Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

رهبری ذاتی است یا اکتسابی؟

رهبری ذاتی است یا اکتسابی؟
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

آیا رهبری استعدادی است که از درون می آید یا می تواند یادگرفته شود؟ اگر آری، چگونه آنرا یاد می گیرند؟

در قطر در بخشی از نشست نوآوری جهان برای آموزش (وایز)، برنامه «صدای یادگیرندگان»، دانشجویان و تصمیم گیرندگان را گرد هم می آورد تا درباره موضوع آموزش تبادل نظر کنند. ولی برای موثر بودن، جوانان باید مهارت های جدید را بیاموزند. این دانشجویان برای یادگیری مهارت های مختلف رهبری و کارآفرینی در چهارچوب برنامه «صدای یادگیرندگان» نشست نوآوری جهان برای آموزش (وایز) انتخاب شده اند. این پروژه هر ساله به بسیاری از دانشجویان از ملیت های مختلف فرصت یادگیری مهارت های مختلف را ارائه می کند. هدف دیگر این پروژه، آموزش به جوانان برای آموختن از فرهنگ های مختلف است و برای این هدف ویژه، دانشجویان از ملیت های مختلف انتخاب شده اند.

سازمان کارآفرینی آشوکا

آشوکا توسط بیل درایتون تاسیس شد. درایتون به عنوان یکی از اولین رهبرانی که به قدرت نوآوری فردی در حل مشکلات اجتماعی پی بردند، آشوکا را با بودجه ای کمتر از پنجاه هزار دلار در هند در معرض آزمایش قرار داد. آشوکا هم اکنون در ۸۵ کشور با بیش از سه هزار کارآفرین کار می کند. مأموریت آشوکا سامان بخشیدن به یک بخش شهروندی کارگشایانه، پربار و دارای انسجام جهانی، و نیز گسترش حرفه کارگشایی (کارآفرینی) اجتماعی در گوشه و کنار جهان است. این سازمان از کمک های مالی اشخاص و نهادهای خصوصی بهره می برد. هدف آشوکا، شکل گیری یک جامعه جهانی است که از توانایی پاسخگویی سریع و موثر به چالشهای اجتماعی در اقصی نقاط جهان برخوردار باشد.

استفاده از تجربه گذشته برای ساختن آینده

راه های مختلفی برای یادگیری و کسب مهارت وجود دارد. یکی از آن ها آموختن از تجربه گذشته است. راداکریشنا پیلای، نویسنده مشهور هندی معتقد است که خرد گذشته برای جامعه مدرن امروزی بسیار مفید است. او همراه رانجیت شتی، موسسه «چاناکیا برای رهبری اجتماعی» را بنیان نهاد. دانشجویان در طول دوره ای شش ماهه، کتاب «آرتاشاسترا» را که نوشته کوتالیا سیصد سال قبل از میلاد مسیح است، مرور می کنند. این موسسه برنامه ای شش ماهه برای دانشجویانی که می خواهند رهبران اجتماعی شوند ارائه می کند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پمپ‌هایی برای تراکتور یا پهپاد؛ شرکت دولتی لهستان به خبر استفاده ایران از قطعاتش واکنش نشان داد

سرباز لهستانی که با ضربات چاقوی یک پناهجو در مرز بلاروس مجروح شده بود جان باخت

کنیسه‌ یهودیان در پایتخت لهستان با کوکتل مولوتف هدف حمله قرار گرفت