بیگناهی مسلمانان قربانی می گیرد

بیگناهی مسلمانان قربانی می گیرد
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

گزارش تحلیلی

پس از پخش فیلمی تحت عنوان “بیگناهی مسلمانان” بر روی اینترنت دنیای اسلام از عصبانیت در آتش می سوزد. مسلمانان این فیلم را توهین به پیامبر خود تلقی می کنند.
تظاهرات هایی ضد آمریکایی که بعضا به خشونت گرائیده است در بسیاری از کشورهای اسلامی براه افتاده است.

در افغانستان نیروهای امنیتی برای مقابله با شورش و ناآرامی های احتمالی در حالت آماده باش هستند. یکی از فرماندهان ناتو (سازمان پیمان آتلانتیک شمالی) در افغانستان نیز به نیروهای نظامی فرمان آماده باش داده است.

سرتیپ راجر نوبل، جانشین فرمانده ستاد عملیاتی می گوید: “ما به محض اطلاع از ناآرامی ها اقدام کرده و نیروهای آیساف (نیروی بین‌المللی کمک به امنیت افغانستان) را نیز در جریان قرار دادیم. در حال حاضر مشغول مذاکره در مورد مقابله با خشونتهای احتمالی روزهای آینده با نیروهای امنیتی افغان هستیم.”

این اولین موردی نیست که مسلمانان در مقابل چنین تحریکاتی علیه اسلام از کوره در می روند. دقیقا در ماه فوریه گذشته بود که در افغانستان تظاهرات های خشونت آمیزی چندین روز ادامه پیدا کرد و موجب مرگ 36 نفر شد. زمانی که به آتش کشیدن 315 نسخه از قرآن توسط سربازهای آمریکایی در پایگاه بگرام فاش شد این خشونتها نیز در افغانستان آغاز شد.

پیش از این در سال 2011 یک کشیش در ایالت فلوریدا با سازماندهی “روز بین المللی قضاوت در مورد قرآن” چندین جلد قرآن و تصاویری از محمد پیامبر اسلام را به آتش کشید. در واکنش به این عمل در مزار شریف واقع در شمال افغانستان مردم با حمله به یک دفتر سازمان ملل آنرا تخریب و هفت کارمند آنرا به قتل رساندند.

اما در سال 2005 رویدادی قابل توجه رخ داد. و آن جنجال مربوط به کاریکاتور محمد پیامبر اسلام بود. دهها کاریکاتور از محمد در روزنامه های دانمارکی چاپ شد و به سرعت سایر کشورها نیز اقدام به چاپ آنها کردند. این جریان پیامدهای قابل توجه دیپلماتیک در بر داشت همچنین مردم در کشورهای مسلمان برای اعتراض به خیابانها ریختند. بدنبال این تظاهرات دهها تن نیز کشته شدند. هنوز هفت سال پس از این رویداد اثرات آن از بین نرفته است.

پیش از این عکس العمل گسترده و بعضا خشونتبار نسبت به کاریکاتور و یا تحریکاتی علیه دین اسلام را مشاهده کرده ایم و این پدیده ای جدید نمی باشد. و ما با همان سناریوی قدیمی مواجه هستیم.
برای تحلیل بیشتر موضوع، مالک شبل، مردم شناس ، متخصص اسلام و مترجم قرآن با ما است.

یورونیوز:” فیلم بیگناهی مسلمانان به شلغمی تشبیه می شود که کیفیت و مزه خوبی ندارد. و فیلمی تحریک کننده بدون هیچ مبنای تاریخی و تحلیلی است اما چرا عکس العملی اینچنینی بدنبال داشت؟”

مالک شبل:“زیرا فیلم بسیار بد بوده و در عین حال به نوعی تحقیر آمیز نیز بوده است منظورم نسبت به پیامبر اسلام که از طرف مسلمانان مورد احترام قرار دارد.”

یورونیوز:“ما کاریکاتورهای مسیح را به عنوان مثال به یاد داریم و می توانیم از فیلم آخرین وسوسه مسیح اثر مارتین اسکورسیزی و یا زندگی بریان کار مونتی پیتون نام ببریم اما هرگز شاهد بسیج شدن و تظاهرات کاتولیک ها به صورتی که امروز در مورد اسلام می بینیم، نبودیم. به چه دلیل این تفاوت وجود دارد؟”

مالک شبل:“زیرا مذهب کاتولیک بسیار قدیمیتر است و به نوعی از قید و بند خارج و مدت زیادی است که سکولار شده است.
ما در مذهب کاتولیک جنگهای مذهبی زیادی داشتیم اما در مورد اسلام اینچنین نیست مضافا اینکه اسلام از دوره آشوب و استعمار خارج شده و به نوعی بدنبال موجودیت خود و استقرار خود در بلند مدت است.”

یورونیوز:” دقیقا چندین و چند سال است که نمیتوان با اسلام شوخی کرد و یا آنرا انتقاد کرد در اینجا آزادی بیان چه وضعیتی پیدا می کند؟”

مالک شبل:“در واقع نمی توانیم از پیامبر اسلام انتقاد کنیم زیرا وی یک مدل به حساب آمده، دیگران خود را نسبت به او شناسایی می کنند و مسلمانان به نوعی خود را با وی مرتبط می دانند. اما در عوض از اسلام می توان انتقاد کرد و هر روز هم از آن انتقاد به عمل می آید.
اما در مورد این فیلم، این یک نوع بدنام کردن سیستماتیک به شمار می رود و تمام مسلمانان نیز از آن اینچنین برداشتی دارند آنها دید بازی نسبت انتقاد و اعتبار آن در غرب ندارند. و همه چیز را نوعی توهین و تحقیر اسلام و محمد تلقی می کنند.”

یورونیوز:“در حالی که هویت کارگردان و بازیگران فیلم روشن نیست می دانیم که آنها توسط تری جونز، کشیشی که قرآن سوزاند نیز حمایت شده اند. این یک تندروی بوده که مقامات آمریکایی از آن حمایت نکرده اند، اما آیا در کشورهای عربی به چیزی غیر از این اعتقاد دارند؟”

مالک شبل:“آنها تفاوتی بین مقامات غربی و غیر از آن قائل نیستند زیرا در اسلام این تفاوت وجود ندارد بنابراین هرچیزی که از غرب می آید چه خوب و چه بد به هر حال از غرب آمده است.”

یورونیوز:“پس از بهار عربی در دنیای عرب شکاف ایجاد شده است آیا این موضوع می تواند مبنای تحولات اخیر باشد؟ آیا یک فضای خاصی وجود دارد که زمینه برافروخته شدن آتش را فرآهم آورده است؟”

مالک شبل:“مستقیما خیر بین بهار عربی و عکس العمل امروز مسلمانان رابطه علت ومعلول مستقیم وجود ندارد بحث های دیگری در مورد چادر، ممنوعیت مناره در سویس و کارکاتورها وجود داشت اما اینچنین نشد. اما از طرف دیگر فضای داخلی کشورهایی که قبلا دیکتاتور داشتند بازتر شده است و آزادی بیان وجود دارد و سرکوبی که قبلا در زمان بن علی، مبارک و دیکتاتورهای دیگر وجود داشت حالا وجود ندارد.”

یورونیوز:” آیا در روزها و هفته های آینده باید منتظر وخیمتر شدن اوضاع بود؟”

مالک شبل:“فکر می کنم بنیادگرایان، سلفیست ها و مسلمانان تندرو و کسانی که از غرب متنفر هستند همچنین نزدیکان بن علی، قذافی و مبارک و تمام کسانی که امروز از پستهای کلیدی و حکومتی محروم هستند تمایل به گرفتن انتقام خود را دارند بنابراین آنها سعی دارند تنفر گروهای تندرو و تحریک کننده این جنبش ها را بیشتر کنند.”

یورونیوز:“متشکر از توضیحاتتون.”

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تصویب کلیات لایحه «عوامل خارجی» در پارلمان گرجستان؛ اتحادیه اروپا هشدار داد

سلمان رشدی چند شب پیش از چاقو خوردن خواب دیده بود

عبدی و خدیر: ایران از اسلام انقلابی عبور می‌کند؛ مسلمانی ایرانیان با مسلمانی اعراب فرق دارد