Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

گفتگو با ژنرال عبدالله اشرف فرمانده نیروهای امنیت مرکزی مصر

گفتگو با ژنرال عبدالله اشرف فرمانده نیروهای امنیت مرکزی مصر
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

نیروهای امنیت مرکزی مصر بطور جدی توسط مردم این کشور و سازمان های بین المللی طرفدار حقوق بشر مورد انتقاد قرار گرفتند. علت این انتقادات شیوه ای بوده است که آنها در قبال انقلاب مردم مصر در ۵ بهمن ۱۳۸۹ (علیه حسنی مبارک، رئیس جمهوری برکنار شده مصر) و همچنین شورش های مردمی در یکشنبه ۹ تير ۱۳۹۲ (در اعتراض به عملکرد محمد مرسی) اتخاذ کرده اند.

اخوان المسلمین نیز نیروهای امنیت مرکزی مصر را متهم کرد که در روز چهارشنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۲ برای پراکنده ساختن معترضان، صدها نفر از آنها را در رابعه العدویه و میدان النهضه کشته اند و بطور آشکار از مهمات و گاز اشک آور استفاده کرده اند. اما نیروهای امنیت مرکزی مصر این اتهامات را رد کرده است.

نیروهای امنیت مرکزی مصر این اجازه را به یورونیوز دادند تا از یکی از اردوگاه های نظامی بازدید کرده و اطلاعات بیشتری درباره نوع آموزش های ارائه شده و سلاح های استفاده شده در زمان پراکنده ساختن متحصنین کسب کند. یکی از نمایندگان سازمان ملل نیز از نزدیک به بازرسی نیروها می پردازد تا آنها منطبق با استانداردهای بین المللی عمل کنند.

بطور ویژه ماموریت آنها در برقراری صلح در خارج از مرزهای مصر است و این چیزی است که آنها با غرور و افتخار از آن یاد می کنند. زیرا آنها سمبل اعتماد و احترام به حقوق بشر محسوب می شوند.

آنها تمرین هایی درباره چگونگی مقابله با خودروهای بمب گذاری شده، عملیات مربوط به جنایتکاران، حوادث منجر به آتش سوزی در تسلیحات نظامی، امنیت چهره های سیاسی و جلوگیری از ترور آنها، و همچنین چگونگی برخورد مسالمت آمیز با تظاهرات را پشت سر می گذارند. نیروی امنیت مرکزی مصربرای سال های طولانی، قدرتمندترین عامل دولت مصر بوده است و بیش از سیصد سرباز مسلح با بهترین مهمات را در اختیار دارد. این نیرو وظیفه دفاع از کشوردر برابر شورش و اعتراضات داخلی را نیز به عهده دارد و به محافظت از ساختمان های عمومی و مراکز مهم کشور می پردازد.

این نیرو به مقابله با معترضان مصری و کنترل درگیری ها بویژه در خیزش اخیر آنها که منجر به برکناری محمد مرسی شد نیز پرداخته است و البته در تمام این درگیری ها، تعدادی از هر دو سو، کشته و زخمی شدند.

مصاحبه با ژنرال عبدالله اشرف

در همین زمینه گزارشگر یورونیوز با عبدالله اشرف فرمانده ارشد گفتگویی انجام داده است. از آنجا که بیشتر سوالات، درباره عملکرد نیروی امنیت مرکزی مصرمتمرکز بود، گزارشگر یورونیوز سعی کرد سوالات کمتری را مطرح کند و بیشتر شنونده توضیحات ژنرال عبدالله اشرف باشد.

یورونیوز: پس از وقایعی که در میدان های رابعه العدویه و النهضه روی داد، انتقادات جدی به عملکرد نیروی امنیت مرکزی مصر وارد شد و این نیروها محکوم شدند که آشکارا از قدرت استفاده کرده و در پراکنده ساختن معترضین، بی کفایتی نشان داده اند. پاسخ شما به این ادعا چیست؟

ژنرال عبدالله اشرف: «این ادعای نادرستی است که توسط رسانه هایی که توسط اخوان المسلمین حمایت می شوند مطرح می شود و به این ترتیب آنها شایعات دروغی را مطرح می سازند. سابقه نیروهای مادر پراکنده ساختن تحصن هر دو سوی اعتراضات، توسط تمام کشورهای جهان تحسین شده است. هیچ کس تا به حال انگشت بر روی اشتباهات احتمالی ما نگذاشته است. تمام اقدامات ما مبتنی بر استانداردهای بین المللی بوده است و ما هیچ زن و کودکی را نکشته ایم. این ادعا نادرست است و من آن را بطور کامل رد می کنم و تنها علت طرح ان حمایت های اخوان المسلمین است.»

یورونیوز: بعضی از سازمان های مدافع حقوق بشر تقاضا کرده اند که درباره آنچه در میدان های رابعه العدویه و النهضه رخ داده است، تحقیقات بین المللی صورت بگیرد. آیا می خواهید در این تحقیقات همکاری کنید؟

ژنرال عبدالله اشرف: «تا زمانی که اخوان المسلمین در پشت این ارتباطات باشد، این تحقیقات نباید انجام شود. تمام کشورهای اروپایی و حتی ایالات متحده آمریکا اشاره ای به این موضوع نداشته اند و من برای اولین بار این موضوع را از شما می شنوم.

این کشته شدگان کجا هستند؟ اجازه دهید که سازمان های بین المللی بیایند و سلاح هایی را که برای پراکنده ساختن معترضان استفاده کرده ایم ببینند. شیوه کار ما شبیه به آمریکاست و شاید هم بهتر. زیرا پلیس آمریکا نیز به حمل سلاح مبادرت می کند اما ما از سلاح برای پراکنده ساختن مردم استفاده نکردیم.

چه کسی مردم را در مسجد رابعه العدویه به قتل رساند؟ آیا ممکن است تمام اجسادی که در داخل مسجد ایمان وجود داشتند، در روز پراکنده ساختن معترضان کشته شده باشند؟ درباره بلوک های یخی که در داخل مسجد بود چه می توان گفت چرا آنها را نشان دادند؟ چرا آنها اجساد را به پزشکی قانونی نفرستادند؟

مصر، مدارک محکمی دارد که به حقوق اساسی احترام می گذارد در غیر اینصورت این دولت از سازمان ملل متحد اخراج می شد. شما تمام اجسادی را که در داخل مسجد ایمان بودند دیده اید و پس از پاکسازی میدان رابعه العدویه، ما متوجه شدیم که اجساد پوشیده شده اند و آنها را کفن کرده اند. آیا ممکن است که ما مردم را به قتل برسانیم و سپس آنها را کفن کنیم؟ چگونه ممکن است؟»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

درگیری پلیس با تظاهرات‌کنندگان در استانبول؛اتحادیه‌های کارگری یاد قربانیان ۱ مه ۱۹۷۷ را گرامی داشتند

انتشار روایتی تازه از نحوه «قتل» نیکا شاکرمی همزمان با موج جدید خشونت‌ پلیس علیه مخالفان حجاب اجباری

روایت‌ها از خشونت پلیس ایران و مقابله زنان با حجاب اجباری؛ هشتگ #جنگ_علیه_زنان فراگیر شد