Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

جهانی کردن ورزش و پایان دادن به دوپینگ، دو هدف رییس اتحادیه بین المللی دوچرخه سواری

جهانی کردن ورزش و پایان دادن به دوپینگ، دو هدف رییس اتحادیه بین المللی دوچرخه سواری
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

پت مک کواید، رییس اتحادیه بین المللی دوچرخه سواری در روزهای دشواری اداره این نهاد را برعهده داشت. در دوره‌ای که سوءظن‌ها نسبت به تقلب در مسابقات دوچرخه سواری در جریان بود، می‌بایست دوچرخه سواری را به سمت و سوی دیگری هدایت می‌کرد. او به آنهایی که می‌خواستند او را حذف کنند انتقادهایی دارد.

در گفتگویی که خبرنگار یورونیوز با وی در مرکز نظارت اتحادیه بین المللی دوچرخه سواری واقع در سوییس داشته، او به تبعات اقدام آرمسترانگ در حوزه ورزش می‌پردازد.

پت مک کواید: پاسخ به این سوال را که آیا این موضوع به آینده ورزش آسیب می‌رساند یا نه، آینده مشخص می‌کند. البته قطعا ما باید با دردسرهای کارهایی که آرمسترانگ در گذشته انجام داده است روبرو خواهیم بود. ما یک کمیسون مستقل برای بررسی آنچه اتحادیه بین المللی دوچرخه سواری در ارتباط با خطاهای صورت گرفته توسط لانس آرمستراگ انجام داده در نظر گرفته‌ایم. البته اگر موضوعی به این اتحادیه گزارش شده باشد. بعلاوه، به آینده و گذشته نیز نظر داریم. با نگاه به آینده، ما روند مشاوره با گروه‌های ذینفع را آغاز کرده‌ایم. این ارتباط با سهامدارانمان در جریان است و تردیدی ندارم که این روند نتایج مثبتی به باور خواهد آورد. اما همانطور که می‌دانید، نکته اینجاست که در هر جامعه ای تقلب وجود دارد؛ در مذهب، در تجارت در سیاست و همینطور در ورزش. اتحادیه بین المللی دوچرخه سواری از وجود دوپینگ رنج می‌برد و برای حذف آن بطور مستمر تلاش می‌کنیم.

یورونیوز: شما جهانی شدن ورزش را می‌خواهید. در واقع در یک مرحله می‌ خواهید تعداد روزهای آن را در دو مسابقه بزرگ اروپا کاهش دهید. و این حاوی پیامی است که شما آن را منتشر می‌کنید. پول بیشتر، حامیان مالی بیشتر و این یعنی مردم بیشتری از آن استقبال می‌کنند و از اینرو زمینه برای تقلب و دست یافتن به سهم بیشتر آماده است.

پت مک کواید: بدیهی است وقتی در هر ورزشی پول زیادی داشته باشید و فعالیت‌های زیادی که برای آن‌ها باید پول هزینه کنید، تقلب هم خواهید داشت. وظیفه ما کنترل تقلب‌ها و نظارت بر امور است. آنچه ما نیز طی سال‌های اخیر بواسطه گذرنامه بیولوژیکی انجام داده‌ایم. ما باید در وهله نخست یک بانک خون راه بیاندازیم که بتوانیم از طریق آن پاسپورت‌های بیولوژیکی تهیه کنیم. باید سیاست منع همراه داشتن سوزن را در پیش گیریم. اینکه مجاز نباشیم سوزن به درون تیم بیاوریم. به موجب قانونی که از سال ۲۰۱۱ به اجرا درآمده است، ورزشکارانی که به دوپینگ محکوم شده‌اند، اجازه ورود دوباره به دنیای قهرمانی را نخواهند داشت.

یورونیوز: آیا هنوز چنین اتفاقاتی رخ می‌دهد؟

پت مک کواید: نمی توانم بگویم که روی می‌دهد یا نه. اما می‌توانم بگویم که خیلی کمتر از دوره لانس آرمسترانگ روی می‌دهد. تکرار آنچه که او و تیمش انجام می‌دادند امروز دیگر ممکن نیست.

یورونیوز: گفته می‌شود که در دنیای ورزش همیشه در برابر خطا‌ها چشم پوشی می‌شد.

پت مک کواید: کمیسیون مستقل نشان خواهد داد که آیا واقعا در برابر خطایی چشم پوشی یا اغماض شده بود یا نه. من شک ندارم کسی به عمد در برابر خطایی چشم پوشی کرده باشد. مشکل این بود که در سکوت حاکم قادر به شناسایی خطا‌ها نبود. فقط اتحادیه بین المللی دوچرخه سواری نبود که آرمسترانگ و هم تیمی‌هایش را آزمایش کرد. موسسه جهانی مبارزه با دوپینگ، موسسه آمریکایی مبارزه با دوپینگ، موسسه فرانسوی مبارزه با دوپینگو همینطور موسسه ایتالیایی مبارزه با دوپینگ همه آن‌ها را تست کردند و نتیجه آن برای او و هم تیمی‌هایش منفی بود. از این رو می‌توان گفت که سیستم نظارت و کنترل به اندازه کافی قوی نبود و کل سیستم ما را ناامید کرد.

برای رهایی از دوپینگ راهی وجود دارد، اما مساله فرهنگ موضوعی نیست که بتوان به سادگی آن را حل کرد. برای اینکه به تمام جنبه‌ها و ابعاد مربوط به دوچرخه سواری و حواشی آن هم مربوط می‌شود. و باید آن را حل کرد. مساله دیگر قوانینی است که وجود دارد.‌‌ همان طور که می‌دانید سال گذشته قانونی به اجرا در آمد مبنی بر ممنوعیت بازگشت قهرمانانی که دوپینگ کرده‌اند. این قانون نمی‌توانست عطف به ما سبق شود به همین دلیل از سال گذشته اجرای آن آغاز شد تا بتوانیم از شر کسانی که در ورزش به فریب متوسل شده‌اند خلاص شویم.

یورونیوز: موضوع لانس آرمسترانگ، اتحادیه بین المللی دوچرخه سواری را در کانون توجه قرار داده است و نوک انتقادات را به طرف شما هدایت کرده است. آیا این موضوع شما را در معرض خطر قرار می‌دهد؟

پت مک کواید: نه فکر نمی‌کنم. من پیام‌های حمایت آمیز زیادی را از روسای فدراسیون‌ها، گروه‌های ذینفع، هیات مدیره و سه معاونم دریافت کرده‌ام. وقتی در هفته‌های اخیر خبر مربوط به استعفایم را شنیدند، همه آن‌ها با من حرف زدند و گفتند که تحت هیچ شرایطی نباید به استعفا فکر کنم و کارهای زیادی هست که باید انجام دهم.

یورونیوز: اما در ‌‌نهایت این خود شما هستید که تصمیم می‌گیرید استعفا دهید یا بمانید نه کسانی که حامی شما هستند.

پت مک کواید: مسلما این منم که تصمیم می‌گیرم. اما همانطور که اشاره کردم وقتی در سال ۲۰۰۵ بعنوان رییس اتحادیه کارم را شروع کردم دو هدف داشتم. جهانی کردن ورزش و رهایی از شر دوپینگ در ورزش. هنوز به هیچ یک از آن‌ها دست نیافته‌ام اما بر آن هستم تا به آن‌ها دست یابم. از همین رو می‌مانم تا به هدفم برسم.

یورونیوز: بسیاری هستند که می‌خواهند شما بروید؛ کسانی نظیر گرگ لوموند. اما شما مصمم هستید که برای دور سوم هم بمانید؟

پت مک کواید: من مصمم هستم که بمانم. وقتی به گرگ لوموند نگاه می‌کنم می‌بینم که طی ۲۵ سال گذشته کاری برای ورزش نکرده است. او بیرون گود مانده و فقط انتقاد کرده است. اخیرا خوانده‌ام که پول کیماج در یک مصاحبه گفته بود که گروهش نام گرگ لوموند را فقط برای یک شوی تبلیغاتی مطرح کرده است. منظورم این است که هم اکنون زمان پرداختن به کارهای تبلیغاتی نیست بلکه زمان کار کردن با همدیگر است. و نباید سعی کنیم بین مردم دو دستگی ایجاد کنیم. آن‌ها سعی داشتند کسی را به عنوان رئیس موقت معرفی کنند.

یورونیوز: اگر به گذشته بازگردید و یک دقیقه خود را در جاده‌ها مشغول رکاب زدن تصور کنید. آن وقت ببینید چنین رسوایی گسترده‌ای در جریان است. چه حالی می‌شوید؟ از شما می‌خواهم از دید یک ورزشکار پاسخ بدهید و نه یک مدیر.

پت مک کواید: خیلی آزار دهنده خواهد بود و من هم از دست آنهایی که در این موضوع دست داشته‌اند عصبانی خواهم شد. آنهایی که عامل آن بوده‌اند.

یورونیوز: بچه‌هایی که امروزه در تعطیلات آخر هفته برای هواخوری و ورزش بیرون می‌روند قهرمانان آینده است. چطور می‌توانید با وجود این رسوایی‌ها به چشمان آن‌ها نگاه کنید؟

پت مک کواید: البته که اصل آن‌ها هستند. اما باید مراقب باشید که اشتباه نکنید. نباید با موضوع ورزش آماتور‌ها ساده انگارانه برخورد کرد. واقعیت این است که امروزه ورزشکاران آماتور به هر دلیلی به دوپینگ روی می‌آورند و فکر می‌کنم ورزش ورزش است و حرفه‌ای‌ها نیز به اندازه آماتور‌ها عاشق ورزشند.

یورونیوز: آیا ورزشکاران غیر حرفه‌ای هم اهل دوپینگ هستند؟

پت مک کواید: آماتورهایی هستند که قبلا دوپینگ کرده‌اند. جوانان زیر ۲۳ ساله‌ای بودند که دوپینگ کرده بودند و ما هم متوجه شدیم.
دلایل مختلفی برای دوپینگ وجود دارد. مساله تنها پیشگیری و یا آزمایش نیست. بلکه آموزش و محیط مناسب موضوع مهمی است که اتحادیه بین المللی دوچرخه سواری نیز تا حد زیادی در برنامه آموزشی فدراسیون‌ها به آن توجه دارد. اما مساله این است که دوپینگ در تمامی سنین وجود دارد.

یورونیوز: اگر آماتورهای می‌توانند دوپینگ کنند دیگر شما به چه چیزی می‌توانید امید داشته باشید؟

پت مک کواید: این یکی از موضوعهایی است که در مشاوره‌هایمان به آن خواهیم پرداخت. چراکه بیشتر اوقات ممکن است حق با شما باشد. اینکه فدراسیون‌های ملی می‌گویند دوپینگ تنها در سطح حرفه‌ای اتفاق می‌افتد و اینکه این مساله اتحادیه بین المللی دوچرخه سواری است و ما خودمان را درگیر آن نمی‌کنیم. این موضوع باید در بین مشاوران مورد بحث و بررسی قرار گیرد.

یورونیوز: با نگاه به گذشته و طی چهار سال گذشته می‌بینیم که دائما صحبت از مشاوران حقوقی بود، صحبت از دادگاه‌های قضایی، شکایتهای افراد به اتهام هتک حرمت و موضوعاتی از این قبیل. آیا این روند متوقف خواهد شد و موضوعات دیگری در دنیای دوچرخه سواری جایگزین این واژگان خواهند شد؟

پت مک کواید: امیدوارم که بطور قطع متوقف شود. مردم می‌خواهند بدانند که آیا اتحادیه بین المللی دوچرخه سواری وجود دارد و آیا اشتباهاتی رخ داده است. اما تنها راه موجود این است که گروه‌های ذینفع و اتحادیه بین المللی دوچرخه سواری با یکدیگر همکاری داشته باشند. نمی‌توان به جای اتحادیه بین المللی دوچرخه سواری نهاد دیگری نشاند. برخی پیشنهاداتی دارند دور از واقعیت است. بنابراین بهترین راه این است که با اتحادیه بین المللی دوچرخه سواری همکاری شود. می‌دانید که انتقادات به خاطر اشتباهات است اما هنگامی که نیاز به تشویق است تشویق کنید. وقتی نیاز به کمک است کمک کنید. ورزش تنها در صورتی بهبود خواهد یافت که همه با یکدیگر همکاری کنند و فکر می‌کنم این روند در حال تحقق است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

زنی که ورزشکاری را به ظن ارتباط با دوست پسرش به قتل رساند «از طریق استراوا او را ردیابی کرده بود»

میلان برای کاهش تصادف دوچرخه‌سواران، کامیون‌ها را مجبور به نصب حسگرهای نقطه کور می‌کند

«ژیمناستیک بوسه»؛ فلسفه ورزش مربی ۸۷ ساله دانمارکی