چه کسی برنده مناظره تلویزیونی انتخاباتی آلمان بود؟

چه کسی برنده مناظره تلویزیونی انتخاباتی آلمان بود؟
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

سه هفته مانده به انتخابات آلمان، آنگلا مرکل و پیر اشتاین بروک در تنها مناظره انتخاباتی این دوره شرکت کردند.
رهبر حزب دموکرات مسیحی CDU از موفقیت های چهار سال گذشته خود صحبت کرد و رهبر حزب سوسیال دموکرات SPD، بر کارهایی که می توانست متفاوت تر و بهتر از خانم مرکل انجام دهد، انگشت گذاشت.
به هرحال دوئل انتخاباتی ایندو در شبکه های اجتماعی با استقبال روبرو بود و گفته می شود آلمانی ها هیچگاه تا به این حد برای یکدیگر پیام های تویتری نفرستاده بودند.

تنها دوئل تلویزیونی دو نامزد انتخاباتی آلمان با نتیجه مساوی به پایان رسید. آنگلا مرکل با انتظار بدست آوردن مقام صدراعظمی برای سومین بار با قدرت تمام در مقابل حریف ایستاد.

پیر اشتاین بروک، نامزد سوسیال دموکرات، وزیر پیشین دارایی در زمان ائتلاف بزرگ 2005 تا 2006 خود را نباخت. او توانست بدون پرخاشگری از صدراعظم انتقاد کند.

خانم مرکل که گردن بندی با رنگهای آلمان به گردن داشت، استدلال اساسی خود، بیلان اقتصادی اش را به رخ کشید.
آنگلا مرکل وعده داد که پیشرفت های دیگری در آلمان انجام خواهد داد. وی گفت: “البته هنوز کارها تمام نشده، البته که نگرانی های زیادی وجود دارد، گلایه های زیادی هست، ولی ما نشان داده ایم که قادر به پیشرفت هستیم. وی افزود: “در زمان دشوار، در زمان بدترین بحران در اروپا، آلمان قوی است و موتور نیرومندی دارد، آلمان مایه ثبات است و من همین راه را ادامه خواهم داد.”

رقیب او، پیر اشتاین بروک بر عدالت اجتماعی و بر دستمزد 8.5 یورو در ساعت تکیه کرد، زیرا هفت میلیون آلمانی مزدی کمتر از این دریافت می کنند.
پیر اشتاین بروک گفت: “ حداقل دستمزد مورد نظر آنگلا مرکل در بسیاری از موارد از میزان تعیین شده قانونی کمتر است، در رشته ها و مناطق مختلف، متفاوت است و به یک قالی چهل تکه می ماند و در نهایت بسیاری از مردم مطابق با نرخی تعیین شده کار می کنند ولی چیزی کمتر از 8.5 یورو می گیرند. این ها دستمزدشان بیشتر نخواهد شد و بازندگان طرح های احزاب دموکرات مسیحی و سوسیال مسیحی هستند.”

از نظر محبوبیت مردمی، آنگلا مرکل شانزده امتیاز از رقیب خود جلوتر است. وی شخصیت سیاسی مورد ترجیح آلمانی ها است.

پانزده میلیون تماشاگر تلویزیونی مناظره را دنبال کردند.
پر کردن این فاصله، در سه هفته مانده به انتخابات برای پیر اشتاین بروک کار بسیار سختی است.

مناظره تلویزیونی یکشنبه شب در آلمان و کارزار انتخاباتی، موضوعی است که در گفتگو با رنه پفیستر، خبرنگار مجله اشپیگل در برلین، بررسی می شود.

کریستن ریپر، یورونیوز: “بعد از مناظره، هر گروه نامزد خود را برنده می بیند. به نظر شما چه کسی از این دوئل بیشتر سود برد؟

رنه پفیستر، خبرنگار اشپیگل: “هیچکس مناظره را نبرد، به همین دلیل در نهایت آنگلا مرکل برنده شد. این دوئل تلویزیونی شانسی برای پیر اشتاین بروک محسوب می شد تا فاصله خود با آنگلا مرکل را جبران کند. من فکر می کنم او بخوبی از خودش دفاع کرد اما نتوانست به اصطلاح بوکسور ها، ضربه ای وارد کند که حریف را از دور خارج کند و یا تغییری اساسی در توازن قدرت بوجود بیاورد. به همین دلیل است که می گویم با وجود اینکه دوئل مساوی تمام شد اما با توجه به اینکه آنگلا مرکل تا کنون جلوتر بوده، در پایان می تواند وضعیت بهتری از اشتاین بروک داشته باشد.”

یورونیوز: “به نظر شما حرفهای کدامیک قانع کننده تر بود؟”

رنه پفیستر: “فکر می کنم اشتاین بروک نقطه نظر خودش را مطرح کرد. استراتژی صدراعظم این بود که نشان دهد که کشور وضع خوبی دارد و اشتاین بروک موفق شد بگوید همه چیز عالی نیست ، یک شکاف اجتماعی وجود دارد و توانست برخوردی همسطح با او داشته باشد.”

یورونیوز: “اشتاین بروک می توانست پرخاشگرانه تر برخورد کند؟”

رنه پفیستر: “فکر می کنم آلمانی ها اینگونه برخورد را چندان دوست نداشته باشند. نامزد صدراعظمی که خشن باشد را نمی پسندند و از طرفی با یک خانم نمی توان بی ادبانه و شدید برخورد کرد. اینکار را آلمانی ها نمی پسندند. آلمانی ها بسیار مبادی آدابند.”

یورونیوز: “به نظر شما سوژه تعیین کننده در این کارزار انتخاباتی چیست؟”

رنه پفیستر: “مشکل اینست که سوژه تعیین کننده ای وجود ندارد. این هنر آنگلا مرکل است که همه موضوع هایی را که می تواند مورد مشاجره باشد در دست دارد و سوژه هایی که می تواند در مردم شور و هیجان بوجود آورد مثل حداقل دستمزد یا میزان درآمد کسانی که شغل ساده دارند نزد اوست. یکی از دلایل اینست که آلمانی ها در حال حاضر نسبتاً وضع خوبی دارند. البته، مطمئناً مشکلات زیادند، ولی بطورکلی وضعمان در مقایسه با دیگر کشورهای اروپایی بد نیست. به همین دلیل چندان میل به تغییر وجود ندارد.”

یورونیوز: “فکر می کنید امکان ائتلاف بزرگی بین این دو حزب ( CDU و SPD ) وجود دارد؟”

رنه پفیستر: “پیش بینی اش مشکل است. به نظر من آرای کافی برای ائتلاف “سیاه و زرد” یعنی ائتلاف کنونی بین دموکرات مسسیحی ها و لیبرال ها وجود دارد. دوباره همین ائتلاف وجود خواهد داشت.
به نظرمن سوسیال دموکرات ها (SPD) ورود به ائتلاف بزرگ را سبک و سنگین می کنند. این حزب درانتخابات پیشین چیزی حدود 23 درصد رأی آورد. اگر این حزب بازهم پایین تر بیفتد و احزاب SPD و CDU نتوانند در سطح برابر مذاکره کنند و سوسیال دموکرات ها در ائتلاف بزرگ، وزن کمی داشته باشد، برای ورود به ائتلاف تردید خواهند کرد زیرا از تجربه پیشینشان ضربه دیده اند. به این معنی که در گذشته SPD نتوانست از پیروزی های ائتلاف بزرگ سهمی بگیرد و همه موفقیت ها به حساب حزب صدراعظم، گذاشته شد.و سوسیال دموکرات ها هنوز آثار این زخم را با خود دارند.”

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اولاف شولتس نسبت به قدرت‌گیری راست افراطی در انتخابات پارلمانی اروپا هشدار داد

سالمندان آلمانی چگونه به تامین هزینه‌های حزب راست افراطی کمک می‌کنند؟

اوج دوباره راست افراطی در آلمان چگونه رخ داد؟