آیا سینمای اروپا قربانی بحران اقتصادی است؟

آیا سینمای اروپا قربانی بحران اقتصادی است؟
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

صنعت سینمای اروپا همانند سایر بخشهای این قاره از گزند بحران اقتصادی در امان نمانده است.

در زمان برپایی شصت و ششمین جشنواره بین المللی فیلم کن فرانسه سئوالی که به اذهان مبادرت می کند این است که هنر هفتم در اروپا تا حد تحت تاثیر منفی بحران اقتصادی قرار گرفته است؟

جشنواره کن، امسال شاهد شرکت شش فیلم فرانسوی بود این در حالی است که اسپانیا هیچ فیلمی برای رقابت در این جشنواره ارائه نکرد.

آمارها نشان می دهد میزان تولید فیلم در اروپا سال گذشته کمتر از سال ۲۰۱۱ بوده است. میزان تولید فیلم در سال ۲۰۱۲ به ۱۲۹۹ می رسد که ۳۷ فیلم از میزان تولیدات سال ۲۰۱۱ کمتر است.

از سوی دیگر میزان فروش بلیط سینما نیز در سال گذشته در کشورهای عضو اتحادیه اروپا کاهش یافته است.

بدین ترتیب در سال ۲۰۱۲ بیش از ۹۳۳ میلیون بلیط فروخته شده این در حالی است که این رقم در سال ۲۰۱۱ به بیش از ۹۵۴ میلیون می رسد. تعداد فروش بلیط در سال گذشته حتی از آمار سال ۲۰۱۰ نیز کمتر بوده است.

کاهش میزان کمک های دولتی به صنعت سینما در قاره اروپا و در برخی از کشورها از جمله در اسپانیا افزایش میزان مالیات بر بلیط سینما از عوامل افت تولید و درآمد این بخش معرفی می شود.

درباره تاثیر بحران اقتصادی در اروپا بر روی صنعت سینمای این قاره یورونیوز با کلود اریک پوارو، از مسئولین بخش سینمای اروپا گفتگو کرده است.

یورونیوز: سینما تنها به جشنواره خلاصه نمی شود بلکه استقبال از فیلمها و پر شدن سالنهای سینما نیز امری قابل توجه است. در دوران بحران اقتصادی سالنهای سینمای اروپایی چه وضعیتی دارند؟

کلود اریک پوارو: “آمار نشان می دهد تعداد مراجعین به سینما در سال گذشته کاهش یافته و این نشانگر شروع بحران است. نحوه تحول این روند را دقیقا نمی دانیم. در تمام نقاط اروپا وضعیت مشابه ای وجود ندارد.

به عنوان مثال در اسپانیا به دو دلیل، یک بحران به تمام معنا وجود دارد. اول آنکه در این کشور بحران اقتصادی وجود دارد و دیگر آنکه سینمای اسپانیا نیز دچار بحران شده است. سینمای اسپانیا قربانی دو سه تصمیم دولت این کشور است. تصمیماتی چون افزایش مالیات بر بلیط سینما از ۸ درصد به ۲۱ درصد.
در عین حال ما با بحران تولید فیلم نیز مواجه هستیم. مواردی وجود دارد که در حال حاضر اثر آنرا ممکن است نبینیم. از جمله میزان سرمایه گذاری و تولید و نوع فیلمها، میزان گستردگی اتفاقاتی که در سینمای اروپا در حال رخ دادن است را تا چند ماه یا چند سال آینده خواهیم دید.”

یورونیوز: در دوران بحران اقتصادی آیا نوع خاصی از فیلمها وجود دارد که از آن استقبال بیشتری شود؟

کلود اریک پوارو: “عادت کرده ایم که بگوییم کلا سینما قربانی بحران نشده است. زیرا بخشی است که می توان در آن سرمایه گذاری مطمئنی کرد و مکانی است که مردم همیشه دوست دارند به آنجا بروند و در سالن سینما برای مدتی اتفاقاتی که خارج از آن می افتد را فراموش کنند.

بنابراین نسبت به بخشهای دیگر که مستقیما بحران اقتصادی بر روی آنها اثر گذاشته ما کمی خوش شانس هستیم. خوشبختانه می توان با پرداخت مبلغ نسبتا کمی وارد سالنهای سینما شد. سینما در ردیف تفریحات بسیار گران قرار ندارد و در عین حال نمایش دارای کیفیتی را هم می توان دید. بنابراین می توان گفت رابطه بین قیمت تمام شده و کیفیت ارائه شده در بخش سینما مناسب بوده و برای عموم جذاب است.
اگر تمایل داریم که مراجعه مردم به سالنهای سینما ادامه یابد، باید در تولید نوع فیلمهایمان تجدید نظر کنیم. شاید امروز سینما می خواهد تبدیل به مکان بیشتر تفریحی شود تا محلی برای تفکر درباره یک اثر هنری.”

یورونیوز: در دو سه کلمه چگونه می توان بحران موجود در سینمای اروپا را خلاصه کرد؟

کلود اریک پوارو: “امروز برخی از کشورها به این موضوع توجه ندارند که فرهنگ برای مقابله با بحران بسیار ضروری است. این نگرانی است که در بسیاری از کشورها از جمله در اسپانیا و ایتالیا و در بعضی از کشورهای اروپای مرکزی با آن روبرو هستیم از جمله در مجارستان، امروز می بینیم اموری وجود دارد که یک سینمای دارای کیفیت بالا که عموم را به خود جذب می کند را مورد تهدید قرار می دهد. سینما واقعا قدرت زیادی دارد. نباید جلوی آن گرفته شود باید بگذاریم آنچه را که برای گفتن دارد را بیان کند.”

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

معاون وزیر دفاع روسیه به اتهام «رشوه‌خواری» بازداشت شد

وزرای خارجه اتحادیه اروپا درباره گسترش دامنه تحریم‌های ایران به توافق رسیدند

زبان روسی و اصلاحات قضایی در گاگائوزیا؛ چالش‌های جدیدی که دولت مولداوی با آنها مواجه است