Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

با انتشار واتیلیکس تنها اطلاع رسانی کردم

با انتشار واتیلیکس تنها اطلاع رسانی کردم
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

ok

روزی تاریخی در واتیکان. کاتولیکهای زیادی امروز با رهبرشان در واتیکان خداحافظی کردند. بندیکت شانزدهم خواستار انتخاب پاپی مقتدر شده است تا با مشکلات کلیسا مقابله کند. هیچگاه احساس تنهایی نکردم. این سخنان خداحافظی پاپ درمیان انبوه نمازگراران در آخرین سخنرانی اش در واتیکان است. اولین بار پس از 6 قرن پاپ از کارش کناره گیری می کند. او با صداقت و انسان دوستی از کارش کنار می رود.

پاپ: “در این روزهای آخر حس کردم که توانم کمتر از قبل شده است. امیدوارم در این شرایط تصمیم درستی گرفته باشم. نه برای خودم بلکه برای آینده بهتر کلیسا. “

پیغامی که از سوی هواداران بدرستی دریافت شد اما بسیاری را هم دچار افسوس و تردید نسبت به آینده کرد.

یکی از هواداران می گوید او مقامش را ترک کرد چرا که خواست صندلی را خالی کند که برایش بسیار سنگین بود. به نظرم پاپ می خواست حرکتی کند برای تغییر و اصلاح کلیسا.

او همواره سعی کرد تا از طریق انجیل راهی برای حل مشکلات امروز جهان بیابد.
او می گوید: “ نیمه راه کلیسا را رفته ام. هم روزهای خوبی دیدم و هم مشکلات فراوان. خودم را چون سن پی یر یافتم. امیدوارم خداوند روزهای آفتابی بیشتری به ما اهدا کند. اما زمانهایی دیدم که کلیسا گرفتار توفان و بادهای شدید شد. انگار خدا به خواب رفته بود. همیشه می دانستم که خداوند صاحب اصلی کلیساست و نه من و نه هیچ کس دیگر.

امروز کلیسا را ترک نمی کنم. کلیسا همیشه زنده است .” این آخرین سخنان بندیکت شانزدهم در مقام رهبر کاتولیکهای جهان بود.

یکی از هواداران می گوید: “ تجربه بزرگی بود. پدر معنویمان با قلبی گشاده با ما حرف زد و این مساله ارزش زیادی برای همه ما دارد. “

جیان لوییجی نوتزی روزنامه نگاری است که موضوع

واتیلیکس را در کتابش، کاغذهای پنهان پاپ، بیان کرد افشاگری او شاید یکی از اصلی ترین دلایل استعفای پاپ مدتی پس از انتشار کتابش بود. آیا خود را در این قضیه مسئول می دانید؟

به هیچ وجه، من تنها به وظیفه اطلاع رسانی خود عمل کردم. و بدانید تازه امروز است که بسیاری پس از استعفای پاپ توجه شان به این کتاب دوچندان شده است و اسناد منتشر شده را با دقت مرور می کنند.

یورونیوز
دو شخصیت مهم در کاوشهای شما جلب توجه می کنند ، پائولو گابریل، پیشکار پاپ و کسی که اسناد خصوصی را برای شما فرستاد و اتوره گوتی تدسکی، چه چیزی باعث شد که این دو نفر به این گونه واکنش داشته باشند؟

پائولو گابریل یک مسیحی و کاتولیک معتقد است
او می دانست و می شناخت و فهمیده بود که معضلات واتیکان کجاست، حالا صحبت از آتش گرفتن خودروی او و خودکشی وی می شود.

پائولو گابریل می خواست به سن پی یر کمک کند. او با افشگاریهایش می خواست معضلاتی را روشن کند که کلیسا با آن مواجه است
. در سوی دیگر گوتی تدسکی قرار دارد که رییس یک بانک بود، بانک واتیکان ، او یک روز از خواب بیدار شد وبه منشی خود سه پاکت داد که سه
پرونده در آن بود. و او به منشی اش می گوید اگر مرا کشتند این پاکتها را به افرادی که نامشان در نامه ها آمده برسان.

یورونیوز

استعفایی شوکه کننده، و اخراج کاردینال که متهم به رسوایی جنسی است. آیا پاپ می خواست کناره گیری اش اثر گذار باشد؟

پاپ فردی محافظه کار است. اما نه از نگاه غربی، محافظه کار از دید مسیحیت. او در هر حال در دنیای معاصر دگمهایش را باز پیدا می کند. کاردینالی که متهم به رسوایی است چاره ای جز اخراج ش نیست او در مورد کشیشهایی که متهم به آزار جنسی هستند می گوید که آنها قربانی سرنوشت الهی خواهند شد تنها باید قربانیان را راضی کرد . او پاستوری انقلابی است، پیام او به پاپ جدید اینست که هرگز نباید
پاپی انتخاب کنید که لزوما رسانه ای باشد مثل پاپی سیاه پوستو یا برزیلی یا فیلیپینی، بعد بسیاری خواهند گفت خوب پاپی انتخاب شد که سیاه پوست است و این در تاریخ واتیکان بی سابقه است . .

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

انقلاب در واتیکان؛ پاپ فرانسیس اجازه داد برای زوج‌های همجنس مراسم مذهبی برگزار شود

«پیامبر دروغینِ» آرژانتینی در برابر پاپ قد علم کرد

پرونده اذیت و آزار جنسی کودکان توسط مایکل جکسون بار دیگر به جریان می‌افتد