Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

" گفتگو میان حزب حاکم و احزاب مخالف در ونزوئلا ضروری است"

" گفتگو میان حزب حاکم و احزاب مخالف در ونزوئلا ضروری است"
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

با انتخابات روز یکشنبه در ونزوئلا، سرنوشت ریاست جمهوری در این کشور مشخص شد. نیکولاس مادورو، معاون هوگو چاوز در زمان حیات وی، با بیش از ۵۰ درصد آرا، به عنوان جانشین هوگ چاوز برگزیده شد. انریکه کاپریلس، نامزد ائتلاف دموکرات برای این انتخابات، تنها ۱.۵ درصد از رقیب خود کمتر رای آورد. این در حالی بود که نظرسنجی ها از یک پیروزی با فاصلۀ بسیار برای نیکولاس مادور خبر می دادند. ناظران می گویند این انتخابات نشانه ای از دو دستگی عمیق و عدم اطمینان به آیندۀ کشور است. در این باره، گفتگویی با ریکاردو ریوس، مدرس تحلیل سیاسی از دانشگاه کاراکاس انجام داده ایم:

خبرنگار یورونیوز: یک و نیم درصد رایی که اختلاف بین دو کاندیدا بوده است، برابر با ۲۳۴ هزار و ۹۳۵ رای می شود. با وجود اینکه ۸۰ درصد از ۱۹ میلیون نفر دارای حق رای به پای صندوق های رای رفته اند. به نظر شما این میزان اختلاف، به نیکولاس مادورو مشروعیت لازم را برای ریاست جمهوری می دهد؟

ریکاردو ریوس: “نتیجۀ این انتخابات همه را متعجب کرد. آرای دو کاندیدا خیلی به هم نزدیک است. این آرا نسبت به اکتبر ۲۰۱۲ برای کاندیدای مخالف، بیش از ۶۴۰ هزار رای، افزایش نشان می دهد. تا اینجا و در تمام انتخابات در ونزوئلا این همه نزدیکی میان کاندیدای سوسیالیست و مخالف وجود نداشته است. فرهنگ انتخابات در این کشور، خیلی طولانی و منحصر بفرد است. این انتخابات، کشور را بر سر یک چهارراه قرار می دهد. این دو جبهه باید با هم گفتگو کنند. گفتگو میان حزب حاکم و مخالفان ضروری است. چرا که در مقابل دو نیروی هم سطح، راه دیگری وجود ندارد. اگر این دو جبهۀ مخالف و حاکم که بسیار در آرا به هم نزدیک بودند، به گفتگو ننشینند، یکی از ثروت های این کشور که آرامش نسبی میان دو جبهه است، ممکن است از بین برود.”

خبرنگار یورونیوز: اما انریکه کاپریلس، نامزد مخالفان، بلافاصله بعد از اعلام نتایج، به آن اعتراض کرد و خواهان بازشماری آرا شد. آیا امکان اینکه دادگاه برای رسیدگی به این ادعا وارد ماجرا بشود و تصمیم به بازشماری آرا بگیرد، ممکن است؟

ریکاردو ریوس: “در برخی از رای گیری ها، این مساله اتفاق افتاده بود. بازبینی آرا به سادگی امکان پذیر است. آرا موجود است و امکانات بازشماری آرا هم به صورت ماشینی و هم به صورت انسانی وجود دارد. این مساله مرا نگران نمی کند. فکر می کنم اگر آرا دستکاری شده اند، باید اصلاح شوند. در واقع، عدم شمارش دقیق آرا می تواند به بازشماری آن در هر شرایطی بیانجامد. این شمارش آرا را نمی توان به هر کسی سپرد، بلکه باید توسط مراجع ذیصلاح صورت گیرد.”

خبرنگار یورونیوز: فکر می کنید که کمیسیون ملی انتخابات، وجود تقلب انتخاباتی و یا اشتباه در شمارش آرا را قبول خواهد کرد؟

ریکاردو ریوس: “بله، قبلا هم برای این کمیسیون چنین مواردی پیش آمده بود. مسالۀ اصلی اجرای قوانین نوشته شده در قانون اساسی و تضمین سلامت نتایج انتخابات است. بازبینی روند انتخابات و شمارش دوبارۀ آرا در صورت نیاز، یک جریان معمولی است که هر دو نامزد آن را بر اساس قانون انتخابات قبول دارند. نامزد بازنده، این درخواست را کرده و آنکس هم که به بعنوان رییس جمهوری انتخاب شده، آن را پذیرفته است. شاید اگر روند انتخابات در ونزوئلا را نشناسیم، کمی عجیب به نظر برسد اما در این کشور، بازشماری آرا و بازبینی انتخابات ناآشنا نیست.”

خبرنگار یورونیوز: این انتخابات برخی واقعیت ها را نشان داد. انریکه کاپریلس توانست تعداد زیادی از رای دهندگان را دور خود جمع کند. نزدیک به ۷۰۰ رای نسبت به انتخابات اکتبر بیشتر به دست آورد. آیا او می تواند به ریاست جمهوری ونزوئلا در آینده دست یابد؟

ریکاردو ریوس: “ امکان آن وجود دارد. ما در مقابل نتایجی بسیار نزدیک به هم قرار داریم و برای سلامت سیاسی این کشور، فکر می کنم بهتر است شبهات رفع شوند. مکانیزم انتخابات، قانونی، نهادین و ساده است. در انتخابات اکتبر ۲۰۱۲، کاپریلس بعد از آنکه نتیجۀ انتخابات را به هوگو چاوز واگذار کرد، این شکست را پذیرفت. اینبار، به خاطر مداخلات و اتفاقاتی که در برخی از حوزه های رای گیری افتاده، روند رای دادن با مشکلاتی در این حوزه ها روبرو شد. مثلا یکی از مواردی که مطرح می شود، عدم بی طرفی نیروهای ارتش در برخی از حوزه های رای گیری است که می تواند نتیجۀ آرا را تحت تاثیر قرار دهد.”

خبرنگار یورونیوز: مبارزات انتخاباتی و نتیجۀ اعلام شده، نشان می دهد که مردم ونزوئلا دو دسته شده اند. آینده را با این شرایط جدید چطور می بینید؟ آیا یک آشتی، ضروری به نظر می رسد؟

ریکاردو ریوس: “این مصالحه اجتناب ناپذیر است. مبارزات انتخاباتی این دو نامزد، چیزهای زیادی به ما نشان داد. یکی از آنها، این بود که مردم ونزوئلا ممکن است که احساسات سیاسی زیادی داشته باشند اما اینطور نیست که نتوانند با یکدیگر آشتی کنند. برخورد میان آنها وجود نداشت. قبلا ندیده بود که در کمتر از ۷ ماه، ۶۴۰ رای به نفع یک کاندیدای مخالف افزایش یابد. جالب این است که تعداد رای دهندگان نسبت به اکتبر ۲۰۱۲، افزایش نداشته است. همان تعدادی که در آن موقع، هوگو چاوز را به ریاست جمهوری انتخاب کردند، در این رای گیری شرکت کردند. این نشان می دهد که تعدا قابل توجهی از رای دهندگانی که در آنموقع چاوز را حمایت کردند، عقیده اشان را تغییر داده اند و از کاندیدای مخالف حمایت کرده اند. این تعداد افراد، رهبری مادورو را به رسمیت نمی شناسند. با اینحال، درست است که شکافی در جامعه رخ داده اما امکان آشتی وجود دارد.”

خبرنگار یورونیوز: آقای ریکاردو ریوس، از اینکه در این گفتگو شرکت کردید، سپاسگزارم.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آمریکا در حمایت از اپوزیسیون دولت مادورو تحریم‌های نفتی ونزوئلا را تمدید می‌کند

مادورو در واکنش به انتقال هواپیمای ونزوئلا به آمریکا: راهزن دیوانه هواپیمای ما را دزدید

خبر خوش برای مردم ونزوئلا؛ نرخ تورم به ۱۹۳ درصد رسید