بودجه اتحادیه اروپا و سرنوشت سرمایه گذاری های کوچک

بودجه اتحادیه اروپا و سرنوشت سرمایه گذاری های کوچک
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

روزهای پنجشنبه و جمعه سران و مقامات دولت های اروپایی در شورای اروپا دیدار می کنند تا بودجه آینده اتحادیه اروپا که کمی زیر یک هزار میلیارد یورو خواهد بود را تصویب کنند. مبلغی که دویست و پنجاه یورو به ازای هر شهروند اروپا خواهد بود.

مبارزه بین کسانی است که از اختصاص هزینه سنگین به کشاورزی و رقابتی تر شدن اروپا دفاع می کنند، دربرابر آن ها که خیلی ساده خواهان اروپایی کوچکترند. بدیهی است که در دوره بحران باید از بودجه کاسته شود اما در کجا؟

بخشی از بودجه اروپا صرف سرمایه گذاری های کوچک نظیر شرکت فیتورم می شود. شرکت کوچک فرانسوی و متخصص در تصفیه آب فاضلاب با استفاده از گیاه خیزران که در سال 2009 موفق شد یک قرارداد همکاری اقتصادی با اروپا به ارزش سیصد و پنجاه هزار یورو به دست آورد. این قرارداد به آن امکان داد تا شرکای بریتانیایی و آلمانی پیدا کند و پیشرفتی در مقیاس صنعتی داشته باشد.

یک مهندس این شرکت می گوید:
“کلید موفقیت ما این بود که شرکای صنعتی برای کار خود به دست آوریم و این حمایت مالی اروپا بود که به ما کمک کرد تا بتوانیم پروژه ای صنعتی را برپا داریم.”

اما این قبیل برنامه ها که به مهندسان مبتکر اجازه می دهد وارد بازار شوند و حتی دو دهم درصد بودجه اروپا را نیز شامل نمی شود، احتمالا در جریان مذاکرات حذف خواهد شد.

رئیس شورای اروپا بودجه هفت ساله اروپا را نهصد و هفتاد و سه میلیارد یورو پیشنهاد کرده است.

علیرغم آنکه اولویت بندی بودجه باید بر اساس حمایت از رشد اقتصادی باشد، این سرمایه گذاری های کوچک و متوسط و زیر ساخت ها بودند که در اجلاس اخیر سران مشمول بیشترین کاهش ها شدند.

دو سوم بودجه به سیاست های کشاورزی و کمک به رقابتی تر شدن اقتصاد کشورهای فقیر اختصاص یافته است.

به نظر می رسد این طرح بودجه ای است سخاوتمندانه برای بریتانیا که درخواست بیست میلیارد صرفه جویی کرده، اما بقیه کشورها خواهان ریاضتی شدن بیشتر بودجه نیستند.

Multiannual Financial Framework 07-13 / 14-20

EU Multiannual Financial Frameworks

Créé par Tableau

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پهپادهای ایرانی چگونه مسیر انتقال نفت به اروپا را تهدید می‌کنند؟

اتحادیه اروپا شاخه نظامی حماس را تحریم کرد

لایحه‌ سختگیرانه علیه منتقدان دولت روند پیوستن گرجستان به اتحادیه اروپا را به خطر انداخت