از"کودک خیابانی" که جایزه صلح کودکان را برد تا"کودک سربازی" که خواننده شد

از"کودک خیابانی" که جایزه صلح کودکان را برد تا"کودک سربازی" که خواننده شد
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

با وجود تلاشهای جهانی و وضع کنوانسیونهای بین المللی در مورد حقوق کودکان، هنوز هم بسیاری از کودکان قربانی سوء استفاده و بدرفتاری هستند یا از آنها غفلت می شود. اما برخی از همین جوانان با استناد به تجارب خود به کودکان دیگر مشاوره می دهند. در این باره با کز والدز و امانوئل جال در مورد زندگی الهام بخششان گفتگو می کنیم و نظرات ماریا ریتا پارسی کارشناس این حوزه را جویا خواهیم شد.

تا حالا به این فکر کردید که مفهوم “تنهایی بزرگ شدن” چیست؟ یا آشغال جمع کردن برای زنده ماندن؟ چند نفر از کودکان خیابانی در کارهای خیرخواهانه شرکت کردند یا جایزه صلح بین المللی برده اند؟ هیچ کس؟ دوباره فکر کنید. ما به دیدار پسری در مانیل می رویم که دقیقا این کار را انجام داده است.

کز والدز وقتی که هنوز دو سال بیشتر نداشت مجبور بود در زباله دانی ها پرسه بزند. جایی در مانیل فیلیپین که هنوز بیش از یک و نیم میلیون کودک در خیابانها زندگی می کنند. مانند بسیاری از آنها “کز” نیز در شرایط بسیار بد سلامتی در میان زباله ها بدنبال غذا و چیزی برای فروش می گشت. او دچار جراحات بسیار شدیدی شد و بعد از اینکه توسط دو مددکار اجتماعی نجات یافت زندگیش کاملا دگرگون شد و از آن موقع او به هزاران کودک مثل خود کمک کرده است.

کز ۱۳ ساله موفق شد امسال جایزه بین المللی صلح کودکان لاهه را، به دلیل فعالیت هایی که در رابطه با حقوق کودکان خیابانی کشورش انجام داده، از دستان دزموند توتو دریافت کند . با این جایزه ۱۳۰۰۰۰ دلاری، ابتکاری برای دفاع از “حقوق کودکان” ، کز می تواند به اهدافش در سراسر دنیا تحقق ببخشد.

از کودکان رنج کشیده و پابرهنه در کوچه پس کوچه های فیلیپین تا کودک سربازان جنوب سودان

جنوب سودان، جایی که به شهادت گزارشهای یونیسف هنوز چیزی در حدود دو هزار کودک سرباز را در خود جای داده است. امانوئل جال با سابقه سربازی در دوران کودکی اش امروز یک خواننده هیپ هاپ شده و بعنوان مشاور حقوق کودکان فعالیت می کند.

سرنوشت باور نکردنی ای که به لطف یک مددکار اجتماعی انگلیسی دگرگون شد و او را از جهنمی که در آن گرفتار بود نجات داد. امانوئل برای اولین بار در سن یازده سالگی به مدرسه رفت.

حالا این “ رپر” معروف، به لطف پول و شهرتی که ترانه هایش برای او به ارمغان آورده، به سفیر آموزش و پرورش در کشورش مبدل شده است.

اما چگونه برخی از کودکان بر مشکلات شخصی خود غلبه می کنند؟ یکی از کاربران اینترنتی ما معتقد است که افراد بسیاری موفقیت در این راه را بیش از آنکه یک مسئله تخصصی به حساب آورند آنرا مرهون یک قدرت الهی یا حتی خوش شانسی می دانند. ببینیم نظر ماریا ریتا پارسی روانشناس در این مورد چیست؟

ماریا ریتا پارسی:” در سراسر دنیا کودکانی هستند که نسبت به تجارب آسیب های عمیق روانی واکنش های متفاوتی دارند. برخی ناامید و بشدت بیمار می شوند. بعضی ها می میرند یا دچار یک افسردگی شدید می شوند و دیگر نمی توانند امور زندگی خود را کنترل کنند. واکنش برخی دیگر توام با تخریب است و شبیه همانهایی می شوند که پیش تر مایه عذابشان شده بودند. اما حیرت آور اینکه بعضی ها و شاید هم خیلی ها هستند که قادرند این مشکل شخصی خود را به یک فرصت تبدیل کنند و از تکرار مشکل جلوگیری کنند. اعتماد من به بچه ها بالاست. مخصوصا وقتی می بینند که حقوقشان رعایت شده و به آنها بعنوان یک فرد نگاه شده است. دوست دارم یک ضرب المثل آفریقایی را اینجا بازگوکنم: برای تربیت شدن یک کودک یک روستا باید بسیج شود. واقعا به کل روستا نیاز است. پدر، مادر، خویشاوندان، همسایه ها و کل مردم محلی. همه و همه… برای اینکه همه افراد می توانند منبعی عمیق در رشد و تربیت کودک باشند.”

http://emmanueljal.com

http://losetowin.net

http://www.gua-africa.org

http://blogs.voanews.com/african-music-treasures/2012/09/18/emmanuel-jal-upbeat-about-peace-despite-police-beating

http://new.thebiggive.org.uk/projects/view/7377

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نقش پهپادهای ایران در منازعات؛ آیا پرنده‌های ایرانی توازن قوا را در جنگ داخلی سودان بر هم می‌زنند؟

دادگاه دو سوئدی مالک یک شرکت نفتی به اتهام همکاری با عمرالبشیر و شبه‌نظامیان سودان آغاز شد

تصاویری از حضور زائران در مکه برای برگزاری مراسم حج