کارآمدی ریاضت اقتصادی بیش از پیش زیر سوال رفته است

کارآمدی ریاضت اقتصادی بیش از پیش زیر سوال رفته است
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

کشورهای زیادی در اروپا با مشکلات اقتصادی دست به گریبانند. این کشورها طی سالهای اخیر، برنامه های ریاضتی متعددی را برای برون رفت از این بحران به اجرا گذاشته اند. برنامه هایی که با اعتراض شدید مردم روبرو شده است. در پرتغال، اسپانیا، یونان و قبرس، این برنامه های اقتصادی موجب افزایش بیکاران و بالا رفتن مالیات ها شده است. اکنون، رهبران سیاسی کشورهای دچار بحران نیز به این نتیجه رسیده اند که برنامه های ریاضت اقتصادی برای خروج از این بحران مفید نبوده است.

انریکو لتا، مامور تشکیل دولت جدید در ایتالیا با بیان اینکه برنامه های ریاضت اقتصادی در اروپا ناکافی است، می گوید: “بسیار مهم است که خط تغییرات در سیاست های اروپا به سمت رشد بیشتر و وحدت بین کشورها کشیده شود. ایتالیا را باید همچون یک بازیگر مهم شناخت.”

کریستین لاگارد، رییس صندوق بین المللی پول نیز در این باره به تنظیم رشد اقتصادی اشاره می کند و می گوید: “ پیش تر نیز گفته بودم، اگر رشد اقتصادی کاهش پیدا کرد و به صورت ضعیفی درآمد، باید برنامه های ریاضت اقتصادی را نیز کاهش دهیم تا با رشد اقتصادی هماهنگ شود.”

اولی رن، کمیسر امور اقتصادی اتحادیۀ اروپا نیز در این باره به موقعیت کشورهای در بحران اشاره می کند و می گوید: “باید بین سرعت تنظیمات مالی و موقعیت اقتصادی خاص هر کشوری یک رابطه وجود داشته باشد. با توجه به شرایط امروز، سرعت تثبیت مالی در اروپا در حال کاهش است.”

برنامه های متعدد ریاضت اقتصادی، موجب شده که وضعیت اقتصادی و اجتماعی بسیاری از کشورها نه تنها بهبود نیابد، بلکه حتی کاهش رشد اقتصادی و بدتر شدن اوضاع اجتماعی در این کشورها را به دنبال داشته است. خوزه مانوئل باروسو، رییس کمیسیون اروپا نیز در نشست اخیر رهبران کشورهای اروپایی در روز بیست و دوم آوریل، با اشاره به این موضوع، تاکید کرده بود که عمر برنامه های ریاضت اقتصادی به پایان رسیده است.

طی سالهای اخیر، نرخ بیکاری در دو کشور اسپانیا و یونان از مرز ۲۷ درصد گذشته است. فرانسه و پرتغال نیز وضعیت مشابهی دارند. تقریبا ۲۴ درصد جمعیت جوان اروپا با بیکاری دست به گریبانند. در مجموع، نوزده میلیون بیکار در محدودۀ پولی یورو وجود دارد که نسبت به سال ۲۰۰۷، ۵ میلیون ۶۰۰ هزار نفر افزایش نشان می دهد. میزان تقاضای داخلی کشورهای منطقۀ پولی یورو نیز نسبت به سال ۲۰۰۷ به میزان ۲۲۶ میلیارد یورو کاهش داشته که نشان از کمتر شدن قدرت خرید مردم دارد. درآمد مردم نیز کاهش نشان می دهد. این میزان در فرانسه. ۱.۶ درصد اعلام شده و در ایرلند و یونان از مرز ۲۰ درصد گذشته است.

نه کشور از ۱۷ کشور منطقۀ پولی یورو با کسری بودجه روبرو هستند و هنوز نتوانسته اند به رقم ۳ درصد، میزانی که جزء برنامه های کشورهای عضو حوزۀ نفوذ یورو است، دست یابند. این میزان، یکی از توافق های کشورهای عضو حوزۀ مالی یورو برای تنظیم یک بودجۀ ثابت بوده است.

با اینحال به نظر نمی رسد که برنامه های ریاضت اقتصادی به کنار گذاشته شود. به ویژه آنکه، آلمان، یکی از مهمترین تصمیم گیرندگان سیاست های مالی اتحادیۀ اروپا و تنها کشوری که با کسری بودجه روبرو نیست، بر ادامۀ برنامه های ریاضت اقتصادی تاکید می کند.

مصاحبه یورونیوز با پروفسوز کارل آینینگر، مدیر موسسه علوم اقتصادی وین :

چه آینده ای در انتظار برنامه های ریاضت اقتصادی در اروپاست؟ کریستوف دِبتس، خبرنگار یورونیوز مصاحبه ای با پروفسوز کارل آینینگر انجام داده است. وی برنامۀ موسوم به “رشد بیشتر” در اروپا را مدیریت می کند.

یورونیوز: آیا می توان از پایان دوران ریاضتی اروپا صحبت کرد؟

کارل آینینگر: به نظر من، این پایان ریاضتهای اقتصادیِ نابخرادانه است. با این حال این مجوزی برای به هدر دادن بودجه نیست. احتمالا سرعت کاهش رشد اقتصادی کمتر می شود و اصلاحات بیشتری خواهیم داشت. این امر سبب کاهش سطح بیکاری و برگشت رشد اقتصادی اروپا خواهد شد.

یورونیوز: آیا این آغاز انتقال قدرت به اتحادیه اروپا نیست؟

کارل آینینگر: نخیر، اینطور نیست. اول باید گفت که مسئولیت چنین تغییر مسیری متوجه کشورهای عضوی است که باید به اجرای سیاست های ریاضتی ادامه دهند.
آنها اشتباهاتی مرتکب شدند و اکنون باید به مردم خود بگویند که می خواهند این مشکلات را حل و فصل کنند و این اروپا نیست که نظر خود را به آنها تحمیل می کند. آنها باید مشکلات خود را حل کنند و اروپا هم به آنها کمک می کند.

یورونیوز: آنگلا مرکل در مقابل بانک مرکزی آلمان اعلام کرد که در حال حاضر نرخ بهره، برای آلمان بسیار پایین است در حالی که برای کشورهای جنوب اروپا هنوز در سطح بالایی است. آیا این نمایانگر آن نیست که اتحادیه مالی اروپا، در شکل فعلی آن بخوبی کار نمی کند؟

کارل آینینگر: در یک جامعه، گروه های مختلف نیازهای متفاوتی دارند. تنها یک راه وجود ندارد. تنها نرخ بهره نیست.
من پیشنهاد می کنم که بانک مرکزی اروپا نرخ بهره خود را در هفته آینده کاهش دهد. همچنین امکان استفاده از بودجه ساختاری اروپا وجود دارد. در زمینه سرمایه گذاری که می تواند موجب ایجاد شغل برای جوانان شود، روند و سرعت اجرایی به اندازه کافی بالا نیست.
حقوق بعضی از مشاغل در حال حاضر بسیار بالاست، و این باعث می شود که برخی از جوانان کار پیدا نکنند.
این الگوی مناسبی برای جامعه ای که ما می خواهیم نیست و در جامعه ای که در آن همبستگی وجود دارد نباید چنین مدلی وجود داشته باشد.
قطعا بهتر بود که در کشورهای جنوب اروپا پول بیشتری برای سرمایه گذاری بود. مساله مهم، ساختار مناسب هزینه ها است، و همچنین پیدا کردن راه حل های از سوی دولت ها که باید بگویند: “ما به سیاست ریاضتی ادامه می دهیم، نه بخاطر بازارهای بدذات مالی، یا خانم مرکل ظالم، بلکه بخاطر اینکه در سال ۲۰۳۰ میلادی یک صنعت رقابتی و گردشگری رقابتی داشته باشیم.

یورونیوز: پس مرکل ظالم و سیاست های ریاضتی شکست خورده اند؟

کارل آینینگر:به نظر می آید آلمان از طریق کاهش کسری بودجه، راه خود را پیدا کرده است. با این حال به نفع آلمان است که رشد بیشتری داشته باشد.
در حال حاضر، به سرمایه گذاری در فن آوری های سبز نیاز است. در این زمینه، آلمان می تواند در صدر کشورهای جهان قرار بگیرد. آلمان در چنین مقیاسی به دستمزدهای پایین نیاز ندارد. در آلمان شکاف بین دستمزدهای بالا و پایین افزایش یافته است. اقدامات بسیاری را باید انجام داد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تبعات حمله انتقام‌جویانه ایران به اسرائیل؛ اروپا نگران چیست؟

ورود گرد و غبار «بسیار غلیظ» صحرای آفریقا به اروپا رنگ آسمان را تغییر داد

آیا اروپا برای بازگشت ترامپ به کاخ سفید آماده است؟