ازدواج همجنس گراها در فرانسه قانونی می شود

ازدواج همجنس گراها در فرانسه قانونی می شود
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

نزدیک به هفت ماه از آغاز بحث قانونی کردن ازدواج برای افراد همجنس در فرانسه می گذرد. لایحه ای که دولت فرانسوا اولاند، رییس جمهوری این کشور به مجلس فرستاده، تاکنون دو بار پس از بازخوانی، در رای گیری های جداگانه توسط نمایندگان مجلس و سناتورها پذیرفته شده است.

این لایحه که با اعتراضات شدید مخالفان ازدواج همجنس گراها روبرو شده، قرار است روز سه شنبه، سوم اردیبهشت، در پارلمان این کشور تصویب شود. با تصویب این لایحه، ازدواج همجنس گراها در فرانسه آزاد و قانونی خواهد شد و شهرداری ها موظف خواهند شد که مراسم ازدواج همجنس گراها را همانند افراد دیگرجنس گرا برگزار کنند.

حق ازدواج برای همجنس گراها، سی و یکمین برنامۀ اعلام شده از سوی فرانسوا اولاند، رییس جمهوری فرانسه از ۶۰ برنامۀ اعلام شدۀ وی به هنگام مبارزات انتخاباتی وی بود. این قانون، به خودی خود، بحث امکان فرزند خواندگی را نیز مطرح می کند و به این افراد اجازۀ سرپرستی از کودک را نیز می دهد.

مخالفان این قانون می گویند، ازدواج همجنس گراها و امکان فرزندپذیری آنها، بنیان خانواده را در این کشور از بین می برد. فریژید بارژو، که معترضان به قانون “ازدواج برای همه” را رهبری می کند، در حاشیۀ تظاهراتی که به همین منظور و پس از دومین رای مثبت به این لایحه در پاریس برگزار شد، می گوید: “تقریبا شش ماه است که ما داریم اعتراض می کنیم، دیگر باید به این تظاهرات ما عادت کرده باشید. اعتراض ما خشونت آمیز یا علیه همجنس گراها نیست. یک بیان صادقانه و خودجوش توسط افرادی است که نگرانی خود را بیان می کنند و می گویند به ما گوش کنید چرا که اعتراض ما در بارۀ طبیعت و وجود انسان است. فقط هم منظور ما یک همجنس گرا یا دگرجنس گرا نیست. شامل تمام کسانی می شود که قادر به داشتن فرزند هستند. این اصل تمام قوانین و حقوق ما را دربر می گیرد.”

این اعتراض ها علیه ازدواج همجنس گرایان بارها به خشونت گراییده است. به طوری که پلیس برای محافظت از تظاهرکنندگان موافق این طرح برای در امان نگاهداشتن آنها از حملۀ مخالفان، وارد عمل شده و بارها اقدام به دستگیری معترضان کرده است. از زمان آغاز بررسی این لایحه در پارلمان فرانسه نیز، حملات خشونت بار متعددی علیه زوج های همجنس گرا که به مجروح شدن آنها انجامیده، به ثبت رسیده است. گروه های بسیاری از حامیان این قانون، با بهره گیری از شبکه های اجتماعی، اقدام به اطلاع رسانی در مورد این خشونت ها و دعوت به همراهی برای حمایت از این قانون کرده اند.

ژان لوک رومرو، یکی از اعضای حزب سوسیالیست فرانسه و حامی این قانون می گوید: “فکر می کنم این رفتار نشانۀ یک نفرتی است که همیشه وجود داشته است. در هر کشوری، نژاد پرستان و ضد یهودی ها وجود داشته اند اما به خاطر اینکه از آنها زیاد نمی شنیدیم، مخفی بودند. الآن با وجود شبکه های اجتماعی و اطلاع رسانی، مردم می توانند نظراتشان را بیان کنند و به رفتارهای صورت گرفته اعتراض کنند و امکان ناشناس ماندن را هم دارند.”

در مقابل، مسوولان برگزار کنندۀ این تظاهرات، از سلامت این تظاهرات در هر دو طرف می گویند و معتقدند که اعتراض آنها کاملا متمدنانه و بر اصل برادری استوار است.

توگدوآل بروویل، رهبر اتحاد ویتا، یک گروه ضد ازدواج همجنس گراها می گوید: “در هیچ کدام از تظاهرات خشونت دیده نشده، هیچ اتومبیلی به آتش کشیده نشده، شیشه ها شکسته نشده اند و به پلیس هم حمله نشده است. تمام تظاهرات ما در آرامش برگزار شده است. در تمام تظاهرات، معترضان در آرامش و با اصول برادری به دیدار موافقان این طرح رفته اند. در واقع، طرح تظاهرات برای همه برای این بوده است که بین این دو گروه یک دیدار در کمال برادری ایجاد شود و نشان داده شود که از همجنس گراها ترسی نداریم.”

با وجود اظهارات مسوولان این گروههای ضد ازدواج همجنس گراها، اخبار و تصاویر چیز دیگری می گویند. این خشونت ها حتی طی هفته های اخیر و با نزدیک شدن تصویب نهایی این لایحه، بر شدت آن نیز افزوده می شد. یکی از حامیان این طرح می گوید: “فاشیست ها بیش از پیش در خیابان ها دیده می شوند. در مقابل، ما را به آرامش فرا می خوانند. هر بار که جمع می شوند به بهانۀ دفاع از کودکان، شعار خانواده، وطن و کار را سر می دهند. این شعارها شما را به یاد کسی نمی اندازد؟ { دوران مارشال پتن و حکومت ویشی} ما نمی خواهیم به آن دوران بازگردیم.”

با قانونی شدن ازدواج برای همجنس گراها، امکان پذیرفتن فرزند خوانده از سوی زوج های همجنس گرا هم فراهم می شود و فرانسه به جمع چهارده کشوری می پیوندد که ازدواج همجنس گراها را آزاد اعلام کرده اند. در حال حاضر نزدیک به ۱۰۰ هزار زوج همجنس گرا در فرانسه وجود دارد که تقریبا ۶ درصد از تعداد زوج های فرانسه را شامل می شود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

قوانین عجیب فرانسه؛ از ممنوعیت برهنگی در خانه تا مخالفت والدین با ازدواج فرزندان

تنها راهی که دشمنان ناپلئون می‌توانستند او را شکست دهند چه بود؟

آثار هنرمندان گمنام و سرشناس ایرانی در نمایشگاه «بنیاد فرح پهلوی» در پاریس