Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

یونانیان در برابر انتخابی تاریخی و سرنوشت ساز

یونانیان در برابر انتخابی تاریخی و سرنوشت ساز
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

یونانیان و آتن با حزب «سیریزا» در انتخابات پارلمانی در روز یکشنبه پیش رو و در برابر صندوقهای رای، انتخابی بس دشوار خواهند داشت، این که به ادامه سیاستهای ریاضتی رای دهند تا مستحق دریافت دومین بسته نجات شوند یا گزینه دوم را انتخاب و حوزه مالی یورو را وداع گویند، چیزی که نمی‌خواهند؟!

ذخیره پولی یونان تا آخر ماه ژوییه بسنده می‌کند. برای پرداخت مستمری بازنشستگان و حقوق کارکنان آتن چاره‌ای جز دریافت بستۀ نجات دوم ندارد. موجودی بانک‌ها هم ته می‌کشد.

آنهایی که می‌توانستند اندکی پس انداز کنند، این کار را در جایی خارج از بانک کرده‌اند.

خانم مهندس بازنشسته‌ای می‌گوید: «نگرانم، پولی هم ندارم که از بانک برداشت کنم، نگرانی عمده‌ام فرزندانم هستند که شغلی ندارند.»

اعتصاب و اعتراض. چرا که نه؟ پنج سال رکود اقتصادی و بدنبالش سیاستهای ریاضتی نه تنها باعث بهبود زندگی یونانیان نشده است بلکه بیکاری ۶. ۲۲ درصدی را در پی داشته است. جوانان ۵۲ درصد این رقم را به خود اختصاص داده‌اند. بحران روزمره بسیار مشکل زا شده است.

اقتصاد مناطق غیر شهری هم ویران شده است. در «کرسوس» در نزدیکی معبد دلف، قیمت یک کیلو زیتون به ۷۰ سنت تنزل کرده است و تعداد گردشگران نیز کم و کمتر شده است. «دیمیتری باسانوسِ» دهقان از وضع موجود برآشفته است.

او می‌گوید: «در دورۀ پیش به احزاب قدیمی رای دادم. اما این بار این کار را نخواهم کرد. به چپ‌ها رای خواهم داد تا انتقامم را بستانم.»

رویای اروپایی جوانان نیز با اقتصاد نابسامان رنگ باخته است. «بابیس کونتاریس» کارگاه مبل سازی‌اش را به اجبار به یک واحد کوچک تقلیل داده و می‌خواهد به کمونیست‌ها رای دهد.

او می‌گوید: «من با دراخما بزرگ شدم و مشکلی هم نبود. اما الان نمی‌توانم به خانواده‌ام برسم. اگر یونان آماده نبود چرا به اتحادیه اروپا پیوست؟ تا من خود را یک اروپایی بخوانم؟ آیا این زندگی و کسب و کار یک اورپایی است؟ آیا چنین وضعی را در آلمان می‌توان دید؟»

احزاب رادیکال ائتلاف را ترک گفته‌اند، «سیریزا» جانی به امیدهای یونانیان بخشیده است. رهبر آن، «الکسیس سیپراس» می‌گوید اگر پیروز انتخابات شود در عرض ۱۰ روز با وام دهندگان بین المللی به مذاکره خواهد نشست تا اصرار و پافشاری آنان به شرایط سخت وام دهی را محک زند.

در همین خصوص و کمتر از دو روز مانده به انتخاب دشوار یونانی ها، یورونیوز با «نیکوس کونستانداراس»، مدیر مسئول روزنامۀ میانه رو «کاتیمرینی» مصاحبه ای انجام داده و در شروع از وی پرسیده است، «الکسیس سیپراس»، رهبر «حزب سیریزا» یونان خواهان حمایتی گسترده شده است. آیا او این بار پیروز انتخابات خواهد بود؟

نیکوس کونستانداراس: بی‌شک وی چنین فکر می‌کند. شرایط برای او مهیاست و وی در خط مقدم رقابت است، چهره‌ای است که بیشتر از همه می‌بینیم و می‌شنویمش و اروپا نیز درباره‌اش صحبت می‌کند. حزب «سیریزا» خوشبین است و نظرسنجی‌های اخیر حکایت از رقابت شانه به شانه این حزب با حزب محافظه کار «دموکراسی نوین» دارد.

یورونیوز: آخرین بار گفتید که حمایت و رای به او، رایی اعتراضی است. آیا این بدین معنی است که یونانیان بسیاری حقیقتا به او باور دارند، این که یونان قادر است شرایط بسته نجات را رد کند اما در عین حال در حوزه مالی یورو باقی بماند؟

نیکوس کونستانداراس: در ابتداء رای رایی اعتراضی بود. چرا که هیچکس، حتی خود حزب گمان نمی‌برد بیش از ۵ درصد و بلکه ۱۶ تا ۱۷ درصد آراء را از آن خود کند. این باعث حیرت همگان شد. مردمی جذب «سیریزا» شدند که خواهان تغییر و دنبال چیزی نو هستند. اما بدبختانه «سیریزا» به جز بازگشت به روزهای خوبِ قبل از ارائه شدن بسته نجات، طرحی نو ارائه نمی‌کند. پیام «سریزا» برای مردمی که خواهان تغییرات بنیادین نیستند پیامی بسیار قوی است.

یورونیوز: در مورد آقای «ساماراس» رهبر حزب «دموکراسی نوین» چه؟ آیا حقیقتا وی چیز مثبت تازه‌ای برای عرضه دارد یا حکایت‌‌ همان حکایت ادامه ریاضت اقتصادی بیشتر است؟ آیا این سیاست‌ها به جز مشقت، فایده ای نیز داشته است؟

نیکوس کونستانداراس: ریاضت اقتصادی را باید با ثبات سنجید. آنچه «ساماراس» و حزب «دموکراسی نوین» او ارائه می‌کند این است که فردای انتخابات و دوشنبه تغییر بنیادینی اتفاق نمی‌افتد. آنها می‌گویند بیایید به توافق بعمل آمده (با اتحادیه اروپا) وفادار باشیم و تا حد توانمان در آن تغییراتی بوجود آوریم و قایق را آنقدر نتکانیم که خود را خارج از حوزه پولی یورو ببینیم. بدبختانه در دوسال گذشته اصلاحات به اندازه سیاستهای ریاضتی اعمال نشده است. نتیجه این شد که مردم بدون مشاهده نتایج مفید سیاست‌ها فقط رنج کشیدند. اکنون نیز سارماراس با همین کارت به میدان می‌آید.

یورونیوز: اخطارهایی می‌شنویم مبنی بر اینکه تاثیر انتخابات یونان ورای این کشور خواهد بود، اینکه حوزه پولی یورو در معرض خطر است؟ آیا یونانیان بر این امر آگاهی دارند؟

نیکوس کونستانداراس: بله اما تا حدود زیادی مردمی که مخالف سیاست‌های ریاضتی و بستۀ نجات هستند به آن بی‌توجهی می‌کنند. این موضوع به اندازه رفراندوم به آن‌ها تفهیم نشد و مردم آن را یک بلوف می‌دانند و تصویری روشن از این موضوع ندارند. پیام اروپا هرچقدر هم قاطع و محکم اما در ‌‌نهایت به حمایت از یک طرف در مقابل طرف دیگر تعبیر می‌شود. از این رو مردمی که باور دارند می‌توان در بسته نجات تغییراتی داد و در حوزه پولی یورو نیز باقی ماند به خطری که بدان اشاره کردید بی‌توجهی می‌کنند.

یورونیوز: این بار خطر بی‌نتیجه بودن انتخابات پش روی، چقدر است؟

نیکوس کونستانداراس: خیلی خطرناک است. از سویی حزب «دموکراسی نوین» را داریم که قادر به تشکیل ائتلافی ضعیف است و از سوی دیگر حزب «سیریزا» که اگر برنده شود باید دنبال سیاستی کارا باشد، چرا که باید قبول کند که به تنهایی نمی‌تواند بدون پذیرفتن مشقت های بسته نجات همه جنبه‌های مثبت آنرا پذیرا باشد. از این رو، وقتی طولانی را صرف محکم کردن جا پای خود خواهیم کرد و این آخرین چیزی است که اقتصاد یونان در وضعیت کنونی قادر به تحمل آن است.

یورونیوز: نیکوس کونستانداراس از آتن، از گفتگوی شما با یورونیوز سپاسگزارم.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

یونان: اتحادیه اروپا دروازه‌ها را به روی کودکان قحطی‌زده و آسیب‌دیده غزه باز کند

مقدونیه یا مقدونیه شمالی؟ خشم یونان از رئيس جمهور جدید اسکوپیه: چرا گفتی مقدونیه؟

مشعل بازی‌های المپیک ۲۰۲۴ پاریس در المپیای یونان روشن شد