Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

تابستان مرگبار در اروپا؛ خطای انسان یا تکنولوژی؟

تابستان مرگبار در اروپا؛ خطای انسان یا تکنولوژی؟
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

در یک ماه اخیر حداقل شش سانحه مرگبار وسائط نقلیه عمومی در غرب، خصوصا در اروپا روی داده است. آخرین حادثه بزرگ مرگبارِ تردد با وسائط نقلیه عمومی، شامگاه چهارشنبه گذشته، ۲۴ ژوئیه، در اسپانیا روی داد و جان ۷۹ مسافری را که عازم مراسم مذهبی و جشن ملی بودند، گرفت. چنین سانحه ای در ۴۰ سال اخیر اسپانیا سابقه نداشته است.

اما این تنها سانحه و حادثه بزرگ تابستان ۲۰۱۳ نبود؛ ۶ ژوئیه، هواپیمای بوئینگ کرۀ جنوبی در فرودگاه سان فرانسیسکوی آمریکا بدلیل فرود زودتر از موعد و درست در مترهای اول باند دچار حادثه و آتش سوزی شد و سه نفر از سرنشینان آن کشته شدند. هرچند ظاهرا خطای خلبان در این حادثه محرز می نمود اما شرکت هواپیمایی کره ای بروز خطای انسانی را مردود دانست.

یک روز بعد، قطاری سوخت رسان در کانادا در وسط شهر لاک مگانتیک ایالت کبک کانادا منفجر شد و جان ده ها نفر را گرفت. دلیل انفجار این قطار سوخت رسان از کار افتادن ترمزها و به حرکت افتادن بدون راننده و سرعت بسیار بالای آن اعلام شد.

پس از این انفجار، سه حادثه بزرگ دیگر در اروپا و برای قطارهای مسافربری در فرانسه، اسپانیا و سوئیس روی داد.

در ۱۲ ژوئیه، قطاری مسافربری در لیموژ، واقع در جنوب فرانسه از ریل خارج شد و ۷ کشته برجای گذاشت. شل شدن بست فلزی در محل اتصال دو ریل دلیل این سانحه اعلام و احتمال خطای انسانی رد شد، هر چند این انسان و فرد است که خطوط راه آهن و کشف نقص و ضعف در آن را بر عهده دارد.

درست دوازده روز بعد در ۲۴ ژوئیه، قطار مرگ در پیچ نزدیک ایستگاه سانتیاگو د کومپوستلای اسپانیا بدلیل سرعت زیاد از ریل خارج شد و جان ۷۹ را گرفت تا پرتلفات ترین حادثه تابستان اروپا را رقم زند. دلیل سانحه، سرعت بیش از حد قطار و عدم کارآیی سیستم مرکزی کنترل سرعت، دلیل سانحه قطار در اسپانیا اعلام گردید.

شامگاه چهارشنبه گذشته لحظه ای که این قطار در پیچ سه کیلومتر مانده به ایستگاه سانتیاگو د کومپوستلا از ریل خارج شد سرعتش به ۱۹۲ کیلومتر در ساعت می رسید در حالی که سرعت مجاز در این پیچ تنها ۸۰ کیلومتر در ساعت است.

تحلیل داده های جعبه سیاه نشان می دهد که فرانسیسکو گارسون، راننده ۵۲ ساله ای که خود با سری خونین اما زنده از قطار بیرون کشیده شد، به هنگام بروز حادثه و در تماس تلفنی با کارکنان «رنفه»، شرکت ملی راه آهن اسپانیا، مشغول بررسی نقشه یا مدرکی بوده است.

آقای گارسون که به قتل غیرعمد متهم شده است می گوید ثانیه هایی پیش از لحظه وقوع حادثه حواسش برای لحظاتی پرت شده است.

بفاصله چند روز پس از حادثه مرگبار اسپانیا، اتوبوسی در ایتالیا از پلی بلند سقوط کرد و ۳۸ کشته برجای گذاشت. ظاهرا سرعت زیاد و جدا شدن چرخ اتوبوس باعث این حادثه شده است.

آخرین تصادف، صرفنظر از سقوط هلی کوپتری در رومانی، تصادف دو قطار در روز دوشنبه، ۲۹ ژوئیه، در نزدیکی ایستگاه «گرانژ پره مارنو» واقع در پنجاه کیلومتری جنوب غرب برن، پایتخت سوئیس، بود. تنها قربانی این تصادف، راننده جوان یکی از این دو قطار بود.

ژان کریستف سوترل، سخنگوی پلیس سوئیس در همین خصوص گفت:«پیش فرض گروه تحقیق این است قطاری که از پایرن می آمد و در ایستگاه گرانژ پره مارنو توقف کرده بود، علائم رانندگی را رعایت نکرده است.»

بی تردید، شرکتهای مسافربری و هواپیمایی، خصوصا اگر خصوصی باشند در پی حفظ منافع و نام و نشان خود هستند و تلاششان در پوشاندن خطاهایی است که بروز می دهد، حال این خطاها انسانی باشند یا نقص فنی.

در تمام سوانح یاد شده، به جز مورد سوئیس و تا به امروز و به صراحت اعلام نشده است که عامل انسانی دلیل آنها بوده است.

اما آنچه در تمام این سوانح مشترک بوده است نقش «انسان و سرعت» است؛ انسانی که خود را محور هستی و زندگی می داند و زندگی ای که امروزه بدون پیشرفت و سرعت قابل تصور نیست.

علم و فن آوری های جدید اگرچه باعث بهبود زندگی شده است اما به سرعت و ریسک و ریتم آن نیز افزوده است ولی هنوز نتوانسته است بر احتمالات بروز خطاهای انسان پرسرعت که زادۀ پیشرفت و سرعت خود اوست، فائق آید!

  • Picture by Óscar Corral

آگهی
  • Picture by Óscar Corral

  • Picture by Óscar Corral

  • Picture by Óscar Corral

  • Picture by Óscar Corral

  • Picture by Óscar Corral

آگهی
  • Picture by Óscar Corral

  • Picture by Óscar Corral

  • Picture by Óscar Corral

  • Picture by Óscar Corral

آگهی

Agrandir le plan

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تصاویری از تصادف دو قطار در جمهوری چک

ظرفیت‌های پنهان فریبکاری هوش مصنوعی؛ آیا فناوری انسان نسل او را منقرض می‌کند؟

کشف بقایای زنان متعلق به ۶ هزار سال پیش که به شیوه «مافیاهای ایتالیایی» شکنجه و خفه شده‌اند