عشق به خواندن، توشه ای برای همه عمر

عشق به خواندن، توشه ای برای همه عمر
نگارش از Euronews

بر اساس برآورد بنیاد تحقیقاتی اندیشه عرب، میانگین مطالعه در جهان عرب کمتر از شش دقیقه در سال است! رقمی تکان دهنده که بسیاری را به واکنش واداشته است؛ چندین نهاد و موسسه در کشورهای گوناگون از جمله در اردن، با استفاده از برنامه‌های ویژه آموزشی در جهت تشویق جوانان به مطالعه بیشتر تلاش می‌کنند.

مسئله بنیادی روش آموزش و زمان آغاز آن است. در این برنامه از مجموعه “جهان دانش” به لهستان، فرانسه و اردن رفته ایم تا با فعالان، مسئولان و کار‌شناسان درباره این موضوع گفتگو کنیم.

لهستان، برایم کتاب بخوان

ایرِنا کوژمینسکا موسس بیناد ‘الفبای قرن بیست و یکم’(ABCXXI) است که از سال ۲۰۰۱ برنامه «لهستانی‌ها برای کودکانتان کتاب بخوانید» را به راه انداخت. او سراسر کشور را در نوردید و نزدیک به ۷ هزار داوطلب به خدمت گرفت تا این پیام ساده را به خانواده‌های لهستانی منتقل کند: «هر روز و به طور مرتب و به مدت ۲۰ دقیقه برای کودکانتان کتاب بخوانید.»

او بر این باور است که یکی از راههای موثر کاهش تعداد کم سوادان، آموزش مطالعه از سنین کودکی است. کم سوادان، یعنی آنانی که از سواد کافی برای حل مسایل روزمره خود برخوردار نیستند، یک پنجم جمعیت بزرگسالان را در سراسر اروپا تشکیل می‌دهند.

ایرِنا کوژمینسکا برای جلوگیری از گسترش این معضل که اکثرا گریبانگیر طبقات پایین دست و فقیر جامعه است با حضور در زندان‌ها و بیمارستان‌های لهستان مردم را به مطالعه و خواندن کتاب برای کودکانشان تشویق می‌کند.

فرانسه، آوا واژگان یا معنی آن‌ها؟

اگر بپذیریم که خواندن برای کودکان در سنین پایین مفید است، در این صورت به این پرسش خواهیم رسید: راه وروش درست این کار چیست؟ آیا باید صدا و آوای واژگان را آموزش داد و یا ابتدا حروف را تعریف کرد و بعد به واژگان رسید؟ بحث و جدلی که سال‌ها است بر سر دو روش آموزش خواندن یعنی روش تحلیلی یا سیلابی و روش آموزش کلی که بر واژه آموزی استوار است ادامه دارد. برای پاسخ به این پرسش با اَلَن بنتولیلا زبان‌شناس و استاد دانشگاه درکارت در پاریس به گفتگو نشسته‌ایم.

اردن، «ما عاشق مطالعه هستیم»

رعنا دجانی، شش سال پیش، موسسه «ما عاشق مطالعه هستیم» را شکل داد و تحولی بینادی در کشورش به وجود آورد. در کشوری که یک سوم کودکانش امکان مطالعه یک کتاب را نیز ندارند، او هر هفته کتابخانه کوچک خود را به مسجدی در شهر می‌برد و ساعاتی را با کودکان به کتاب خواندن می‌گذراند.

خانم دجانی موفق شده است با تشکیل بیش از ۱۰۰ کتابخانه کوچک در شهرهای مختلف و آموزش ۵۳۴ خانم، عشق به ادبیات و مطالعه را در میان زنان اردنی و کودکانشان برانگیزد.

مطالب مرتبط