Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

مهارت های ویژه چگونه حفظ و منتقل می شود؟

مهارت های ویژه چگونه حفظ و منتقل می شود؟
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

هدف برخی از ابتکارها در زمینه آموزش، ترقی و ترویج مهارت های ویژه است. با بسط و توسعه بعضی از استعدادها و حرفه ها میراث فرهنگی نیز حفظ می شود، مانند شیشه سازی در شهر مورانوی ایتالیا، مرمت آثار معماری در هاوانای کوبا و آموزش زبان سوت در گومرای اسپانیا.

ایتالیا: صنایع دستی شیشه ای

جزیره مورانوی ایتالیا، به دلیل محصولات صنایع دستی شیشه ای، آوازه ای جهانی دارد. در سال ۱۲۹۱ میلادی، همه کوره های شیشه سازی برای اجتناب از آتش سوزی از شهر ونیز به جزیره کوچک مورانو منتقل شد. از آن زمان، شهر مورانو به دلیل صنایع دستی شیشه ای عالی، شهرتی جهانی یافت. صنعت شیشه سازی مورانو هزار کارگر، ۲۶۰ مرکز تولید و صد میلیون یورو درآمد در سال دارد.

هنرستان “آباته زانتی” مشهورترین مدرسه در این زمینه است که به کودکان چهار تا چهارده ساله، حرفه شیشه سازی را می آموزد. این هنرستان در سال ۱۸۶۲میلادی تاسیس شد و درهای خود را به روی کودکان و جوانان باز کرد تا این سنت هزار ساله حفظ و منتقل شود.

کوبا، بازسازی هاوانای قدیم

در کوبا، هدف یک طرح دولتی، آموزش ترمیم میراث معماری به جوانان است. هدف این طرح فقط حفظ ساختمان های مستعمره ای فرهنگی در محله های قدیمی شهر نیست. این طرح ابتکاری، به جوانان کوبایی فرصت های شغلی جدید ارائه می کند تا چشم اندازی باشد برای رشد اقتصاد در حال رکود کشور.

در سال ۱۹۹۲ میلادی، برنامه اسپانیایی مدرسه-آتلیه بازسازی، این طرح ابتکاری را با استفاده از نیروهای کار محلی، شروع کرد. هدف این طرح، ارزش دادن به میراث مستعمره ای آمریکای لاتین بود. از سال ۲۰۰۳ میلادی، این مدرسه-آتلیه مستقیما توسط دولت کوبا اداره می شود.

اسپانیا: جلوگیری از انقراض زبان سوت

سوت زدن روش برقراری ارتباط پرندگان است و همچنین زبانی انسانی است که در حال ناپدید شدن است. در جزیره های گومرای اسپانیا، سوت زدن راهی برای معاشرت از راه دور است و برای حفظ این سنت، مدارس کلاس های هفتگی ارائه می کنند.

با اینکه در نواحی مختلف جهان از زبان سوت برای برقراری ارتباط استفاده می شود، این زبانی نادر و در حال ناپدید شدن است. در گومرا در مجموعه جزایر قناری، سوت یا “سیبلو” زبانی شناخته شده است. حداکثر مسافتی که پیام سوتی طی می کند، سه تا سه و نیم کیلومتر است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ابریشم طلایی و صنایع بافندگی باستانی در قطر به نمایش گذاشته شد

شادی و پایکوبی همزمان با برگزاری جشن «سینکو دی مایو» در مکزیک و آمریکا

از رقص شمشیر گرفته تا تئاتر مدرن، هنرهای نمایشی در قطر در معرض دید همگان هستند