Eventsمناسبت هاپادکست
Loader

Find Us

آگهی

«مصر به دوران مبارک و اخوان المسلمین بازنمی گردد»

«مصر به دوران مبارک و اخوان المسلمین بازنمی گردد»
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

در پی رویدادهای خونین روزهای اخیر در مصر، محمد شیخ ابراهیم خبرنگار یورونیوز گفتگویی در مورد وضعیت امنیتی و سیاسی مصر با حمدین صباحی، یکی از رهبران جبهه نجات ملی و نامزد انتخابات ریاست جمهوری پیشین این کشور انجام داده است که متن آن در پی می آید:

یورونیوز: سلام، خوش آمدید. بعضی از کشورها و نهادهای بشردوستانه آنچه را که در مصر گذشت، کاربرد بیش از حد خشونت تلقی می کنند. بعضی ها از این هم پیش تر رفته و آن را جنایت علیه بشریت نامیده اند. شما به عنوان عضو جبهه نجات ملی مصر این رویداد را چگونه ارزیابی می کنید؟

حمدین صباحی: ما فکر می کنیم که مردم مصر تصمیم به شکستن تحصن ها گرفته بودند. دولت مصر هم پس از یک دوره بردباری و هشدارهای قانونی وارد عمل شد. میزان تأثیر این مداخله بستگی به درجه مقاومت دارد. کشورهای اروپایی آزادند که چنین توصیفی داشته باشند، ولی ما از آنها می خواهیم که متوجه زمینه و شرایط موجود در زمان آن عملیات هم باشند. از آنها می خواهیم که یک موضوع بسیار مهم را بدانند: فرق است میان موضعگیری سیاسی و محکوم کردن اشتباهات در زمان اجرای یک تصمیم.

من از همه کشورهای اروپایی که می خواهند با معیارها و اطلاعات ناکافی و به بهانه بشردوستی هر چیزی را که خواستند محکوم کنند، سؤال می کنم که این کشورها کجا بودند وقتی که عملیات تروریستی در صحرای سینا رخ داد؟ آنها کجا بودند وقتی کلیساها را در مصر آتش زدند؟ کجا بودند وقتی مأموران پلیس در درون پاسگاه ها کتک می خوردند یا مردم بیگناه در خیابان مورد حمله قرار می گرفتند؟

یورونیوز: جبهه نجات ملی مصر به خاطر دوگانگی در مواضع خود مورد انتقاد است. آیا این گروه با وجود موضع خود در انقلاب اول، امروز از موضع ارتش و پلیس حمایت می کند؟

حمدین صباحی: در 25 ژانویه و 30 ژوئن، وقتی که ارتش تصمیم گرفت در کنار مردم باشد، ما نیز به خاطر رفتار آنها در برابر ملت، تقدیر و احترام متقابل برایشان قائل شدیم.

ما از پلیس هم خواسته بودیم دوشادوش مردم باشد. در 25 ژانویه، پلیس رو در روی مردم ایستاد و ما هم در برابر آن موضع گرفتیم. اما در روز سی ژوئن در کنار مردم بودند و ما هم در کنار انها بودیم. این به معنی دوگانگی مواضع نیست.

یورونیوز: در خیابانهای مصر ترس از بازگشت به فضای امنیتی و ارعاب حکومتی وجود دارد. شما این ترس را چگونه می بینید؟

حمدین صباحی: امکان بازگشت حکومت پلیسی نیست. دیگر امکان ندارد که مصر بار دیگر اسیر یک حکومت پلیسی شود، یا این که یک دستگاه امنیتی در کشور یکه تازی کند. مردم ثابت کرده اند که قادر به رویارویی یا دفع هرگونه تهاجم هستند، و این یعنی در صورت بازگشت تهاجم و تعدی، مردم آماده وتو کردن هستند. اکنون که ما اخوان المسلمین را هم خلع ید کردیم، دیگر به دوران مبارک بازنخواهیم گشت. حضور ما در روز سی ژوئن به معنی آن نبود که مبارک برود و اخوان المسلمین بیاید و بعد از اخوان المسلمین دوباره رژیم مبارک را برپا کنیم.

یورونیوز: کشورهای غربی روابط خود با مصر را بازنگری می کنند و بعضی از آنها می خواهند کمک های خود را متوقف سازند. در صورتی که چنین تصمیمی گرفته شود، شما چه جایگزینی برای آنها خواهید داشت؟

حمدین صباحی: هر کس می خواهد منافعش در مصر حفظ شود، باید به خواست مردم مصر احترام بگذارد. ما درود می فرستیم به ملت عرب، به عربستان، کویت، امارات عربی متحده، بحرین، اردن و کشورهای دیگری که اعلام کرده اند در صورت قطع کمک ها، کشورهای عرب خودشان غنی هستند و برای جبران مشکل، به حد کافی پول و نیروی انسانی دارند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

عبدالفتاح سیسی برای سومین‌بار سوگند ریاست‌جمهوری یاد کرد

پیمان ۴۰ ساله کمپ دیوید؛ اگر مصر تهدید به لغو توافقنامه صلح با اسرائیل را عملی کند چه می‌شود؟

توزیع آرد در بین رای‌دهندگان؛ چالش‌های سیسی برای سومین پیروزی در انتخابات مصر کدامند؟