Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

برندگان و بازندگان آتش بس غزه

برندگان و بازندگان آتش بس غزه
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

در حالی که دود و غبار ناشی از حملات و درگیری‌ها هنوز در نواره غزه فرو ننشسته هر دو طرف درگیر در حال چرخش مثبتی در راستای برقراری آتش بس هستند.
به رغم آسیبهای سنگین وارد شده به مردم غزه و خسارت‌ها به زیرساخت‌ها، حماس ضمن اعلام اینکه خواسته‌هایش برآورده خواهد شد، شب گذشته را جشن گرفت.

امضای قرارداد آتش بس با اسرائیل، حماس را که در جستجوی مشروعیت بین المللی است تاحدی به هدفش نزدیک می‌سازد.

خالد مشعل، رهبر حماس در جریان سخنرانی‌اش در قاهره گفت که اسرائیل شکست سنگینی را متحمل شد. او همچنین افزود که اسرائیل پس از حمله خائنانه خود، وادار به تسلم شد.

اوری آونری، نویسنده اسرائیلی و بنیانگذار جنبش صلح طلب «گوش شالوم» در گفتگو با خبرنگار یورونیوز خاطرنشان کرد که قرارداد آتش بس اعتبار حماس را نزد کشورهای عربی افزایش خواهد داد. او گفت: «حماس از سوی جامعه بین المللی و دنیای عرب طرد شده بود. در حالی که هم اکنون روسای دولت‌ها از نوار غزه برای نخستین بار دیدار می‌کنند. در حال حاضر حماس به قهرمان جهان عرب تبدیل شده است.»

اسرائیل نیز بر استراتژی و عملیات دفاعی خود تاکید کرد و در حالیکه چهره‌ای فاتح به خود گرفته مدعی است که به هدفش دست یافته است. ایهود باراک، وزیر دفاع اسرائیل می‌گوید به حماس ضربات جدی وارد شده است.

شاید بزرگ‌ترین موفقیت اسرائیل سامانه دفاعی موسوم به گنبد آهنین بود که توانست ۸۴ درصد موشکهای پرتاب شده از سوی غزه را دفع کند.

اما به نظر می‌رسد رهبری اسرائیل یک بار دیگر بین مطالبات سیاسی داخلی و افکار عمومی بین المللی گیر کرده است. در همین زمینه اوری آنوری معتقد است: «اینکه جنگ دو یا سه ماه قبل از انتخابات روی دهد اتفاقی نیست. جنگ پیشین نیز چند هفته مانده به انتخابات رخ داد.»

از این آتش بس چه چیزی عاید سازمان آزادی بخش فلسطین، محمود عباس، و شرکای غربی روند صلح می شود؟ به رقم دیدارهای مهمی که تونی بلر و هیلاری کلینتون با او داشته‌اند، آقای عباس شاهد افزایش اعتبار حماس نزد جهان عرب است.

جدا از نوار غزه، شاید بزرگ‌ترین برنده آتش بس را باید محمد مرسی، رییس جمهوری مصر دانست که توانست به لطف اعتبارش آتش درگیری‌ها را فرونشاند و در قامت بازیگر مهمی در منطقه ظاهر شود.

برنده و بازنده توافقنامه آتش بس حماس و اسرائیل کیست؟

یورونیوز: حسنی العبيدی، کارشناس سیاسی در مسائل اعراب و مدیر مرکز تحقیقات و مطالعات دنیای عرب و مدیترانه در ژنو. با سلام، اسرائیل دیروز و پس از یک هفته رویارویی خونین با طرف فلسطینی، توافقنامه آتش بسی را امضاء کرد. به نظر شما پیروز و بازندۀ این آتش بس کیست؟

حسنی العبيدی: بی تردید حماس، که امروز قدرتمندتر از گذشته بازگشته است هم از نقطه نظر نظامی و هم دیپلماتیک. حماس از ابتداء خود را به عنوان طرف مهم مذاکره تحمیل کرد. طرف دیگر برندۀ توافقنامه آتش بس، دولت محمد مرسی، رئیس جمهوری مصر است که برغم دشواریهای داخلی به دنیا این پیام را داد که مصر هنوز بازیگری اصلی در مناقشه اعراب و اسرائیل است. اما فکر نمی کنم بنیامین نتانیاهو پیروزی ای بدست آورد چرا که به اهدافی که مدتها دنبالش بود دست نیافت. اما بازنده اصلی و بزرگ محمود عباس است که در حاشیه قرار گرفت و خود را از معادله بین حماس و اسرائیل و مصر دورتر کرد.

یورونیوز: درباره آنهایی که می گویند موضع مصر تغییری نکرده و فقط سطح گفتمان تغییر یافته چه می گویید؟

حسنی العبيدی: درست است که موضع سیاسی مصر تغییری نکرده است اما آنچه تازگی داشت دیدار نخست وزیر مصر از غزه بود که در مقایسه با دورۀ حسنی مبارک اتفاق غریبی بود. در عرصه دیپلماسی مرسی به خوبی آگاه است که او توان سیاسی و ظرفیت نظامی درگیری با اسرائیل و آمریکا را ندارد و نه می تواند که داشته باشد. در حال حاضر مصر درگیر مذاکره با نهادهای مالی آمریکایی و بین المللی است.

یورونیوز: فکر می کنید توافق آتش بس می تواند به مذاکره جدی صلح منجر شود؟

حسنی العبيدی: این سوال اساس مناقشه اعراب و اسرائیل را تشکیل می دهد متاسفانه آتش بس به معنای صلح نیست. کشورهای غربی وقتی مصمم به نجات اسرائیل و اگر بتوانیم بگوییم غیرنظامیان غزه می شوند، بنوعی ماهیت مناقشه اعراب و اسرائیل را فراموش می کنند، که طرف سومی نیز هست، مقامات فلسطینی؛ که خواهان راه حلی قانونی از طریق سازمان ملل متحد هستند اما آنان در جلب توجه جوامع بین الملل و آمریکا موفق نبوده اند.

ارزیابی شما از بحران سوریه و تقابل ایران و غرب و برنامه هسته ای این کشور و تاثیرات اینها بر آینده توافقنامه آتش بس چیست؟

حسنی العبيدی: حقیقت این است که ایران اعلام کرده است که بطور مستقیم یا غیر مستقیم مبارزان غزه را از طریق حزب الله لبنان مسلح می کند. این در واقع پیامی است به آمریکا. پیامی که می گوید:“اگر با حماس در مشکلید در صورت حمله به ایران چکار خواهید کرد؟ از این رو هم در بعد جهانی و هم منطقه ای، دمشق و تهران از ناآرامی های غزه سود بردند.

یورونیوز: آقای حسنی العبیدی سپاسگزارم.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

شدیدترین درگیری‌ حماس و گروه‌های مسلح فلسطینی با اسرائیل؛ تانک‌ها به محله‌های پرازدحام جبالیا رسیدند

واشنگتن: احتمالا اسرائیل با سلاح‌های آمریکایی قوانین بین‌المللی بشردوستانه را در غزه نقض کرده است

حماس با پذیرش طرح آتش‌بس: توپ در زمین اسرائیل است؛ نتانیاهو: عملیات نظامی در رفح متوقف نمی‌شود