شکستن دیوار صوتی، موفقیت فردی یا دستاورد بشری؟ در گفتگوی اختصاصی با رکورد دار سقوط آزاد دنیا

شکستن دیوار صوتی، موفقیت فردی یا دستاورد بشری؟ در گفتگوی اختصاصی با رکورد دار سقوط آزاد دنیا
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

فلیکس بومگارتنر اولین انسانی است که با ثبت سه رکورد جهانی سقوط آزاد توانست دیوار صوتی را بشکند. این نخستین باری بود که دیوار صوتی توسط یک انسان شکسته شد. فلیکس، اتریشی۴۳ ساله ای که در صحرای نیومکزیکو مرزهای استقامت انسانی و علم را با شاهکار خود شکست، می گوید که این کار پر مخاطره را بدلیل فشارهای ناشی از آن تکرار نخواهد کرد. این کار او حدود پنجاه میلیون یورو هزینه در بر داشت.

یورونیوز: فلیکس بومگارتنر ممنون از اینکه با ما هستید. هنگام پرش شما نفسها در سینه حبس بود، مخصوصا وقتی تصاویر شما در خارج از کپسول در ارتفاع ۳۹کیلومتری از سطح زمین پخش می شد، در آن لحظه چه چیزی از ذهنتان گذشت؟

فلیکس بومگارتنر می گوید: “خوب، من برروی راه اندازی وسایلم تمرکز کرده بودم چون خیلی کار داشتم که باید انجام می دادم، که بعد از آن از کپسول خارج شوم. برای چند ثانیه شانس این را داشتم که از این منظره لذت ببرم . منظره غیرقابل تصوری بود، بسیار استثنایی و زیبا. اما مدت زمان زیادی نمی توانید آنجا بایستید. چون به محض اینکه اتصال من به کپسول قطع شود از بطریهای نجاتم فقط ۱۰ دقیقه اکسیژن باقی می ماند، و وقتی که شما اینجایید سریع متوجه می شوید که در یک جو وحشتناکی قرار گرفته اید این معنایش این است که سریع باید بروید پایین.”

یورونیوز: بعد از اینکه شما پریدید چه اتفاقی افتاد؟

فلیکس بومگارتنر می گوید: “ما می دانستیم که من به چرخش در خواهم آمد، چون کاملا واضح بود که تقریبا هیچ هوایی وجود ندارد و شما تقریبا در خلا هستید بنابراین من می دانستم که چندین بار خواهم چرخید و فقط سوال این بود که من چگونه بسرعت بتوانم این چرخش را کنترل کنم. میبایست تمام مهارتهایم را برای ثابت شدن بکار می گرفتم و من این کار را کردم. بنابراین باید خوب کار می کردم و آن را در ۴ دقیقه و ۲۰ ثانیه به سرانجام می رساندم.”

یورونیوز: این چرخش شنیده ام که به چرخش مرگ مشهور است، هنگامی که اینقدر سریع دور خود می چرخیدید دقیقا چگونه توانستید توازن را برقرار کنید؟

فلیکس بومگارتنر می گوید: “شما چه ما فوق صوت حرکت کنید چه نکنید باز هم نمی توانید برای چرخش تمرین کنید هنگام چرخیدن شما، تقریبا ۵۰ ثانیه وقت دارید تا چرخیدنتان را متوقف کنید. شما باید از پاها و بازوهایتان و هرچیز دیگری، به تدریج و به آرامی استفاده کنید و به یاد داشته باشید که با سرعت ۸۳۰ مایل در ساعت در حرکت هستید، بنابراین خیلی سخت است که برای متوقف کردن چرخش راهی پیدا کنید اما من پیدا کردم.”

یورونیوز: آیا زمانی که از دیوار صوتی گذشتید خودتان متوجه شدید؟ چگونه بود؟

فلیکس بومگارتنر می گوید: “وقتی از دیوار صوتی عبور کردم، متوجه نشدم. برای اینکه اصلا معلوم نبود. به من گفته شده بود که“امواج ضربه ای” از لباسم رد میشود ولی من چیزی حس نکردم. آن صدای مهیب ماورای صوت را هم نشنیدم، برای اینکه اصولا باید پشت سر من اتفاق می افتاد و من در این فاصله چترم را باز کرده بودم و حتی نمی دانستم که سرعتم از سرعت صوت بیشتر بوده یا نه. تا اینکه روی زمین فرود آمدم و خیلی ها گفتند، دیوار صوتی را شکستی. آنها صدای شکسته شدن دیوار صوتی را از روی زمین شنیده بودند.”

یورونیوز: چه لحظه ای احساس کردید که دیگه موفق شدید؟

فلیکس بومگارتنر: “وقتی در کنفرانس خبری وقتی که برایان آتلی عدد وارقام را اعلام کرد ، متوجه شدم دیوار صوتی را شکستم لحظه خیلی خوبی بود.. باور کنید

یورونیوز: قبل از اینکه پایتان به زمین برسد آیا هیچ با خودتان فکر کرده بودید مبادا جایی از کار اشتباه از آب در آید؟

فلیکس بوم گارتنر می گوید: “نه، از وقتی که چترم را باز کردم می دانستم همه چیز تمام شده، بقیه مسیر مثل یک روز عادی در دفتر کارم بود.”

یورونیوز: فشار جسمی و روحی این کار بالاست، چطور خودتان را آماده کردید؟

فلیکس بومگارتنر می گوید: “پریدن از روی یک سکوی ثابت یا همان “بیس جامپینگ” کار خیلی سختیه. البته چند سالی هست که تو این رشته تمرین دارم و می دونم که مثلا در صورت بالا رفتن دما چکار کنم. ما آزمایشهای زیادی انجام دادیم. آسمان نوردی در ارتفاع بالا، ارتفاع پایین، تحت فشار، بدون فشار. ما حتی داخل یک تونل باد هم تمرین کردیم تا مقاومت کپسول و خودم را در برابر دما و ارتفاع امتحان کنیم. بعد یک پرواز در سطح ۷۰ هزار پایی و دو پرواز در سطح ۹۰ هزار پایی انجام دادیم تا روز اصلی که ارتفاع ما به حدود ۱۲۹ هزار پا رسید. آمادگی من کامل بود. چه از نظر روحی چه از نظر جسمی.”

یورونیوز: برنامه شما بدلیل شرایط بد آب و هوایی به تاخیر افتاد و بعد، حدود دو ساعت و نیم طول کشید تا با بالون به ارتفاع مورد نظر برسید. در این مدت چگونه توانستید بر اعصابتان مسلط باشید؟

فلیکس بومگارتنر می گوید: “خوب این کار آسانی نیست. این توانایی حاصل چند سال زحمت است. برای اینکه شما باید برای ساعتها بدون تحرک یکجا بنشینید و این اصلا کار راحتی نیست. فکرش را بکنید حتی اینجا نشستن برای ۶-۷ ساعت کار سختیست و وقتی یک لباس مخصوص فشار هم تنتان باشد دیگه غیرقابل تحمل میشود. زمانیکه می پرید، فقط اکسیژن تنفس می کنید و تنها صدایی که می شنوید صدای بازدمتان است یا صدای همکاران زمینی. اما تنها چیزی که مهم است این است که بتوانید آرامشتان را حفظ کنید وگرنه موفق نخواهید شد.”

یورونیوز: شما در گذشته هم سقوط آزادهای خطرناکی را تجربه کرده اید. چه چیز باعث شد با این نتیجه برسید که برای چنین کارهای خطرناکی ساخته شده اید؟

فلیکس بومگارتنرمی گوید: “تقریبا شانزده ساله بودم که آسمان نوردی را شروع کردم. وقتی برای مدتی اینچنین طولانی در یک رشته ورزشی می مانید دوست دارید که موانع را در نوردید و به سطح معینی برسید. این هدفی بوده که در این سالها بدنبالش بودم. وقتی هم یک آسمان نورد جوان هستید همواره جو کیتینگر را سرمشق خود قرار می دهید. برای اینکه او بود که بلندترین و طولانی ترین و سریعترین سقوط آزاد تاریخ را انجام داد. دائم با خودم فکر می کردم چه خوب می شود اگر کسی بتواند رکورد او را بشکند. ولی هیچ وقت فکر نمی کردم خودم بتوانم این کار را بکنم ولی در سال ۲۰۰۵ شانس با من همراه شد و این کار را کردم.”

یورونیوز: شما و تیمتان سالهاست در عرصه سقوط آزاد کار می کنید. مهمترین چالشهای فنی که موفق شده اید برآنها غلبه کنید کدامها هستند؟

فلیکس بومگارتنر می گوید: “در این سالها مشکلات زیادی وجود داشته. بویژه در مورد لباس… برای اینکه نمونه اولیه از روی لباس خلبانان نیروی هوایی تهیه شده بود و ما مجبور بودیم آنرا تغییر دهیم برای اینکه لباس ویژه خلبانی طراحی شده بود که اکثر کارهای خود را در موقعیت نشسته انجام می دهد ولی من می بایست با آن لباس آسمان نوردی می کردم. تجهیزات ایمنی بسیاری را هم مجبور بودیم ارتقاء دهیم، برای شرایط غیر قابل پیش بینی . چون ایمنی و امنیت اولویت اول ما بود. باید کپسول عملیات را بهتر می کردیم. آنرا مجهز به سیستمی می کردیم که امکان حیات و زنده ماندن در درون آن فراهم می شد. سیستم تلویزیونی و عکس برداری را هم طی این سالها توسعه دادیم که حتما تصاویر آنرا دیده اید و فکر می کنم خودشان باندازه کافی گویای این مطلب باشند.”

یورونیوز: پریدن و سقوط آزاد هیجان انگیز است،اما فارغ از هیجان چه نکته و ارتباط علمی در کار شما نهفته است؟

فلیکس بومگارتنر می گوید: “در واقع این یک سقوط نمایشی نبود بلکه یک چالش علمی بود. ما اطلاعات زیادی بدست آورده بودیم و با این کار به دنیا ثابت کردیم که سقوط ایمن از ارتفاع بالا امکان پذیر است.”

یورونیوز: یکی از همکاران شما دکتر جاناتان کلارک، همسر خود، لورل کلارک را در ماجرای حادثه انفجار شاتل فضایی کلمبیا از دست داده. طراحی لباسی که بتواند از فضانوردان در ارتفاع زیاد حفاظت کند باید برای او خیلی جالب بوده باشد؟

فلیکس بومگارتنر می گوید: “بله ، او از اینکه در این برنامه با ما همکاری کرد خوشحال بود. او یکی از افرادی بود که واقعا به این موضوع و هر پیشرفتی که در کار می کردیم علاقه مند بود. برای اینکه آن اتفاقی که برای همسرش افتاد اگر الان رخ بود او زنده می ماند. برای اینکه لباسهای حال حاضر در برابر سرعت زیاد مقاومند و ما ثابت کردیم که حتی از آنها می شود در سرعتهای فراتر از صوت هم استفاده کرد. تجهیزات ایمنی که ما به انها رسیده ایم می توانند از جان افراد محافظت کنند مگر اینکه مورد اشتباهی پیش آید.”

یورونیوز: پاسختان به افرادی که این کار را هدر دادن پول می دانند چیست؟

فلیکس بومگارتنر می گوید: “خوب، مردم همیشه این را می گویند. اما به دنیای سیاست نگاه کنید، چقدر پول در آن به هدر می رود. هزینه این کار را یک فرد تقبل کرد. او این پول را از طریق فروش نوشیدنی ردبول بدست آورده و با این کارش موجب شادی مردم شد. منظورم این است که همه دنیا این عملیات را تماشا کردند که شاهد خوبی بر این ادعاست.”

یورونیوز: کار بعدی شما چه خواهد بود؟

فلیکس بومگارتنر می گوید: “فکرکنم که مجددا دست به این کار خطرناک نزنم: یک بازنشستگی رسمی. وقتی بچه بودم یک آرزوی دومی هم داشتم و آن پرواز با هلی کوپتر بود. از سال ۲۰۰۶ گواهینامه هدایت هلی کوپترم را گرفتم و در آینده به آن می پردازم. مهارتهایم را در خدمت خدمات عمومی قرار می دهم و بعنوان یک مامور آتش نشانی یا گروه نجات در کوهستان، کارم را پی می گیرم. این چیزی است که به آن تعلق دارم.”

یورونیوز: با آرزوی بهترینها برای شما فلیکس و تشکر از فرصتی که در اختیار یورونیوز قرار دادید.

فلیکس بومگارتنر می گوید:“خواهش می کنم.”

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

واکنش مسئولان به تحصن حامیان فلسطینی‌ها در دانشگاه‌های آمریکا؛ دانشجویان چه می‌خواهند؟

همه چیز درباره بسته کمک‌های ۹۵ میلیارد دلاری سنای آمریکا؛ سهم اسرائيل و اوکراین چقدر خواهد بود؟

بیش از ۱۳۰ نفر در تحصن حمایت از غزه در محوطه دانشگاه نیویورک دستگیر شدند