Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

رونق دوباره مدارس دینی در ترکیه

رونق دوباره مدارس دینی در ترکیه
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

آموزش و پرورش، یکی از موضوعات داغ در ترکیه امروز است. قرار است، اصلاحات اساسی در سیستم آموزشی این کشور انجام بگیرد. اما اصلاحات در چه زمینه های خواهد بود و چرا باعث جدل و تنش در جامعه
ترکیه شده است؟

اصلاحات سیستم آموزشی موجب حرف و بحثهای زیادی در ترکیه شده است. آیا منطقی است تا اجازه دهیم بچه ها از 10 سالگی وارد دنیای کار شوند. وضعیت دانش آموزان دختر در این میان چیست؟ خصوصا اینکه امروز بسیاری از والدین مسلمان فرزندانشان را به مدارس دینی می فرستند. اما سیستم آموزشی در این مدارس چگونه کار می کند.

ترکیه کشوری است با اکثریتی مسلمان، اسلام عثمانی عنصری مشهود در زندگی ترکها است. مسجد هم به عنوان بخشی از این اسلام جایگاه ویژه ای نزد شهروندان ترک دارد. اما مدارس دینی که از زمان عثمانی ها تاسیس شده اند در جریان اصلاحات سکولار دوران آتاتورک، درمیانه قرن بیستم، نقش کمرنگی پیدا کردند.
بسیاری از این مدرسه ها در جریان کودتای نرم نظامیان در سال 97 میلادی درهاشان برای همیشه بسته شد. امروز باردیگر با بروی کار آمدن اسلام گراها این مدارس نقش مهمی در پرورش نوجوانان ترک بازی می کنند.

یکی از دانش آموزان یک مدرسه دینی می گوید: “ با سیاستهای جدید تمام محدودیتهای این مدارس رفع شده است و حتی می توان از این طریق به دانشگاه راه یافت. بواسطه این سیاستها فرزندان خانواده های مذهبی براحتی می توانند به تحصیلاتشان ادامه دهند و حتی شغلهای خوب و شرافتمند در رده های بالای دولتی پیدا کنند. اگر نگاهی به نیاکانمان در زمان عثمانی بیندازیم می بینیم که بسیاری از آنها در علوم انسانی و علوم طبیعی بسیار موفق بوده اند.”

پس از اصلاحات دولت جدید ترکیه بسیاری از مدارس دینی، از جمله مدرسه دینی امام خطیب، محبوبیت زیادی پیدا کرده اند. رجیب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه، خود نیز یکی از شاگردان این مدرسه دینی بوده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اتهام تجاوز سربازان بریتانیایی به زنان کنیایی؛ «کودکان دورگه انگشت‌نما شده‌اند»

هزار روز دوری از مدرسه؛ یونیسف: دختران افغان سه میلیارد ساعت درسی را از دست داده‌اند

گوسفندان «لادوم» سنگال؛ نژادی به قیمت تا ۷۰ هزار دلار در آستانه عید قربان