Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

جدایی به جای اتحاد نتیجه نشست سران گروه بیست در سن پترزبورگ

جدایی به جای اتحاد نتیجه نشست سران گروه بیست در سن پترزبورگ
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

پایان دو روز نشست سران کشورهای گروه بیست در سن پترزبورگ به جای افزایش اتحاد کشورها با یکدیگر، جدایی و افزایش اختلافات آنها را درپی داشت.

بحران سوریه، منشا اصلی اختلاف نظرها در این نشست بود. درباره آنچه در این نشست گذشت، با جیمز فرنی، خبرنگار اعزامی یورونیوز گفت و گو می کنیم.

از ابتدا حصول توافق برای حمله به سوریه بعید به نظر می رسید. با این وجود آیا در این نشست هیچ نشانه ای از سازش احتمالی میان روسیه و آمریکا و یا دیگر دولتهای مخالف با حمله نظامی به سوریه دیده شد؟

در این نشست هیچ اجماعی میان دو طرفی که با یکدیگر اختلاف نظر دارند حاصل نشد. در واقع آقای پوتین اعلام کرد که به ارسال سلاح و تجهیزات برای کمک به رژیم بشار اسد ادامه می دهد و در طرف دیگر سخنان باراک اوباما، رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا نیز که در انتظار نتیجه رای کنگره در نهم سپتامبر است در قبال سوریه آنچنان واضح نبود و به این بسنده کرد که از رای کنگره حمایت می کند و در عین حال بر لزوم حمله نظامی به سوریه نیز تاکید کرد.

فضای شام نخستین روز از نشست سن پترزبورگ نمادی از یک فضای تیره و تار به خصوص میان روسای جمهوری آمریکا و روسیه بود. به نظر شما اختلاف سران این کشورها درباره سوریه تا کجا پیش خواهد رفت؟

دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا سعی کرد ضمن توصیف عملکرد آمریکا و متحدانش بر این نکته تاکید کند که هیچ کشوری نباید از قوانین و قراردادهای بین المللی در زمینه سیاست خارجی سرپیچی کند. وی در واقع از کلماتی استفاده کرد که یعنی روسیه بهتر است به تصمیم شورای امنیت سازمان ملل متحد رای مثبت دهد. البته این خود بیانگر نحوه تفکر آمریکا و متحدانش درباره سوریه بود و نکته دیگر اینکه نتیجه رای گیری در شورای امنیت حتما نباید مداخله نظامی باشد. آمریکا، بریتانیا، فرانسه و ترکیه بر این نکته قانونی تکیه دارند که مسئولیت حمایت که آن را مداخله بشر دوستانه می نامند را برعهده دارند و کاملا آگاه هستند که در قوانین بین المللی نمونه و سابقه کافی در زمینه مداخله بشردوستانه و حتی بدون رای شورای امنیت وجود دارد.

موضوع سوریه، محورهای دیگر مورد بحث در این نشست را به حاشیه راند. آیا رهبران گروه بیست می توانند ادعا کنند در زمینه اقتصاد جهانی نیز به نشانه هایی از پیشرت دست یافته اند؟

چیزی که سران کشورهای عضو گروه بیست امضاء کردند در واقع تقویم برنامه هایی بود که در آینده در دستور کار آنها قرار می گیرد و تنها موضوع فرار مالیاتی بود که به نتیجه رسید. آنها تا پایان سال ۲۰۱۵ درباره تبادل خودکار اطلاعات میان کشورها تصمیم خواهند گرفت. تاکنون هیچ توافق نهایی در این زمینه حاصل نشده اما امیدواریم طی دو سال آینده در این زمینه پیشرفت قابل توجهی حاصل شود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

روسیه برای عقب راندن بمب‌افک‌های آمریکایی از مرزهای خود جنگنده به پرواز درآورد

آیا جنگ مانع ترانزیت نفت روسیه از اوکراین به اروپا شده است؟

هشدار روسیه به ارمنستان: روابط با ناتو باعث بی‌ثباتی در قفقاز و پشیمانی می‌شود