Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

انتخاب پاپ جدید در سایۀ انتقادات از مدیریت کلیسای واتیکان

انتخاب پاپ جدید در سایۀ انتقادات از مدیریت کلیسای واتیکان
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

کاردینال های گرد آمده در واتیکان، هنوز در مورد تاریخ دقیق برگزاری مجمع انتخاب پاپ به توافق نرسیده اند. این در حالیست که مسایل دیگری از جمله نحوۀ عمل کلیسای واتیکان در مورد برخی از معضلاتی که با آن دست به گریبان است، به جلسات مقدماتی انتخاب پاپ نیز راه یافته است.

کاردینال های آمریکایی که برای حضور در مجمع کاردینال ها به واتیکان آمده اند، در کنفرانس های خبری دائما به مخفی نگهداشتن اخبار اعتراض می کنند.

دانیال نیکولاس دیناردو، اسقف اعظم آمریکا می گوید:“بدیهی است که بخواهیم در جریان اخبار و مسائل مرتبط با نحوۀ مدیریت کلیسا و امور مربوط به واتیکان قرار بگیریم. باید در این مورد بحث شود و اینکه چه کار باید کرد. این امر ممکن است تا جاییکه کاردینال ها از لحاظ زمانی لازم بدانند، طول بکشد.”

یکی از معضلاتی که مورد انتقاد این کاردینال هاست، پروندۀ واتیلیکس است. چندی پیش، مطبوعات ایتالیا خبر از رابطۀ مالی برخی از کاردینال های واتیکان با موسسات تجاری دادند. کاردینال های آمریکایی پس از افشای این اخبار، در نامه ای به پاپ مستعفی، سفیر واتیکان در آمریکا را به تلاش برای دور نگهداشتن کاردینال های آمریکایی از این جریان و ندادن اطلاعات لازم متهم کردند. پاپ بندیکت شانزدهم پیش از استعفای خود، تصمیم گیری در بارۀ پروندۀ واتیلیکس را از جمله اختیارات پاپ آینده دانست.

کاردینال های غیراروپایی گرد آمده در واتیکان با وجود داشتن اکثریت، همچنین خواهان پایان دادن به تمامیت خواهی کاردینال های ایتالیایی واتیکان هستند.

مجمع کاردینال ها از ۱۱۵عضو دارای شرایط رای دهی تشکیل شده که از این تعداد، ۵۹ نفر اهل اروپا هستند. در این شرایط، نارضایتی کاردینال های غیراروپایی می تواند رای مجمع برای انتخاب پاپ را تحت تاثیر قرار دهد. پاپ با دو سوم رای کاردینال های مجمع یعنی ۷۷ نظر مثبت انتخاب می شود. عملکرد واتیکان در مورد مسایل مورد اننقاد کاردینال های غیر ایتالیایی از جمله واتیلیکس و آزار جنسی کودکان توسط کشیش ها می تواند در این رای گیری نقش مهمی بازی کند.

همایش مقدماتی کاردینال ها از روز دوشنبه، چهارم مارس آغاز شده است. آنها حداکثر پانزده تا بیست روز پس از کناره گیری پاپ مهلت دارند پاپ جدید را انتخاب کنند. پاپ بندیکت شانزدهم در روز بیست وهشتم فوریه، رهبری کلیسای واتیکان را ترک کرد.

گفتگو با فابیو زاواتارو، کارشناس مسایل واتیکان
“کاردینال ها می خواهند کلیسا شفاف عمل کند”

فابیو زاواتارو، خبرنگار حوزۀ واتیکان است. وی سالها خبرنگار روزنامۀ “لاوونیر“، تنها روزنامۀ کاتولیک ایتالیا بود. فابیو زاواتارو سپس به عنوان خبرنگار شبکۀ تلویزیونی “رای“، تمام سفرهای پاپ از سا 1983 را پوشش داد. وی در جریان بیماری پاپ ژان پل دوم و انتخاب پاپ بندیکت شانزدهم یکی از معدود روزنامه نگارانی بود که با واتیکان در ارتباط بود.

یورونیوز: نظر شما در مورد انتقادهای تعدادی از کاردینال های حاضر در واتیکان چیست؟ آیا این این بخش از کاردینال های معترض به یک وزنۀ قابل توجه در انتخاب پاپ آینده تبدیل شده اند؟

فابیو زاواتارو: من فکر می کنم که کاردینال ها بیشتر به دنبال فهمیدن اصل قضیه اند و هدفشان پیدا کردن یک توافق در مورد موضوعات مورد بحث کنونی است. آنها می خواهند بدانند کلیسا و پاپ آینده چه مباحثی را بررسی و چگونه سعی در حل این مشکلات خواهند کرد. من فکر می کنم آنها قصد دارند در مورد اصل این معضلات را بفهمند و پس از اینکه پاسخ کافی در مورد این سوالات یافتند، می توانند راه حل آن را نیز پیدا کنند.

یورونیوز: چالش های پیش روی کلیسا زیاد است. چطور با این شرایط، کلیسا راه خود را پیش خواهد برد؟

فابیو زاواتارو: امروز ما به پاپی احتیاج داریم که خصوصیت رهبری خاص کارل وویتولا و روشنفکری بندیکت شانزدهم را در خود یکجا داشته باشد. یک پاپی که هم بتواند در میان مردم حاضر باشد و هم توانایی زنده کردن دوباره ارزش هایی که به آنها بی توجهی شده را داشته باشد. وقتی که پاپ بندیکت شانزدهم سخنان خودش را در مورد احیای کلیسا و ترویج آن مطرح کرد، به این دلیل بود که در واقع فاصله ای بین پیروان و کلیسا به ویژه در قاره اروپا اتفاق افتاده و باید این فاصله از بین برود. فکر می کنم که در این همایش های مقدماتی و عمومی که کاردینال ها برگزار می کنند، در این باره هم بحث خواهد شد.

یوزونیوز: پاپ در ماه نوامبر گذشته چند نفر را به مقام کاردینالی انتصاب کرد. هیچکدام از آنها* ایتالیایی نبودند. بین آنها، کاردینال جان اونایکان هم بود که اکنون یکی از شانس های رسیدن به مقام پاپ است. به نظر شما در این انتخاب ها پیامی نهفته بود؟*

فابیو زاواتارو: قطعا یک علامت بود. پیامی از یک کلیسا برای گشایش بیشتر به سوی جهان که پیش تر، پاپ پل ششم هم به آن توصیه کرده بود. دوست دارم اینجا به موضوعی اشاره کنم. پاپ ژان بیست و سوم شورای کلیسای وقت خود را بازگشایی کرد کاملا این شورا در دیوارهای محصور کلیسا کارش را به پایان رساند. پاپ پل ششم اما مراسم عشای ربانی شورای خود را در میدان سن پی یر انجام داد. فکر می کنم نشانۀ خوبی است که یک کاردینال آفریقایی به مقام پاپی برسد.کاردینال اوناکیکان، اسقف اعظم نیجریاست و می دانیم که شرایط مسیحیان در آن کشور نامطلوب است. بندیکت شانزدهم حتما می خواسته پیامی قوی به تمام کلیساها و پیروان آن بدهد.

یورونیوز: کسی را منتخب می دانید؟

فابیو زاواتارو: به چند نفر فکر می کنم. چند کاردینال متعلق به مرکز اروپا هستند که در لیست برگزیده های من قرار دارند. شونبورن و ارده از جمله این کاردینال ها هستند. کاردینالی از آمریکای لاتین به نام شرر و “نوربرتو ریورا کاررا” هم به نظر من شانس خوبی دارد. نمی توانم. نام کاردینال های ایتالیایی در صدر لیست قرار دهم اما کاردینال “اسکولا” یا “راواسی” از جمله کسانی هستند که نمی توان آنها را نادیده گرفت.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

واتیکان برای آمرزش گناهان کاتولیک‌ها دستورالعمل منتشر کرد

واتیکان بر ممنوعیت فراماسون‌ شدن کاتولیک‌ها تاکید کرد

کشف کهن‌ترین قطعه پاپیروس حاوی روایت کودکی عیسی مسیح