آینده اوکراین پس از انتخابات پارلمانی

آینده اوکراین پس از انتخابات پارلمانی
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

اوکراینی ها انتخابات پارلمانی پر انتظارشان را در تاریخ 28 ماه اکتبر پشت سر گذاشتند، اما وضعیت این کشور پس از این مرحله چگونه خواهد بود؟
این سؤالی است که اکنون در محافل سیاسی اوکراین و غرب مطرح است.

پاول روبرت کووال، سرپرست هیئت ناظران اروپایی در اوکراین می گوید:
“اوکراین درمقایسه با دیگر کشورهای منطقه یعنی کشورهای سابق عضو اتحادیه شوروی، معیارهای دموکراتیکی دارد. رأی دهندگان در انتخابات شرکت می کنند و می توانند انتخاب کنند، اما از طرف دیگر انتخابات اخیردر مقایسه با سالهای 2007 یا 2010 پس روی هایی داشته است.”

علیرغم نارضایتی نسبی ناظران، طرفداران حزب حاکم “مناطق” با رضایت از نتیجه انتخابات به جشن و شادمانی در خیابان ها پرداختند. در حالیکه هواداران حزب “سرزمین پدری“، حزب یولیا تیموشنکو با افسردگی به نتایج نگاه کردند.

به گفته ناظران بین المللی در اوکراین، در انتخابات اخیر بی انضباطی ها و تخلفات بیشتری نسبت به دوره های گذشته دیده شده مثلاً برخی آرا شمرده نشده یا برخی آرا خریداری شده اند.

به هر حال کی یف با آرایش سیاسی جدید دور تازه ای از فعالیت خود را آغاز می کند، فعالیتی که اتحادیه اروپا به آن چشم دوخته است و آینده اوکراین در ارتباط با اتحادیه اروپا نیز به آن بستگی دارد.

سرجیو کانتونه، خبرنگار یورو نیوز مصاحبه ای با یک تحلیلگر سیاسی در کی یف انجام داده و احتمالات آینده را با وی بررسی کرده است.

یورو نیوز: آیا حزب “مناطق” قادر است دولت جدیدی تشکیل دهد؟

اولکسی غران، “تحلیلگر سیاسی در دانشگاه موهیلا در شهر کی یف: “اگر منظور بدست آوردن اکثریت پایین باشد بله. تحلیلگران این اصل را می فهمند.”

یورو نیوز: “کمونیست ها با حزب حاکم وارد ائتلاف می شوند؟”

اولکسی غران: “کمونیست ها ممکن است رسماً از حزب مناطق حمایت نکنند ولی در واقعیت از آن حمایت خواهند کرد.”

یورو نیوز: “و به نظر شما مذاکره بین احزاب چقدر طول می کشد؟ چون به نظر می رسد رسیدن به توافق هایی که بتواند بر مقاومت ها غلبه کند، مشکل به نظر می رسد…”

اولکسی غران: “بله، اما در حال حاضر مذاکرات توأم با فشار است. به نظر من مذاکرات بلافاصله بعد از انتخابات شروع می شود، ولی نتیجه نهایی آن را وقتی می بینیم که مجلس در ماه دسامبر کارش را شروع کند. بنابراین فکر می کنم با این اکثریت ناچیز در دست یانوکویچ، رییس جمهور، کنترل کل مجلس برای دولت آینده کار آسانی نخواهد بود. به نظر من دولت آینده انعطاف بیشتری خواهد داشت، با بحث های بیشتر و تنوع بیشتر گرایش ها.”

یورو نیوز: “درمورد کلیچکو چه می گویید، او در فضای سیاسی چه نقشی بازی می کند؟”

اولکسی غران: “خوب، کلیچکو به روشنی اعلام کرده که حزب او وارد ائتلاف با حزب مناطق نمی شود، بنابراین او در موقعیت اپوزیسیون می ماند ولی این مسئله بعداً روشن می شود چون حزب او ترکیبی از گرایش های مختلف است، بعضی ها به خاطر موضعگیری های میهن پرستانه و دموکراتیک شهرت دارند درحالیکه بعضی ها را اصلاً نمی شناسیم و همانطور که گفتم فشار زیادی بر این نمایندگان وارد می شود. بنابراین سؤال اینست که این نماینده ها چقدر می توانند مقاومت کنند.”

یورو نیوز: “آیا حزب اسووبادا راه حلی برای اپوزیسیون در این انتخابات است؟ این کمی متناقض است از طرفی اسووبادا آرای زیادی دارد که خود امتیاز خوبی برای اپوزیسیون است از طرف دیگر این حزبی است که حساسیت های زیادی در خارج بر می انگیزد.”

اولکسی غران: “اسووبادا، پدیده پیچیده ای است، تندروهایی در داخل آن هستند، افراد عملگرایی هم هستند که می شود با آنها صحبت کرد.
اوکراین از مدل روسی یا بلاروسی فاصله دارد، پلورالسیم بیشتری دارد، در پارلمان
اپوزیسیون حضور دارد، وجود انواع اپوزیسیون برای کشور مفید است.”

یورو نیوز: “حتی اگر نسبت به بیگانه هراسی و ضد یهودی بودن این حزب حساسیت وجود دارد؟”

اولکسی غران: “قانون کلی اینست که وقتی حزبی وارد مجلس شد نظراتش انعطاف بیشتری پیدا می کند، چون به این موضوع احتیاج دارد تا بتواند وارد توافق های مختلف مجلس بشود.”

یورو نیوز: “اتحادیه اروپا این انتخابات را امتحانی برای باز شدن یا بسته شدن در بسوی اوکراین دانسته نظر شما چیست؟”

اولکسی غران: “این سؤال را باید از اتحادیه اروپا بپرسید نه از من یا اوکراینی ها، من فکر می کنم این انتخابات بازگشت به عقب بوده، این واضح است، اما همانطور که گفتم به هرحال وضعیت در اوکراین باز تر شده ، پلورالیسم و تنوع بیشتری نسبت به روسیه دارد، بنابراین اتحادیه اروپا نمی تواند با یک نه یا آری جواب قاطعی پیدا کند.
به باور من اتحادیه اروپا با آنچه در اوکراین رخ می دهد برخورد بازتری پیش می گیرد.”

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

حذف سهمیه اقلیت‌ها در انتخابات پارلمانی اقلیم کردستان عراق؛ ترکمان‌ها با فهرست مشترک شرکت می‌کنند

قالیباف و یارانش بازنده‌های اصلی در نتایج اولیه انتخابات مجلس؛ انتخابات تهران به دور دوم می‌رسد؟

متحدان عمران خان بیشترین کرسی‌ها را در پارلمان آینده پاکستان خواهند داشت