تاثیر استعفای پاپ بر آینده کلیسای کاتولیک

تاثیر استعفای پاپ بر آینده کلیسای کاتولیک
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

استعفای پاپ چگونه موجب تغییر در کلیسا خواهد شد؟ این تصمیم چه تاثیری بر آینده کلیسا و جامعه کاتولیک خواهد گذاشت؟ تفسیر کردن رویدادهای جاری کار آسانی نیست ولی تلاش می کنیم در گفتگوی با آدریانو پراسپری استاد تاریخ و کارشناس مسائل مربوط به واتیکان و کاتولیسیسم از زاویه تاریخی ماجرا را بررسی کنیم.

آدریانو پراسپری: « پاپ یک حاکم مطلق است که قدرتش را از خداوند می گیرد. بنابراین زمانیکه که از قدرت کنار می کشد نباید تایید تصمیمش را از مقامات زمینی بخواهد. در مورد تاثیرات این اقدام او در آینده طبیعتا ما پیغمبر نیستیم ولی تنها چیزی که می توانیم بگوییم این است که تاثیر شدیدی خواهد گذاشت که بیش از آنکه در راستای تضعیف نقش پاپ باشد در راستای تقویت نقش اوست.»

یورونیوز: « برخی استعفای پاپ را به مثابه بحران در مقام و عنوان پاپ تفسیر می کنند که به شکل یک نهاد بی مورد در آمده و از رسوایی های اخیر صدمات زیادی است. نهادی که در حال پیدا کردن راهی برای نجات و بازسازی خود است؟

آدریانو پراسپری :« فرضیه ای که بر مبنای آن این استعفا در پی رسوایی های اخیر صورت گرفته می تواند تحت شرایطی درست باشد. با این حال فکر نمی کنم دلیل استعفا این باشد. به نظرم دلیل آن را بیشتر باید در انتخابی دید که کلیسا امروز با آن روبرو شده است. انتخابی بین پیشنهاد کاردینال مارتینی فقید که خواستار ایجاد شورای جدیدی در واتیکان بود و سال گذشته فوت کرد. او می خواست که سازماندهی کلیسا از پایین و از بدنه آن شکل بگیرد و تلاش داشت در این راه از وفاداران به کلیسا استفاده کند و بین گزینه متفاوت مطرح شده از سوی یوزف راتزینگر در مقام پاپ که قبل از هر چیز یک الهیات دان بود و بیشتر قائل به نقش محوری دستگاه واتیکان و دادن به قدرت هسته مرکزی بود.»

یورونیوز:« به جز مسئله استعفا اهمیت تاریخی این پاپ را در چه موضوعی می دانید؟

آدریانو پراسپری:« نقش او از همان ابتدا به گونه ای رقم خورد که گویا نقش فردی است که محکوم به ادامه دادن در مسیر محافظه کاری است، یک راه محتاطانه و توام با احتیاط و به نوعی ترمیم قدرت رهبری پاپ اما در عین حال او می بایست که توانایی این کار و جهت دادن دوباره به دستگاه واتیکان را می داشت این در حالی بود که سلفش امور روزانه را رها کرده بود و راه مخصوص خودش را که بیشتر تحث تاثیر مشکلات و رسوایی ها بود برگزیده بود. اما راتزینگر در مقام پاپ نتوانست مشکلات را حل کند و به نوعی این مشکلات بودند که انرژی او را گرفتند و از کار انداختندش. مشکل سوء استفاده جنسی از کودکان یک مشکل جهانی بود که البته او در جریان آن بود. راه حلهای پیشنهادی او یک نوع بداهه گویی و واکنش سریع بودند که استقبال خوبی هم از آنها نشد. در این شرایط که انرژی زیادی هم برای مدیریت قدرت مرکزی برای او باقی نمانده به ویژه بعد از این رسوایی های اخیر مالی او به این نتیجه رسید که زمان وارد آوردن شوک فرا رسیده است.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تصاویری از واتیکان؛ وداع با پاپ بندیکت شانزدهم

بندیکت شانزدهم، نخستین پاپی که در ۶۰۰ سال گذشته استعفا داد، در ۹۵ سالگی درگذشت

پاپ سابق به کوتاهی در برخورد با آزار جنسی کودکان متهم شد