Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

ماراتن انتخاب پاپ آغاز شد

ماراتن انتخاب پاپ آغاز شد
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

پاپ بندیک شانزدهم، روز بیست و هشتم فوریه استعفا داد و حالا دیگر کلیسای سنت جوزف در واتیکان رهبری ندارد. این نخستین باریست که یک پاپ از مقام رهبری کاتولیک های جهان استعفا می دهد و همین امر روند انتخاب جانشین وی را تحت الشعاع قرار داده است.

کارشناسان امور واتیکان معتقدند که در روزهای آینده، گفتگوها برای انتخاب پاپ جدید در یک جبهه با دو نیروی مخالف ادامه خواهد یافت. جایی که پیروان پاپ بندیک دوم موسوم به “راتزینگری ها” و حامیان پاپ ژان پل دوم که از آنها به نام “وایتایلیایی ها” نام می برند، دو بازیگر اصلی انتخاب رهبر جدید برای واتیکان خواهند بود.

بیش از 115 کاردینال که کمتر از هشتاد سال سن دارند، از سراسر جهان در واتیکان گردهم آمده اند و روز دوشنه، چهارم مارس نخستین جلسه از سری جلسات مقدماتی پیش از آغاز به کار مجمع کاردینال ها برای انتخاب پاپ را برگزار می کنند.

آنجلو اسکولای ایتالیایی، مارک اولت کانادایی، اودیلو شرر از برزیل، یتیر تورکسون از غنا و تیموتی دولان آمریکایی، پنج کاردنیالی هستند که به گفتۀ منابع نزدیک به واتیکان، یکی از آنها ممکن است به عنوان پاپ جدید انتخاب شود.

واتیکان روزهای خوبی نمی گذراند. رسوایی های مالی و اخلاقی کشیش ها و به ویژه جریان موسوم به “واتیلیکس” نیز در این میان بر دشواری های کاردینال ها در انتخاب پاپ افزوده است.

افشای اسنادی در رابطه با فساد مالی برخی از کشیش های ایتالیایی واتیکان در مطبوعات که به “واتیلیکس” مشهور شده، می تواند موقعیت کاندیدای ایتالیایی را تحت تاثیر قرار دهد. از سوی دیگر، گفتگوها و مذاکرات کاردینال های گرد آمده در واتیکان همچنین می تواند فرصت خوبی برای اصلاحات در مورد مباحثی نظیر مرگ و زندگی، خانواده و بهداشت باشد. ضمن آنکه دربارۀ رسوایی مالی و جنسی برخی از کشیشان که برکلیسا سایه انداخته نیز تصمیم گرفته شود.

شاید به همین دلیل بود که پاپ بندیکت شانزدهم با آگاهی از مشکلاتی که در انتظار جانشین خود است، در آخرین موعظه در مقابل کاردینال ها، پیشاپیش حمایت همه جانبۀ خود را از پاپ آینده اعلام کرد.

هنوز تاریخ دقیق مجمع کاردینال ها مشخص نشده اما گفته می شود ممکن است روز دهم مارس، برابر با بیستم اسفند، 115 کاردینال گردآمده در واتیکان، پاپ جدید را انتخاب کنند.

کاردینال تورین: امیدوارم تا پیش از عید پاک، پاپ انتخاب شود

*کاردینال سورینو پولتو، اسقف اعظم تورین، مسن ترین فرد حاضر در مجمع کاردینال های واتیکان است. وی که هشتاد سال دارد، در سال 2005 نیز عضو مجمع کاردینال هایی بود که پاپ بندیکت شانزدهم را انتخاب کردند. گفتگویی را در مورد موضوع استعفای پاپ با وی انجام داده ایم که می بینید.

یورونیوز: زمانی تاریخی و منحصر بفرد و حساس را می گذرانیم. در آستانۀ آخرین دیدار با پاپ و در این روزها چه حسی دارید؟*

کاردینال سورینو پولتو: این روزها را با احترامی بی اندازه و تحسین پاپ می گذرانم. این اقدام شجاعت آمیز همراه با فروتنی او نشاندهنده عشق و ارادت وی به کلیسای کاتولیک و مسیح است. در موعظۀ عمومی، پاپ بندیکت شانزدهم به این موضوع اشاره و تکرار کرد که بسیار در این مورد فکر کرده و با دعای زیاد و با آرامش درونی این تصمیم را گرفته و پیش از آنکه خود را در نظر بگیرد، کلیسا و مسیح را در اولویت قرار داده است.

یورونیوز:در طول چند روز آینده، مجمع کاردینال ها باید موضوعات حساسی را مورد بحث قرار دهد. موضوعاتی از قبیل سواستفاده جنسی از کودکان توسط کشیش ها، وضعیت مالی پرابهام، گزارش موسوم به واتیلیکس در رابطه با فساد مالی برخی از کشیش های ایتالیایی. آیا این موضوعات انتخاب پاپ آینده را پیچیده می کند؟

کاردینال سورینو پولتو: فکر نمی کنم. کار ما این است که بهترین فرد را انتخاب کنیم. از خدا هم می خواهیم که ما را در این انتخاب کمک کند و کسی را که خودش قبلا انتخاب کرده به ما الهام کند. روی این موضوعات هم کمی افراط شده است. نمی خواهم وجود این معضلات را تکذیب کنم. حتی خود پاپ هم در این باره عذرخواهی کرد. او دقیقا گفت که این مسائل شرم آور است و خود وی هم خیلی در مورد این مساله واتیلیکس و اسناد فاش شده رنج برد. این قضایا به نوعی به سرشت آدمی مربوط است. حتی در مکان هایی مثل کلیسا هم کسانی یافت می شوند که نقاط ضعف زیادی دارند. نمی توان کار این افراد را به همه تعمیم داد. برای انتخاب بهترین فرد برای مقام پاپ جدید مقامات معنوی و مذهبی را نیز انجام می دهیم تا فرد مورد نظر و منتخب خدا مشخص شود. خود من هنوز هیچ گزینه ای در مورد فردی که منتخب خواهد شد، ندارم. کسی که خدا به ما معرفی خواهد کرد باید با ایمان و اعتقاد و توانایی های فرهنگی و مذهبی که دارد بتواند راه پاپ ژان پل دوم و پاپ بندیکت شانزدهم را ادامه دهد.

بورونیوز: آیا ممکن است به خاطر هم نظر نبودن کاردینال های مجمع، این انتخاب زمان بیشتری طول بکشد؟

کاردینال سورینو پولتو: اختلاف عقیده کاردینال های عضو مجمع انتخاب پاپ، تصورات و تخیلات روزنامه نگاران است. بلافاصله بعد از اعلام استعفای پاپ در روز دوازدهم فوریه، روزنامه های ایتالیایی شروع به انتشار مطالبی در مورد کاردینال هایی کردند که به عقیده آنها پاپ منتخب هستند.

در کمتر از چند ساعت همایش کاردینال ها و روزهای طولانی تفکر و بحث آغاز می شود؟ چه تصوری برای کلیسای آینده دارید؟

کاردینال سورینو پولتو: کلیسای مورد تصور من، در حال حاضر هم وجود دارد و کلیسایی است که بر تعلیمات انجیل منطبق است. پاپ مستعفی هم که البته همیشه یاد او در دلهای ما خواهد ماند، اینسال را سال ایمان معرفی کرد و شورایی در مورد تعلمیات انجیلی تشکیل داد. سال گذشته هم از یادآوری مسوولیتی که همگی در مقابل تعلیمات انجیل داریم و باید مانع تضعیف ایمان در پیروان شویم کوتاهی نشد. به ویژه درجایی مثل اروپا که سنت و تاریخ کاتولیک سابقه ای بسیار طولانی و قدیمی دارد.

*یورونیوز: چه پیامی برای پاپ کنونی و په آرزویی برای پاپ جدید دارید؟ *

کاردینال سورینو پولتو: احترام، ارادت، محبت بسیار و قدردانی وافر احساساتی است که نسبت به پاپ بندیکت شانزدهم دارم. برای پاپ جدید هم آرزو می کنم که همیشه در پناه و لطف عیسی مسیح و خدا باشد و از حمایت همه ما برخوردار شود.

یورونیوز: آیا عید پاک امسال، کلیسای کاتولیک پاپ جدید خود را خواهد شناخت؟

کاردینال سورینو پولتو: هنوز یکماه تا عید پاک وقت داریم. امیدوارم که مجمع کاردینال ها بیش تر از یکماه طول نکشد. طولانی شدن زمان این مجمع مشکل ساز خواهد بود. امیدوارم که تا آنزمان پاپ جدید را انتخاب کنیم.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تصاویری از واتیکان؛ وداع با پاپ بندیکت شانزدهم

بندیکت شانزدهم، نخستین پاپی که در ۶۰۰ سال گذشته استعفا داد، در ۹۵ سالگی درگذشت

پاپ سابق به کوتاهی در برخورد با آزار جنسی کودکان متهم شد