روپوش مدرسه؛ اجباری یا اختیاری؟

روپوش مدرسه؛ اجباری یا اختیاری؟
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

بحث در مورد لباس فرم و تاثیر آن بر نظم و انضباط ، فرد گرایی و تفاوتهای اجتماعی به موضوع داغی میان دانش آموزان، والدین و معلمان تبدیل شده است. آیا یونیفورم باید در مدارس اجباری باشد یا تاریخ مصرف آن به سر آمده است؟ گزارشگران برنامه جهان دانش برای یافتن این پرسش به آفریقای جنوبی و ژاپن رفته اند.

آفریقای جنوبی: پوشیدن یونیفورم، کمک به ایجاد حس برابری

درآفریقای جنوبی، جایی که هنوز سایه سنگین آپارتاید را بر روی خود حس می کند، استفاده از یونیفورم دربسیاری از مدارس اجباری است. آنها معتقدند که استفاده از روپوش، به از بین بردن اختلاف طبقاتی کمک می کند و نظم و انضباط بیشتری را در بین دانش آموزان ترویج می کند.

با سرنگون شدن رژیم نژادپرست، سیستم آموزشی آفریقای جنوبی بطرز چشمگیری دگرگون شد. امروزه تمام دانش آموزان این کشور به آموزش دسترسی برابر دارند و تقریبا دوازده میلیون دانش آموز به مدارس ابتدایی و متوسطه می روند.

با اینکه آموزش، حدود 25 درصد بودجه ملی را به خود اختصاص داده است، اما بعلت امکانات و منابع ناکافی و ازدحام بیش از حد دانش آموزان، سیستم آموزشی این کشور دچار بحران است. در میان چالشهای بیشمار پیش رو، استفاده از یونیفورم به از بین بردن تفاوت های طبقاتی میان دانش آموزان کمک می کند و تمرکز را بر یادگیری و تحصیل می گذارد.

ژاپن: پوشش به سبک مانگا

بسیاری از دختران دانش آموز در ژاپن با الهام از فرهنگ مانگا یا همان داستانهای مصور ژاپنی سعی دارند در لباس پوشیدن، خود را از دیگران متمایز کنند و بنوعی از یونیفورم مدرسه بعنوان وسیله ای برای نشان دادن گرایشاتشان به مُد استفاده می کنند.

در برخی موارد یونیفورم مدرسه وسیله ای برای نمایش فرد گرایی دانش آموزان شده است. آنها با کوتاه یا بلند کردن دامنهایشان، برداشتن روبان یا وصله زدن به لباسهایشان روپوشهای مدرسه را به شیوه ای که می پسندند، تغییر می دهند.

روپوش مدرسه ژاپنی ها حتی برای دانش آموزان سابق هم یک حس نوستالژیک به همراه دارد و به زعم آنها چنین پوششی هم فضای جامعه را زیبا می کند و هم برای نوجوانان هویت سازی می کند.

در اصل روپوش مدارس ژاپنی قبلا از خارج وارد این کشور شده است. حالا بعد از قریب یک قرن و در روند تحولات تاریخی، ژاپن خود را بعنوان صادر کننده مفهوم یونیفورم مطرح کرده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سال تحصیلی افغانستان بدون حضور بیش از یک میلیون دختر آغاز شد

«دانشگاه‌های خصوصی نمی‌خواهیم»؛ دانشجویان یونان خشمگین از تصمیم پارلمان با پلیس درگیر شدند

جنگ غزه؛ دیوان بین‌المللی دادگستری درخواست آفریقای جنوبی درباره اقدام فوری برای رفح را رد کرد