمریکا، فرانسه، انگلیس، روسیه و چین اعضای دائم این شورا هستند.

رای گیری برای انتخاب اعضای غیرثابت شورای امنیت در مجمع عمومی سازمان ملل برگزار می شود و یک کشور برای عضویت در این شورا نیاز به کسب دو سوم آرای مثبت اعضای سازمان ملل دارد. در حال حاضر، 193 کشور عضو مجمع عمومی سازمان ملل هستند.

شورای امنیت سازمان ملل پس از جنگ جهانی دوم و بمنظور پاسداری از صلح و امنیت تاسیس شد و از سال 1946 فعالیت خود را بمنظور نظارت بر استقرار امنیت و صلح در جهان آغاز کرد. مقر این شورا در شهر نیویورک است. صدور قطعنامه های تحریمی و اعزام نیروهای حافظ صلح و همچنین تصمیم برای مداخلۀ نظامی در کشورهایی که محل مناقشه و درگیری است، از وظایف شورای امنیت سازمان ملل است.

اعضای ثابت این شورا دارای حق وتو هستند و به هنگام تصیم های این شورا که عمدتا به صورت قطعنامه صادر می شود، می توانند از این حق با صدور رای منفی برای مخالفت با این تصمیم ها استفاده کنند. حق وتوی اعضای دائم شورای امنیت تاکنون بارها مانع اجرای وظیفۀ استقرار امنیت و تثبیت صلح در کشورهای درگیر جنگ و متشنج شده است.

آمریکا تاکنون با استفاده از حق وتوی خود بارها مانع اتخاذ تصمیم شورای امنیت علیه اسراییل شده است. روسیه نیز در مسائلی که با سیاست این کشور در تضاد است، از جمله در مورد بحران داخلی سوریه، با استفاده از حق رای منفی خود به همین روش عمل کرده است. به همین دلیل، انتقادهای زیادی به حق وتو صورت می گیرد و مخالفان وتو می گویند این حق که تنها به 5 عضو شورای امنیت تعلق دارد، نابرابری میان کشورهای حاضر در سازمان ملل و یا حتی شورای امنیت است.

این شورا تاکنون چندین قطعنامۀ تحریمی علیه ایران به دلیل عدم توقف برنامه های هسته ای و غنی سازی اورانیوم از سوی ایران صادر کرده است. این تحریم ها موجب کمبود دارو در ایران شده و بیماران با دشواری به داروهای ضروری دسترسی دارند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

شمار قربانیان مراسم حج در گرمای ۵۱ درجه عربستان از هزار نفر گذشت

اطلاعیه دربار از وضیت سلامتی پادشاه عربستان: ملک سلمان دچار «حرارت بالا» شده است

سازمان دختر شایسته جهان ادعای شرکت نماینده عربستان در رقابت‌های امسال را تکذیب کرد