فرانسه کشوری جذاب برای سرمایه گذاران خارجی

فرانسه کشوری جذاب برای سرمایه گذاران خارجی
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

فلور پلرن، مشاور وزیر اقتصاد در بخش شرکت های بازرگانی، اختراع و اقتصاد دیجیتالی در دولت فرانسه است. جیووانی مجی، خبرنگار یورونیوز با او در پاریس گفتگویی انجام داده است.

جیووانی مجی، یورونیوز: فرانسوا اولاند، رییس جمهوری فرانسه، اعلام کرده است که عرصه دیجیتال یکی از چهار بخشی است که طی ده سال آینده در آن سرمایه گذاری می شود. این به چه معنا است و چه چشم اندازی به شما ارائه می کند؟

فلور پلرن، مشاور وزیر اقتصاد: فرانسوا اولاند زمانی که نامزد انتخابات بود و هنوز رییس جمهور نشده بود، دیجیتال یکی از اولویت های او بود. چون یکی از قول های کارزار انتخاباتی او این بود که تا ده سال به همه فرانسوی ها اینترنت با سرعت بسیار بالا ارائه کند. این یک تعهد بسیار مهم است و ما هم اکنون بر روی این طرح کار می کنیم و در حال گسترش آنیم.

در چهارچوب این استراتژی سرمایه گذاری، که نخست وزیر آنرا تا چند هفته دیگر قطعی می کند، چهار اولویت قرار داده شده است: دیجیتال، زیرساخت های عمده، بهداشت و کاهش وابستگی به انرژی فسیلی. بنابراین چشم اندازهای خوبی بدست می دهد و من به نخست وزیر پیشنهادهای متعددی برای تامین مالی این برنامه ها که در زمینه داده بزرگ (محاسبه کارایی ها) و مدیریت آنلاین بهداشت و آموزش است، ارائه کرده ام. فکر می کنم در بسیاری از زمینه ها کارت های برنده بسیار خوبی داریم، که فقط باید توسط دولت تحریک شود و بعنوان اهرم عمل کند. به این ترتیب خواهیم توانست این بخش ها را که برای آینده اقتصاد ما بسیار مهم است، توسعه دهیم.

یورونیوز: آیا به نظر شما پیشنهادهای گزارش “لسکیور“، پایه خوبی برای تضمین “استثنایی بودن فرهنگ فرانسوی” در دوران دیجیتال است؟ آیا برای مثال، شما با وضع مالیات بر روی تلفن های هوشمند برای تامین مالی عرصه فرهنگی موافقید؟

فلور پلرن، مشاور وزیر اقتصاد: امروز عرصه هایی وجود دارد مانند حق مولف، مالکیت معنوی، خلق، توزیع دستمزد بین زنجیره خلق کنندگان، تهیه کنندگان، ناشران، بسترهای نرم افزاری و سازندگان تجهیزات. توزیع دستمزد بین عاملان مختلف این زنجیر بدرستی انجام نمی شود و به نظر من این گزارش پرسش های درست را مطرح می کند.

فکر می کنم باید به مالیات بر روی دستگاه ها و صفحه های متصل به اینترنت، به صورت یک کل بسیار وسیع نگاه شود. یعنی تفکر بر روی شرایط بارگیری (دانلود) خصوصی، که در دیگر کشورهای اروپایی وجود دارد و هدف آن پرداخت وجه به مولف، تهیه کننده و ناشر برای ضررهای وارد شده هنگام کپی خصوصی فیلم یا موسیقی است. امروز می بینیم که با توسعه استریمینگ و استفاده آنلاین از سامانه های موسیقی مانند “دیزر“، “اسپاتیفای” و غیره و برای فیلم نیز همچنین، کپی خصوصی مفهوم چندانی ندارد. پس باید بتوان آنرا مستحکم تر یا آنرا با نظام دیگری جایگزین کرد، گزارش “لسکیور” همین پیشنهاد را می کند. در فرانسه صحبتی در مورد افزایش فشار مالیاتی وجود ندارد.

یورونیوز: شما در حال مبارزه با سامانه های عظیم آمریکایی هستید تا به قوانین فرانسه احترام بگذارند. آیا این عکس العملی در دوره جهانی شدن است یا مرزها دیگر وجود ندارند؟

فلور پلرن، مشاور وزیر اقتصاد: به نظر من بسیار طبیعی است، شرکت هایی که سودهای قابل توجهی در کشور می کنند، به قوانین محلی و فلسفه محلی احترام بگذارند، حتی اگر در این کشور حضور فیزیکی و نمایندگی حقوقی ندارند. برای من کاملا بدیهی است که این شرکت ها باید در اکوسیستم کشور ادغام شده و به آن احترام بگذارند. حتی اگر این شرکت ها بدون مرز هستند.

یورونیوز: ولی اگر مالیات جدیدی ایجاد شود، مانند مالیات بر اساس تعداد “کلیک” یا بر روی “پهنای باند” (شبکه های کامپیوتری)، آیا خطر اینکه هزینه ها توسط کاربران پرداخت شود، وجود دارد؟

فلور پلرن، مشاور وزیر اقتصاد: فکر می کنم امروز، برای شرکت ها یا حتی مردم بسختی قابل قبول است که بعضی از شرکت ها که نام آنها را نمی آورم، تقریبا هیچگونه مالیاتی بر روی سود جهانی خود نپردازند، شما دیدید در بریتانیا چه اتفاقی افتاد. اینها شرکت هایی هستند که دهها میلیارد و حتی صدها میلیارد یورو سود خالص کسب می کنند و فقط دو تا پنج درصد مالیات پرداخت می کنند. بنابراین غیرقابل قبول است که دیگر شرکت ها تا سی، ۳۵ و ۳۸ درصد مالیات بر درآمد در ایالات متحده آمریکا پرداخت کنند. به نظر من باید بین شرکت هایی که توان بهینه سازی مالیات خود را دارند و دیگران برابری مالیاتی بر قرار شود.

یورونیوز: شما پرونده های متعددی در دست ارید، مانند گوگل، اپل، آمازون و غیره. کدامیک از آنها اولویت بیشتری دارد؟

فلور پلرن، مشاور وزیر اقتصاد: همه آنها مهم است. برای من این یک مبارزه علیه شرکت های آمریکایی نیست. موضوع اصلا این نیست. موضوع برقراری توازن و تساوی بین عاملان است و اگر این عاملان از دیگر کشورها هستند، فرقی نمی کند. فکر می کنم اولویت کنونی، یافتن توازن بین بازگرداندن توازن مالیاتی و اجازه ابداع و خلاقیت است. نباید تصمیم هایی اتخاذ کرد که نوآوری ایجاد شده توسط فن آوری مدرن و اینترنت را محدود می کند.

یورونیوز: فرانسه همیشه کشوری جذاب برای سرمایه گذاری خارجی است. فکر نمی کنید وقتی دولت از فروش سامانه “دیلی موشن” جلوگیری کرد، خطر این وجود دارد که این جذابیت از بین برود؟

فلور پلرن، مشاور وزیر اقتصاد: نه، فکر می کنم مهم ابزاری است که برای تضمین جذابیت کشور ایجاد می کنیم. حق دارید، سال گذشته، هفتصد سرمایه گذار جدید خارجی در فرانسه اشتغال ایجاد کردند که این رقم مهمی است.

بیست هزار شرکت خارجی در فرانسه وجود دارد، ولی فکر می کنم در دورانی که از نظر اقتصادی دشوار است، باید ارزش ابزارهای مثبتی که در اختیار داریم را بالا ببریم. ما ابزارهای مفید و باارزش ساختاری در اختیار داریم مانند کیفیت خوب آموزش، مهندسان بسیار خوب، هزینه به نسبت پایین انرژی، شبکه حمل و نقل خوب و زیرساخت های ارتباطی خوب… حتی اگر مالیات را اضافه کنیم، هزینه های عملیاتی شرکت ها در فرانسه بالا نیست. بنابراین همه این نکته های مفید را در اختیار داریم.

یورونیوز: پس به نظر شما موضوع دیلی موشن چندان هم مهم نیست؟

فلور پلرن، مشاور وزیر اقتصاد: به نظرم این یک موضوع تصادفی و گذرا است و اهمیت زیادی در مقایسه با ابزار و وسایلی ندارد که ما در اختیار سرمایه گذاران خارجی قرار می دهیم تا محیط کلی تجارت بهبود پیدا کند.

آگهی

یورونیوز: حتی اگر رییس جمهوری گفت که موضوع ترمیم کابینه در دستور کار قرار ندارد، درباره این موضوع بسیار صحبت می شود. آیا شما از پست خود مطمئنید؟ آیا شما با در نظر گرفتن بلندمدت به کار ادامه می دهید؟

فلور پلرن، مشاور وزیر اقتصاد: البته برای درازمدت کار می کنم. برای این پست باید بسیار فروتن بود. زماینکه این مقام را قبول کردم گفتم که یک قرارداد موقت است. رییس جمهوری و نخست وزیر در مورد کارایی سازمانی دولت و افراد تشکیل دهنده آن قضاوت می کنند. پروژه های من بلند مدت است: نوآوری، شرکت های کوچک و متوسط، اقتصاد دیجیتالی. اینها طرح های کاری است که ایجاد کرده ام. برخی از آنها پیشرفت کرده اند و برخی دیگر زمان بیشتری نیاز دارند و برای دراز مدت است. برای مثال، استراتژی سرمایه گذاری، یک طرح بلند مدت است. دیجیتال نیز همینطور، باید فرانسه را در ۲۰ تا ۳۰ سال آینده تصور کرد.

بنابراین، به کار ادامه می دهم و زندگی همین است و باید آنرا قبول کرد. وقتی در عرصه سیاسی کار می کنیم، باید بی ثباتی را قبول کنیم و این بخشی از بازی است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نروژ، شرکت متا را به دلیل استفاده از اطلاعات شخصی کاربران با جریمه روزانه ۱۰۰ هزار دلاری تهدید کرد

اتحادیه اروپا با انتقال داده‌های شخصی کاربران به آمریکا موافقت کرد

چالش‌های قانونگذاری اتحادیه اروپا برای هوش مصنوعی؛ چت جی‌پی‌تی عقب‌نشینی کرد